„Familijny Folwark” w Podzamczu czyli jak dorosłych i dzieci oderwać od ekranów i sieci to projekt realizowany przez Fundację Wspierania Aktywności Twórczej i Regionalnej „Stara Szkoła”, którego celem jest aktywizacja społeczności lokalnej w Podzamczu – małej miejscowości położonej wśród malowniczych skał Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Miejsce to oferuje wiele możliwości ciekawego wypoczynku, jednak są one skierowane głównie do przyjeżdżających tu z całej Polski turystów. Członkowie Fundacji „Stara Szkoła” zwrócili uwagę, że oferta dla mieszkańców jest niewystarczająca i warto podjąć działania, aby to zmienić.
W ramach projektu w świetlicy w Podzamczu organizowane są zajęcia plastyczne oraz manualne dla dzieci i dorosłych. Bibułkarstwo, decoupage, malowanie na szkle, filcowanie, wykonywanie biżuterii, plecionkarstwo z wikliny – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Mali i duzi mieszkańcy Podzamcza mogą tutaj rozwijać swoją wyobraźnię i kreatywność, odkrywać artystyczne talenty, podnosić sprawność manualną i tworzyć niepowtarzalne drobiazgi. To także wspaniała okazja, aby lepiej poznać swoich sąsiadów i w miłej atmosferze spędzić z nimi czas. Najbliższe warsztaty manualne odbędą się 7 listopada. Za sprawą projektu świetlica staje się centrum realizacji różnorodnych działań na rzecz mieszkańców. To właśnie tutaj będzie można m.in. obejrzeć wystawę prac plastycznych, która zostanie zorganizowana na zakończenie projektu.
Dorota Supkowska z Fundacji "Stara Szkoła" zapytana o to, czy udało się kogoś oderwać "od ekranów i sieci" odpowiada bez zastanowienia: - Tak, może nie jest to "zryw" powszechny, bo w warsztatach uczestniczyło ok. 15-20 osób, ale i tak jest to duża liczba, jak na tak małą miejscowość.
We wrześniu realizatorzy projektu zaprosili mieszkańców Podzamcza, a także ich gości i turystów, na spektakl teatralny „Przygoda kapryśnej Królewny” w wykonaniu aktorów Teatru Bajkowe Skarbki Śląska. Spektakl obejrzała ponad 40-osobowa grupa widzów. Po przedstawieniu odbyły się warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży oraz towarzyszących im osób dorosłych.
- Chcąc sprawdzić poziom zainteresowania i zadowolenia z zajęć i programu, który obejmuje projekt zapytałam uczestników projektu »Jakiego typu wydarzenie z projektu cieszyło się największą popularnością wśród mieszkańców Podzamcza«. – dodaje pani Supkowska. Swoją opinią podzieliła się m.in. Ewa Ratyńska, uczestniczka projektu, mama Julki i Franka, także uczestniczących w zajęciach. - Bardzo fajny i ciekawy nie tylko dla dzieci był spektakl teatralny, razem z warsztatami teatralnymi. Każdy widz bez względu na wiek był rozbawiony. To ważne, żeby pokazywać najmłodszym inne formy spędzania czasu niż telewizja i internet.
Oprócz rozwijania kreatywności w ramach projektu podejmowane są działania na rzecz zwiększenia aktywności ruchowej uczestników. W tym roku aura wyjątkowo sprzyjała wspólnym spacerom historycznym po okolicy i nordic walkingowi. To jeszcze nie koniec wędrówek na świeżym powietrzu, na 10 listopada planowany jest "rajd pokoleń".
Zakończenie realizacji projektu „Familijny Folwark…” przewidziane jest na miesiąc grudzień 2015, ale Fundacja „Stara Szkoła" zamierza kontynuować działania na rzecz mieszkańców Podzamcza, w tym m.in. warsztaty manualne i kreatywne.
Projekt został dofinansowany w ramach konkursu grantowego „Działaj Lokalnie 2015” i jest realizowany przy wsparciu Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce i Centrum Inicjatyw Lokalnych.