środa, 25 Wrzesień 2024,
imieniny obchodzą: Aurelia, Kleofas

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Festyn Rodzinny w Podlesicach

Festyn Rodzinny w Podlesicach

data dodania: 2012-08-09 11:03:19

Warsztaty z rękodzielnictwa, zajęcia sportowe i plastyczne, regionalne jadło z Podlesic to tylko niektóre z atrakcji, które czekały na uczestników Festynu Rodzinnego, który odbył się w uiegłą niedzielę przy Centrum Dziedzictwa Kultorowego i Przyrodniczego Jury w Podlesicach. Festyn jest jednym z wielu działań środowiskowych i aktywizacyjnych realizowanych w ramach projektu „Lepszy start - promocja aktywnej integracji w powiecie zawierciańskim” przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zawierciu, w ścisłym partnerstwie z Centrum Inicjatyw Lokalnych.

Po porannych niedzielnym deszczu, nadeszło słońce, a do Podlesic przybyli licznie mieszkańcy powiatu oraz całego województwa śląskiego. Gości powitał i zabawiał zespół Adm’s Band, a w rolę konfenansjera wcielił się Dariusz Kosiński, dyrektor Domu Kultury w Kroczycach.

Na uczestnków czekało wiele atrakcji. Chętni mogli wziąć udział w warsztatach wykonywania biżuterii oraz robienia kwiatów z bibuły, które prowadziła Dorota Supkowska, z Fundacji Wspierania Aktywności Twórczej i Regionalnej „Stara Szkoła” z Ryczowa. Najmłodsi szkolili swoje umiejętności plastyczne. Wraz z rodzicacmi wzieli również udział w rodzinnym konkursie plastycznym pt.: „Dawno temu na Jurze”. Ci, którzy lubią aktywny tryb życia próbowali swoich sił w zajęciach sportowych, prowadzonych przez Agnieszkę Zientarską, nauczyciela wychowania fizycznego z Gimnazjum w  Kryczycach. Tu również odbył się konkurs sportowy. Zawodnicy startowali w takich konkurencjach jak: rzut gumiakiem, bieg w workach, obieranie zmieniaków na czas czy wyścig w płetwach. Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody tj: plecaki, śpiwory czy karnety wstępu do Parku Wodnego Jura w Łazach. Na każdego uczestnika czekały nagrody pocieszenia.

Partnerem Festynu była gmina Kroczyce oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskich, które przygotowało dla gości atrakcje w postaci ekologicznych kręgli.

Organizator imprezy zadbał również o regionalne jadło z Podlesic. Goście mogli spróbować słynnych podlesickich kluch bitych połom, zalewajki, łazanek z kapustą, chleba ze smalcem czy tradycjnych ciast.

- „Celem festynu była integracja lokalnej społeczności, a liczba gości, która przybyła do Podlesic, pokazała, że udało się nam go osiągnąć. Mam nadzieję, że będzie jeszcze le okazji do organizacji tego typu przesięwzięć”- podkreśla Paweł Abucki, wiceprzes Centrum Inicjatyw Lokalnych. „Przy okazji uczestnicy festynu mogli zwiedzić Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego, które funkcjonuje od niespełna dzwunastu miesiecy”- dodaje organizator.

Festyn jest jednym z wielu działań, realizowanych w ramach projektu „Lepszy start- promocja aktywnej integracji w powiecie zawierciańskim” przez Centrum Inicjatyw Lokalnych. Od czerwca uczestnicy projektu korzystają z zajęć na basenie i sali gimnastycznej w Żarnowcu. Za nimi również zajęcia w Klubie Samopomocowym, mające na cele podniesienie wiary we własne możliowści. Również w czerwcu odbył się wyjazd, promujący iddę wolontariatu. Grupa dwudziestu uczestników wraz ze swoim otoczeniem (rodziną, sąsiadami) spotkała się z Adrianem Kowalskim - prezesem Stowarzyszenia ULICA z Katowic oraz Danutą Pajor - pracownikiem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Zabrzu, którzy przybliżyli przybyłym gościom ideę wolontariatu, bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu. Dopełnieniem wyjazdu był spektakl teatralny, który odbył się w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

W Ryczowie odbył się również Kurs Lokalny Produkt Turyczyczny, podczas którego pietnastoosobowa grupa mieszkanek z gminy Ogrodzieniec poznawała techniki wykonywania  kwiatów z bibuły. Zwieńczeniem kursu był wyjazd do Żywca, gdzie grupa spotkała się z lokalna artystką, aby poznać m.in.: historię zdobnictwa bibułkarskiego z terenu Żywwieczcyzny.

W ramach projektu odbyła się również wycieczka do Chorzowskiego ZOO, zorganizowana pod koniec lipca dla dwudziestoosobowej grupy mieszkańców gminy Ogrodzieniec oraz ich otoczenia.

Od sierpnia w Ogrodzieńcu odbywają się również zajęcia z psychologiemm w ramach Klubu Samopocowego. Przed uczestnikami tych zajęć jeszcze wyjazd do Dinozatorlandu, który zostanie zorganizowany 31 sierpnia.

Wśród działań projektowych znajdą się jeszcze: 5-dniowy  trening podnoszący kompetnację życiowe oraz Kurs Loklany Produkt Turystyczny, mający na celu aktywizację zawodową uczetsników projektu.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Potrwa do końca maja 2013 roku.

 

Joanna Walczak

1 2
Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720