sobota, 23 Listopad 2024,
imieniny obchodzą: Adela, Felicyt

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Gospodynie z Koła Wiejskiego w Kidowie chcą się dzielić folklorem

Gospodynie z Koła Wiejskiego w Kidowie chcą się dzielić folklorem

data dodania: 2017-05-31 08:37:22

Są takie stowarzyszenia, organizacje, kluby, których działalność niezaprzeczalnie związana jest z aspektem historycznym, folklorystycznym, dotyczącym lokalnych tradycji.

W ten obraz niewątpliwie wpisuje się Koło Gospodyń Wiejskich w Kidowie oraz Solcu, Siadczy, Wierzbicy i Przychód - wsi znajdujących się na terenie gminy Pilica.Co zainspirowało te kobiety, aby swoimi folklorystycznymi upodobaniami podzielić się z – przyznajmy szczerze niezbyt łatwym odbiorcą, jakim są dzieci oraz młodzież? „Starsze osoby nie potrzebują tego, żeby je uczyć jak ważna jest tradycja i że takie folklorystyczne działania dają sporo satysfakcji i zadowolenia. Ale młodzież? Wyrywa się do miast, nie zaznając nawet namiastki tego dziedzictwa”- powiedziała jedna z mieszkanek Kidowa. Panie z KGW skierowały swoją ofertę do dzieci i młodzieży oferując im zajęcia wokalne, techniczne oraz plastyczne.Działaczki Koła Gospodyń Wiejskich w Kidowie zatytułowały swój  projekt „Kopalnia Talentów” i zgłosiły do programu Działaj Lokalnie wdrażanego przez Centrum Inicjatyw Lokalnych w Zawierciu – organizacji realizującej wiele projektów na rzecz rozwoju lokalnej społeczności. Pozwoliło to dzieciom na uczestniczenie wedle swoich upodobań, predyspozycji i chęci raz w miesiącu w wybranych przez siebie zajęciach.Wszystko miało klimat swojskości i ducha tradycji. Warsztaty odbywały się w remizach Ochotniczej Straży Pożarnej w Kidowie i Wierzbicy.Jak o zorganizowanych warsztatach wypowiadali się sami zainteresowani? „Na początku nie miałam ochoty na te całe zajęcia. Po pierwsze dlatego, że folklor nie jest raczej modny, a po drugie myślałam, że to wszystko będzie strasznie nudne. Ale panie z KGW okazały się świetne! I całkiem na czasie, a piosenki ludowe bardzo mi się spodobały” - powiedziała jedna z uczestniczek warsztatów.Koło Gospodyń Wiejskich podążając za duchem tradycji postarało się o to, aby warsztaty scalały całe rodziny. Miłym akcentem było zatem zorganizowanie spotkania podsumowującego cały cykl, podczas którego dzieci mogły podzielić się swoimi pracami artystycznymi, okrasić spotkanie wokalnie oraz tanecznie.Czy patrząc na powyższą inicjatywę zorganizowaną przez Koło Gospodyń Wiejskich w Kidowie i przyjęcie jej przez lokalną społeczność możemy mieć jeszcze jakieś wątpliwości, co do słuszności podejmowania tego typu działań? A jak udział w programie Działaj Lokalnie oceniają same zainteresowane? „Realizacja takich projektów jest bardzo ważna, zwłaszcza na terenach wiejskich. Efekty, jakie udało nam się uzyskać przeszły nasze najśmielsze oczekiwania! Dzieci rozwijały swoje zdolności artystyczne, mieszkańcy gminy się zintegrowali koncentrując uwagę na działaniach służących dobru lokalnej społeczności!”- przyznała Pani Barbara Przybylik, jedna z koordynatorek projektu.Żyjąc w świecie, w którym tak ważny  jest  rozwój techniki, warto na chwilę zastanowić się także nad bogactwem, które niesie wiejski, sielski klimat i docenić, że wciąż są wśród nas osoby, od których możemy czerpać te mądrości.


Artykuł archiwalny rozmowa Beaty Chąc z członkami  KGW w Kidowie z uczestnikami projektu: „Kopalnia talentów” i  prace dzieci uczestniczących w warsztatach

Zawiercianin Wiosna 2017 nr 1 (22)

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720