piątek, 27 Wrzesień 2024,
imieniny obchodzą: Damian, Mirabela

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Młodzi przedsiębiorcy na rynku pracy

Młodzi przedsiębiorcy na rynku pracy

data dodania: 2015-11-19 08:51:23

Sytuacja osób młodych wkraczających na rynek pracy jest relatywnie gorsza od sytuacji osób po 30 roku życia. Osoby te czują się niepewnie oraz nie mają poczucia bezpieczeństwa na rynku pracy.

 

Ma to również odzwierciedlenie w prowadzeniu przez osoby poniżej 30 roku życia własnej działalności gospodarczej – tylko ok. 3% osób taką działalność prowadzi.

 

Do najpopularniejszych obszarów działalności wybieranych przez osoby młode, które podjęły decyzję o założeniu własnej firmy należą:

  • działalność związana z nowymi technologiami, np. w obszarze informacji i komunikacji, obejmującym usługi telekomunikacyjne, informatyczne, produkcję filmów lub nagrań video;
  • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna tj. usługi prawne, rachunkowo-księgowe, doradztwo podatkowe, usługi architektoniczne i inżynierskie, usługi reklamowe, usługi weterynaryjne;
  • pozostała działalność usługowa, obejmująca m.in. usługi naprawy komputerów, usługi związane z poprawą kondycji fizycznej;
  • handel hurtowy i detaliczny;
  • naprawa pojazdów samochodowych.

 

Młodzi mężczyźni oraz osoby z wyższym wykształceniem częściej podejmują decyzję o rozpoczęciu własnej działalności. Studenci i absolwenci szkół ponadgimnazjalnych najczęściej stawiają pierwsze kroki w biznesie tuż po ukończeniu kształcenia (absolwenci szkół ponadgimnazjalnych – ok. 20 roku życia, absolwenci uczelni – między 24 a 30 rokiem życia, choć ok. 30% z nich założyło własną firmę jeszcze w trakcie studiów). Należy podkreślić, że kobiety decydują się na podjęcie działalności gospodarczej nieco później niż mężczyźni.  Zaledwie połowa przedsiębiorców deklaruje, że wykonywana przez nich praca jest zgodna z posiadanym wykształceniem. Równocześnie większość z nich uważa wiedzę i umiejętności zdobyte w szkole za przydatne.

 

Na przestrzeni ostatnich kilku lat nie zauważa się wzrostu aspiracji przedsiębiorczych wśród uczniów i studentów. Równocześnie należy podkreślić, że zaledwie około co piąty student chętny do otwarcia działalności gospodarczej wdraża swój plan tuż po studiach. Do grupy najczęściej rozważających możliwość pracy na własny rachunek należą studenci weterynarii oraz kierunków z grup: usługi dla ludności, architektura i budownictwo, rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo, medycyna, kierunki artystyczne i prawne. Planów takich nie mają za to z reguły studenci kierunków ścisłych (np. fizyka, matematyka). Równocześnie na każdym kierunku studiów istnieje bardzo duża grupa studentów niezdecydowanych.

 

Młodzi przedsiębiorcy są w większości zadowoleni z wykonywanej pracy – jej warunków oraz zarobków. Większość osób prowadzących działalność nie przewiduje zmian w zakresie działania firmy. O rozszerzaniu działalności myślą młodzi przedsiębiorcy z branży usług specjalistycznych, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, przemysłu i górnictwa oraz budownictwa i transportu. Największą stagnację przewidują osoby prowadzące działalność w branży rolniczej.

 

Młodzi przedsiębiorcy jako największe utrudnienia w kontynuowaniu działalności wskazują nadmierne obciążenia podatkowe, zbyt dużą konkurencję, uciążliwe przepisy prawne, konieczność opieki nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny oraz niedostateczne doświadczenie.

  

Informacje pochodzą z opracowania  Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości pn. „Młodzi na rynku pracy –pracownicy, przedsiębiorcy, bezrobotni”, Warszawa 2015.

 

Zadanie publiczne pn. „Młodzi przedsiębiorcy” współfinansowane ze środków Powiatu Zawierciańskiego

 

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720