sobota, 23 Listopad 2024,
imieniny obchodzą: Adela, Felicyt

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Historia łączy pokolenia – ku pamięci żołnierzy poległych w okresie I Wojny Światowej

Historia łączy pokolenia – ku pamięci żołnierzy poległych w okresie I Wojny Światowej

data dodania: 2017-05-23 09:23:40

Przywrócenie pamięci o istnieniu cmentarza wojennego z okresu I wojny światowej oraz cmentarza ewangelickiego, to inicjatywa zrodzona przez Fundację „Żyć na nowo” oraz Klub Pasjonatów Historii Lokalnej MOK w Porębie.

Do idei udziału w projekcie włączyły się także wychowanki Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Zawierciu.

Niestety bardzo często osoby przebywające w tego typu placówkach narażone są na stygmatyzację, a nawet ostracyzm społeczny. Jednak fakt, że udało im się nawiązać współpracę z lokalną społecznością Poręby w celu realizacji wspólnej idei napawa optymizmem.

By móc zrealizować swój projekt inicjatorzy skorzystali z możliwości, jakie daje program Działaj Lokalnie, którego celem nadrzędnym są działania na rzecz społeczności powiatów zawierciańskiego i myszkowskiego. Jest on wdrażany przez Centrum Inicjatyw Lokalnych w Zawierciu.

Wśród korzyści płynących z realizacji projektu można wskazać na wzrost i poszerzenie świadomości historycznej lokalnej społeczności. Wielu mieszkańców dotychczas nie znało wielokulturowej przeszłości cmentarza katolickiego znajdującego się w Porębie, zwłaszcza młodzież, dlatego też taka informacja może obudzić w nich chęć do  pogłębiania swojej wiedzy historycznej. Przywrócenie pamięci cmentarzom ma wysoki wymiar, jeśli chodzi o wkład w dziedzictwo kulturowe. O fakcie, jak wielkie znaczenie ma dla nas historia, dążenie do prawdy i chęć krzepienia pamięci o poległych stanowi idea przywrócenia tożsamości 171 żołnierzom armii austriackiej, niemieckiej i rosyjskiej, którzy dotychczas bezimiennie spoczywali w obrębie obecnego cmentarza katolickiego.

Wychowanki ZPiSdN w Zawierciu, znane lokalnej społeczności z dotychczasowej działalności przy realizacji wielu zadań publicznych odbywających się na terenie powiatu zawierciańskiego z przyjemnością przystąpiły do realizacji kolejnego projektu, biorąc udział w konkursie literackim dotyczącym historycznych wydarzeń o zasięgu lokalnym. Wykazały się umiejętnościami krawieckimi szyjąc stroje sanitariuszek wojskowego szpitala polowego, który w latach 1914/1915 znajdował się na terenie Poręby. Wystąpiły w nich podczas uroczystego odsłonięcia tablic upamiętniających poległych żołnierzy, w których przygotowanie  podopieczne również się włączyły. Integracja i współdziałanie na rzecz wspólnej sprawy, to istotny element wychowawczy, który pozwolił dziewczętom posiąść nowe kompetencje społeczne, podniósł ich samoocenę, dając poczucie akceptacji i przynależności.

Pan Michał Mazur koordynujący projekt przyznał: „Wiele osiągnęliśmy! Jestem niezwykle zadowolony z faktu, że poza krzewieniem pamięci historycznej udało nam się osiągnąć również wychowawczy i edukacyjny wydźwięk angażując do projektu dziewczęta z ZPiSdN, które przejawiały ogromne zaangażowanie. Cieszę się, że nawiązała się międzypokoleniowa współpraca pomiędzy wychowankami i mieszkańcami Poręby, głównie członkami KPHL. Doceniam także pomoc, życzliwość i zaangażowanie współpracujących instytucji –Gminy Poręba, MOK w Porębie, CIL oraz Parafii  Rzymskokatolickiej  p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Porębie. Przyznaję, że projekt okazał się sukcesem!”

Zwieńczeniem współdziałania osób będących w różnym wieku, pochodzących z różnych środowisk, mających różne doświadczenia życiowe było opracowanie oraz opublikowanie broszury podsumowującej projekt. Ważny element projektu stanowiło spotkanie zorganizowane w MOK w Porębie, którego odbiorcami byli zarówno porębianie, jak i wszyscy zainteresowani – promowano projekt i zapomnianą kulturę. Było to także wielkie przeżycie dla wychowanek ZPiSdN, były bowiem czynnie zaangażowane w realizację projektu i mogły uczestniczyć w niesamowitej podróży w przeszłość.

Ponadto dziewczęta w ramach podziękowania za udział w spotkaniu wręczyły wszystkim zebranym upominki, których fundatorem było Centrum Inicjatyw Lokalnych w Zawierciu.

Dziewczyny swój sukces i udział w projekcie zakończyły wręczając wszystkim zebranym upominki, których fundatorem było Centrum Inicjatyw Lokalnych w Zawierciu.

Pan Paweł Abucki – prezes CIL przyznał bowiem, że: „program daje szansę na realizację marzeń, rozwój talentów, poszerzanie horyzontów i wymianę doświadczeń.”

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720