środa, 25 Wrzesień 2024,
imieniny obchodzą: Aurelia, Kleofas

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Festyn Seniora – zabawa zaczyna się po sześćdziesiątce

Festyn Seniora – zabawa zaczyna się po sześćdziesiątce

data dodania: 2013-06-26 13:40:35

W niedzielę 23 czerwca Hotel Villa Verde w Zawierciu gościł ponad 250 osób na Festynie Seniora. Tym radosnym akcentem zakończył się projekt realizowany przez Centrum Inicjatyw Lokalnych, skierowany do starszych mieszkańców z powiatów myszkowskiego i zawierciańskiego.

Do Villa Verde przybyło wiele osób, głównie uczestników projektu, ich rodziny i przyjaciele oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych z całego regionu. – „Festyn był zwieńczenie projektu pn. »Aktywizacja zawodowa seniorów jako element integracji społecznej«, realizowanego przez nasze stowarzyszenie w ramach Rządowego Programu Aktywizacji Społecznej Osób Starszych (ASOS). Jego celem była promocja aktywności społecznej i integracji seniorów z gmin Kroczyce, Włodowice i Niegowa” – mówi Joanna Janik-Jaworska, asystent koordynatora projektu.

Przez pół roku seniorzy uczestniczyli w warsztatach artystycznych i wyjazdowych szkoleniach, zdobywając umiejętności w dziedzinie rękodzieła ludowego. Uczyli się bibułkarstwa, zgłębiali tajniki zdobienia tkanin i wyrobów z ceramiki. Natomiast bardziej umuzykalnieni spośród nich doskonalili swoje talenty podczas warsztatów śpiewu i tańca ludowego, które odbywały się pod okiem profesjonalnych instruktorów – Zdzisława Zasunia i Anny Szczęsnej.

Efekty tych działań można było podziwiać w niedzielne popołudnie. Panie z KGW „Amonitki” z Włodowic dały tego dnia swój popisowy koncert, roztaczając przez publicznością niezwykły urok folkloru. Później w solowym minirecitalu zaprezentował się ich nauczyciel – Zdzisław Zasuń, grając na akordeonie znane walczyki. O dobre humory zgromadzonych zadbał Kabaret „50+”, działający przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Łazach, który ostatnio powrócił z VI Ogólnopolskich Juwenaliów III Wieku z pierwszą nagrodą.

Seniorzy sceną podzielili się również z młodymi wykonawcami – tak więc dialog międzypokoleniowy nie odbywał się jedynie przy stole, ale również w sferze muzyki. Młodzi Jumble – bębniarze z Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie w Górze Włodowskiej wprowadzili zgromadzonych w zupełnie inne obszary w muzyce. Te jednak – jak się okazało – bardzo przypadły do gustu paniom z KGW, które również spróbowały swoich sił przy bębnach.

Pod koniec Festynu zorganizowano także „CIL-owską Familiadę” – turniej wiedzy ogólnej dla uczestników imprezy, służący integracji. Wszystkie drużyny otrzymały nagrody.

Festyn był okazją do lepszego poznania swoich „sąsiadów”. Powiaty myszkowski i zawierciański – choć łączy je wspólna przeszłość, granica i rzeka Warta – wciąż pozostają dla siebie zagadką. Dlatego organizatorzy zaprosili do wspólnego stołu przedstawicieli organizacji pozarządowych z obu powiatów, aby poznali się bliżej i wymienili doświadczeniami. Być może wkrótce takie spotkania jak te zaowocują wspólnymi inicjatywami lokalnymi.

Podczas Festynu wystawione były również stoiska organizacji pozarządowych z regionu, prezentujących swoją działalność: stowarzyszenie „Kreatywni” z Myszkowa, Mali Jumble – grupa bębniarska z Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie w Górze Włodowskiej, Koło Gospodyń Wiejskich z Podlesic, stowarzyszenie „Mała Szkoła” z Rokitna Szlacheckiego, stowarzyszenie „Jurajskie Amonity” z Jaroszowa w gminie Żarki. Inne organizacje prezentowały się podczas festynu za pomocą innych form.
Wsparcia imprezie udzielili: Księgarnia Edukacyjna w Zawierciu, Społem PSS Zawiercie, Park Wodny JURA w Łazach.
 

1 2 3 4
Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720