Aktualności
Strona główna / Aktualności / Nowy „Zawiercianin” już jest!
Nowy „Zawiercianin” już jest!
data dodania: 2014-03-06 12:41:16
Ukazał się nowy „Zawiercianin” – pismo wydawane przez Centrum Inicjatyw Lokalnych. To już siedemnasty numer gazety przybliżającej aktywność społeczną w powiecie zawierciańskim i trzeci wydany w ramach projektu „Młodzieżowa Akademia Obywatelska”.
We wstępie do nowego numeru Paweł Abucki pisze: „Podobno w naszej okolicy »nic się nie dzieje« – takie stwierdzenie można usłyszeć od mieszkańców Zawiercia i powiatu. Nie ma co robić, nie ma gdzie spędzić wolnego czasu, nie ma gdzie, z kim, jak i po co? My odpowiadamy: kto nie chce się nudzić, ten nie będzie. Świadczą o tym przykłady wielu osób z naszego regionu”.
Nowy numer czasopisma rozpoczyna się od rozmowy ze Zbigniewem Sawickim, w którym opowiada on w rozmowie z Pawłem Kmiecikiem o założonym przez siebie Klubie Polskiej Sztuki Walki Signum Polonicum.
„Społeczniczki w Dunikowskim” – to tytuł artykułu Kingi Cholewki o nauczycielkach z Zespołu Szkół im. Xawerego Dunikowskiego w Zawierciu, zaangażowanych w działalność społeczną.
O szydełkowaniu jako swojej pasji, jej początkach oraz o tym, dlaczego warto zainteresować się tym zajęciem opowiada z kolei Irena Pilarczyk, sołtys Biskupic koło Pilicy, w rozmowie z Jakubem Jurczakiem.
Czy można zachować wspaniałą kondycję i sprawność fizyczną w wieku 75 lat? Twierdzącą odpowiedź na to pytanie można odnaleźć w artykule Bartłomieja Kluszczyńskiego, w którym opisuje on Zbigniewa Ginalskiego – mieszkańca Rzędkowic, dla którego „sport” to dużo więcej niż słowo.
Niniejszy numer „Zawiercianina” jest częścią projektu „Młodzieżowa Akademia Obywatelska” – w jego ramach odbywa się także szereg innych działań skierowanych do szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w powiecie zawierciańskim. Takim działaniem była wycieczka do Łodzi liderów grup biorących udział w projekcie. Pod koniec listopada ubiegłego roku młodzi adepci do zawodu dziennikarza brali udział w wydarzeniu o charakterze medialnym oraz zwiedzali redakcje łódzkich mediów. O wyjeździe można przeczytać w artykule „Z Zawiercia do Łodzi”.
Co zrobić ze zużytą baterią? Dlaczego nie powinniśmy ich wrzucać do ogólnych pojemników na śmieci? Oraz: jak na takie pytania mogą odpowiedzieć uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Heleny Malczewskiej w Zawierciu? O tym w artykule Mariki Limanówki.
Nazwisko Pacan jest znane w zawierciańskim (a coraz bardziej także ogólnopolskim) świecie muzycznym. To za sprawą rodziny Pacan: Tadeusza, muzyka i właściciela Klubu Novum oraz jego synów – Bartosza, Przemysława i Krzysztofa. Z dwoma z nich o początkach zainteresowania muzyką, twórczości i planach rozmawiał Paweł Kmiecik.
„Są nam potrzebni” – tak brzmi tytuł artykułu Klaudii Kukoł, w którym autorka pisze o znaczeniu ochotniczych straży pożarnych na przykładzie OSP Niegowonice.
W podróż palcem po mapie do Żarnowca zachęca nas z kolei temat artykułu Oliwii Szasty „Gmina Żarnowiec – aktywnie i na sportowo”. Dotyczy on klubów sportowych działających na terenie tej gminy oraz oferty aktywności fizycznej, jaką Żarnowiec proponuje swoim mieszkańcom.
Na pierwszy rzut oka nieco groźnie może wyglądać zdjęcie do wywiadu Piotra Pieszczyka z Grzegorzem Grabowskim, prezesem Klubu Strzelectwa Pneumatycznego „Jura” LOK w Łazach. Rozmówca mierzący na fotografii z wiatrówki do celu opowiada o niegroźnym jednak sporcie – strzelectwie terenowym.
„Warto pomagać!” – do tego przekonuje z kolei Aleksandra Krakowiak w swoim artykule, w którym pisze ona o działalności wolontarystycznej w Katolickim Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym. Jego uczniowie biorą udział w zbiórkach pieniędzy na szlachetne cele, happeningach i inscenizacjach.
Żarnowiec raz jeszcze – tym razem za sprawą Olgi Klarczyńskiej i jej tekstu poświęconego strażaczkom z gminy Żarnowiec. Autorka opisuje w nim los kobiet obecnych w zawodzie wymagającym sprawności i siły fizycznej.
Również o drużynie, choć zupełnie innego rodzaju, bo sportowej, pisze w swoim artykule Milena Kurczek. „Nasza drużyna” to tekst opisujący Gminno-Miejski Klub Sportowy Piliczanka Pilica oraz wywiad z prezesem Klubu, Szczepanem Goncerzem.
„Urodzony w Zawierciu, zasłużony dla Polski” – to opis postaci Władysława Bartkiewicza, bohatera artykułu Jerzego Maciążka. Autor przedstawia w nim postać związanego z naszym miastem literata i oficera wojska polskiego żyjącego w XIX i XX wieku, uczestnika powstania styczniowego.
Zachęcamy do lektury nowego numeru! „Zawiercianin” jest dostępny w wersji drukowanej w Centrum Inicjatyw Lokalnych, ul. Senatorska 14, w dni robocze w godz. 7-15. Cały numer „Zawiercianina” można również pobrać i przeczytać w wersji elektronicznej – jest ona dostępna tutaj.
Siedemnasty numer pisma aktywności społecznej „Zawiercianin” jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
- zawiercianin-nr-17 - Zawiercianin nr 17