piątek, 27 Wrzesień 2024,
imieniny obchodzą: Damian, Mirabela

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / „Młodzi przedsiębiorcy” – podsumowanie projektu

„Młodzi przedsiębiorcy” – podsumowanie projektu

data dodania: 2015-11-30 12:10:57

Realizacja przez Fundację Praca i Kariera zadania publicznego pn. „Młodzi przedsiębiorcy” ukazała, że niezwykle ważne jest przeciwdziałanie bezrobociu ludzi młodych poprzez promocję ich samodzielnej aktywności.

Powinno się zatem podejmować i wspierać działania edukacyjne wspomagające rozwój przedsiębiorczości w powiecie zawierciańskim. Zadanie współfinansowane było ze środków Powiatu Zawierciańskiego.

 

Cele szczegółowe projektu, które zostały osiągnięte to:

  • wzrost zainteresowania przedsiębiorczością wśród młodych mieszkańców powiatu oraz zwiększenie ich motywacji do otwierania własnej działalności gospodarczej,
  • zwiększenie wiedzy uczestników z zakresu uruchamiania i prowadzenia działalności gospodarczej,
  • zwiększenie ilości działań promujących rozwój przedsiębiorczości w powiecie i możliwości samoaktywizacji zawodowej.

 

Cele zostały zrealizowane poprzez cykl warsztatów na temat przedsiębiorczości organizowanych w szkołach powiatu zawierciańskiego. Warsztaty miały na celu zapoznanie uczestników z podstawową wiedzą dot. otwierania i prowadzenia działalności gospodarczej oraz zmotywowanie uczestników do własnej aktywności zawodowej poprzez otwieranie firmy. Działanie zostało wsparte promocją projektu i promocją przedsiębiorczości za pomocą artykułów, które ukazywały się w Internecie, mających na celu dotarcie do mieszkańców powiatu i zainteresowanie ich przeciwdziałaniem bezrobociu poprzez rozwój przedsiębiorczości.

 

Realizacja projektu pozwoliła osiągnąć rezultaty ilościowe i jakościowe.

Wśród rezultatów ilościowych wymienić można:

1.     Ilość zrealizowanych warsztatów – 12

2.     Ilość rekrutowanych szkół – 9

3.     Ilość uczestników projektu – 294 osoby

4.     Ilość zamieszczonych artykułów na stronach internetowych i postach na facebook’u o realizacji projektu i jego rezultatach - 20

 

Z kolei rezultaty jakościowe to:

1.     Odsetek uczestników, u których nastąpił wzrost zainteresowania przedsiębiorczością oraz zwiększenie motywacji do otwierania własnej działalności gospodarczej – 89%

2.     Odsetek uczestników, u których nastąpiło zwiększenie wiedzy z zakresu uruchamiania i prowadzenia działalności gospodarczej – 90%

3.     Odsetek pozytywnych opinii uczestników dot. zwiększenia ilości działań promujących rozwój przedsiębiorczości w powiecie i możliwości samoaktywizacji zawodowej – 84%

 

 

Rezultaty jakościowe zbadano na podstawie ankiety ewaluacyjnej. Ankiety rozdawane były wśród młodzieży szkół Ponadgimnazjalnych z terenu powiatu zawierciańskiego uczestniczących w bezpłatnych warsztatach. W warsztatach wzięły udział 294 osoby. Wszystkie osoby oddały ankiety ewaluacyjne.

59% uczestników warsztatów odpowiedziało, że poziom merytoryczny prezentacji oraz materiałów szkoleniowych jest bardzo dobry, 40 % osób uznało – dobry. 2 osoby z kolei stwierdziły, że jest dostateczny a tylko jedna osoba zaznaczyła odpowiedź niezadowalający.

99% uczestników (tj. 290 osób) zaznaczyło, że program warsztatów był odpowiedni. Tylko 1%  ankietowanych uznało, że program był zbyt przeładowany.

246 osób uznało, że tematyka poruszana podczas warsztatów była wystarczająca. Z kolei 46 osób odpowiedziało, że zakres tematyczny odpowiadał im tylko częściowo. 4 ankietowanych uznało, że nie mają zdania na ten temat.

Wśród najczęściej pojawiających się odpowiedzi z zakresu najbardziej interesujących i przydatnych tematów poruszanych podczas warsztatów znalazły się: korzyści płynące z prowadzenia własnej działalności gospodarczej (122 osoby), problemy i trudności związane z zakładaniem przedsiębiorstwa (99 osób) oraz zarządzanie przedsiębiorstwem (97 osób). Dla ankietowanych interesującym tematem były również finanse w przedsiębiorstwie (52 wskazania) oraz problemy prawne związane z prowadzeniem firmy (32 osoby). Natomiast 19 uczestników warsztatów uznało, że przydatnym tematem było również public relations w przedsiębiorstwie. W ostatniej odpowiedzi, w której była możliwość rozwinięcia swoich pomysłów często pojawiały się m.in. wybór zawodu, określenie konsekwencji z podjęcia nieodpowiednich życiowych wyborów oraz porównanie pracodawcy i pracownika najemnego.

45% ankietowanych odpowiedziało, że udział w warsztatach spowodował u nich wzrost zainteresowania przedsiębiorczością. Natomiast 44% uznało, że poziom ich zainteresowania przedsiębiorczością wzrósł tylko częściowo. 7% osób z kolei wskazało, że nie wzrosło ich zainteresowanie przedsiębiorczością, a 4% nie potrafiło określić jednoznacznej odpowiedzi.

Ponad 50% ankietowanych uznało, że zwiększyła się ich wiedza w zakresie uruchamiania i prowadzenia firmy, u 40% uczestników tylko częściowo. 13 osób nie zgodziło się z tym stwierdzeniem, z kolei 9 osób nie ma zdania na ten temat.

Spośród ankietowanych 121 osób odpowiedziało, że zwiększyła się u nich motywacja do otwarcia własnej działalności gospodarczej. U 125 osób motywacja do prowadzenia własnej firmy wzrosła częściowo. Z kolei u 30 osób nic się w tym zakresie nie zmieniło, a 19 nie potrafiło tego określić.

U 79% uczestników warsztatów zwiększył się dostęp do działań promujących przedsiębiorczość w powiecie zawierciańskim. Tylko 7 % osób uważa, że nic się w tym zakresie nie zmieniło i dalej nie ma styczności z działania promującymi rozwój przedsiębiorczości w regionie.

Większość uczestników warsztatów (ponad 84%), uważa, że zwiększył się dostęp do możliwości samoaktywizacji zawodowej. Tylko 4% nie zgadza się z tym stwierdzeniem a 8% nie potrafiło podaj jednoznacznej odpowiedzi.

Ponad 90% ankietowanych uznało, że warto podejmować działania edukacyjne wspomagające rozwój przedsiębiorczości w powiecie zawierciańskim, bowiem ma to korzystny wpływ na młodych ludzi, którzy wchodzą dopiero na rynek pracy. 15 osób (tj. 5% ogółu) nie miało na ten temat zdania, a 7 osób uznało, że nie są takie działania potrzebne.

Ponad 95% osób uczestniczących w warsztatach uznało, że wiedza, którą zdobyli będzie im przydatna w dalszym życiu. Z kolei 3 osoby nie potrafiły jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, a tylko 1 osoba uznała, że uczestnictwo w warsztatach z zakresu zakładania własnej firmy było jej zupełnie nie potrzebne i nic nie wniosło do jej dalszego życia.

Ponad 93% ankietowanych uznało, że w przyszłości chcieliby korzystać ze szkoleń, warsztatów czy też doradztwa w zakresie otwierania, jak i prowadzenia własnego przedsiębiorstwa. Jedynie 2% ankietowanych (6 osób) nie chciałaby uczestniczyć więcej w takich zajęciach, z kolei 11 osób nie potrafiło udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

 

Osiągnięte rezultaty zostaną wykorzystane do dalszej promocji przedsiębiorczości w powiecie. FPIK wykorzystując rezultaty będzie prowadził dalsze działania wspomagające rozwój przedsiębiorczości czym zapewni trwałość rezultatów. Osiągnięcie powyższych rezultatów bezpośrednio wpłynęło i nadal będzie wpływać na rozwiązanie problemu projektu, tj. wysokiego bezrobocia ludzi młodych, małego zainteresowania mieszkańców przedsiębiorczością oraz niskiej wiedzy na temat podejmowania własnej działalności gospodarczej, a także wciąż zbyt małej liczby działań promujących rozwój przedsiębiorczości. Działania projektowe, cele i zaplanowane rezultaty wynikały z problemu i stanowiły sposób jego rozwiązania. Dzięki projektowi uczestnicy uświadomili sobie, że ich przyszłość leży w ich własnych rękach, że mają wpływ na własną aktywizację zawodową. Projekt wpłynął na zwiększenie ich wiedzy dot. przedsiębiorczości oraz zwiększył zainteresowanie mieszkańców przedsiębiorczością. Dzięki realizacji projektu zwiększona została także liczba działań promujących przeciwdziałanie bezrobociu poprzez uruchamianie własnej działalności. Zainteresowanie młodych ludzi tematyką związaną z zakładaniem własnej firmy może także wpłynąć na złagodzenie problemu ich bezrobocia w dalszej perspektywie.

 

Zadanie publiczne pn. „Młodzi przedsiębiorcy” współfinansowane ze środków Powiatu Zawierciańskiego

 

 

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720