Aktualności
Strona główna / Aktualności / Osiemnasty numer „Zawiercianina”
Osiemnasty numer „Zawiercianina”
data dodania: 2014-04-24 14:41:15
Ukazał się nowy „Zawiercianin” - pismo wydawane przez Centrum Inicjatyw Lokalnych. To osiemnasty numer gazety przybliżającej aktywność społeczną w powiecie zawierciańskim i czwarty wydany w ramach projektu „Młodzieżowa Akademia Obywatelska".
We wstępie do nowego numeru Paweł Abucki pisze: „Gdyby każdy wydany numer odpowiadał jednemu rokowi życia, >>Zawiercianin<< właśnie stałby się pełnoletni. Spotykamy się już po raz osiemnasty! Druga „okazja” jest już bardziej >>prawdziwa<<, bowiem 10-lecie istnienia i funkcjonowania na ziemi zawierciańskiej obchodzi w tym roku wydawca naszego pisma, Centrum Inicjatyw Lokalnych”.
Nowy numer czasopisma rozpoczyna się od rozmowy z Urszulą Gemel, w którym opowiada ona w rozmowie z Pawłem Kmiecikiem o działalności w Zawierciańskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, swoich pasjach oraz Zawierciu sprzed lat.
„Dęby Pamięci” – to z kolei tytuł wywiadu przeprowadzonego przez Aleksandrę Stempień i Wiktorię Domagałę, uczennice biorące udział w projekcie „Młodzieżowa Akademia Obywatelska”. Marta Przybyła opowiada w nim o akcji noszącej nazwę zawartą w tytule – w jej ramach posadzono w pobliżu Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Zawierciu drzewa upamiętniające ofiary rosyjskiej zbrodni w Katyniu.
„Sport”, „Przegląd Sportowy” i „Fakt” – to tylko niektóre z tytułów, w których pracował fotoreporter z Zawiercia, Jerzy Kleszcz. W rozmowie z Pawłem Kmiecikiem opowiada on o swoim zawodzie, igrzyskach olimpijskich, w których wziął udział jako fotoreporter oraz swojej współpracy z Adamem Małyszem.
Kolejne pięć tekstów jest autorstwa uczniów biorących udział w projekcie dziennikarskim – jednym z nich jest artykuł p.t. „Świątynie sprzed lat”. Oliwia Szasta pisze w nim o zabytkowych kościołach znajdujących się na terenie gminy Żarnowiec.
W podróż w przeszłość zaprasza także Jakub Wójcik, który w swoim artykule pisze o Izbie Muzealnej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zawierciu – można w niej znaleźć wiele zabytkowych przedmiotów, z których najstarsze sięgają czasów prehistorycznych.
O niezwykłym gościu w kościele w Dzwono-Sierbowicach w tekście o takim tytule pisze Sonia Furgacz – jest to relacja z przyjazdu siostry Anastazji ze Zgromadzenia Córek Bożej Miłości, która w lutym bieżącego roku odwiedziła parafię pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa.
„Nowa tradycja” – to z kolei tytuł artykułu Dagmary Miśkiewicz, która w swoim tekście opisuje nowy zwyczaj obchodzenia imienin patronki II Liceum Ogólnokształcącego w Zawierciu, czyli Heleny Malczewskiej. W tym roku, po raz pierwszy z tej okazji, zorganizowano spotkanie byłych i obecnych nauczycieli szkoły.
„Polacy to przyjaźni ludzie, naprawdę bardzo mili i otwarci” – tak mówi Robert Lambert, Brytyjczyk z Birmingham, który jako native speaker spotkał się z uczniami Katolickiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Zawierciu. W rozmowie z Aleksandrą Krakowiak opowiada on o sobie, zawodzie nauczyciela oraz polskiej młodzieży.
O Urzekającej Urodzie, którą można spotkać w Łazach pisze z kolei Piotr Pieszczyk. Ta nazwa to imię suki rasy chart, zdobywczyni licznych nagród i odznaczeń w konkursach dla psów, która od kilku lat mieszka ze swoją właścicielką w Łazach.
Co łączy tradycje strażackie, wieś Rudniki koło Zawiercia i obecnego wójta gminy Włodowice? Odpowiedź: Ochotnicza Straż Pożarna. „Zapaleni do działania” to artykuł autorstwa Pawła Kmiecika o rudnickich strażakach, którzy w ubiegłym roku obchodzili 90-lecie istnienia swojego OSP.
„Sportowiec i społecznik” – ten tytuł kolejnego artykułu, autorstwa Bartłomieja Kluszczyńskiego, to zarazem najlepszy opis Bogusława Radkowskiego, którego sylwetka jest przedstawiona w tekście. To człowiek, który od kilkudziesięciu lat jest związany z drużyną Źródło Kromołów, a jednocześnie poświęca się działalności społecznej.
O Polskim Czerwonym Krzyżu w „Malczewskiej” – czyli klubie PCK w II Liceum Ogólnokształcącym im. Heleny Malczewskiej w Zawierciu – pisze z kolei Anna Drabek, uczennica szkoły biorąca udział w projekcie „Młodzieżowa Akademia Obywatelska”.
Ostatnim z tekstów uczniów z projektu dziennikarskiego jest tekst „Lotka w grze” autorstwa Karoliny Roli – autorka pisze w nim o badmintonie i o wizycie w Pilicy pod koniec ubiegłego roku Parlamentarnego Zespołu ds. Promocji Badmintona.
Zakończeniem osiemnastego numeru „Zawiercianina” jest wywiad z Sekretarz Powiatu Zawierciańskiego, Agatą Jarzą-Korpyś, która mówi o potrzebie zwiększania aktywności obywatelskiej społeczeństwa, a przede wszystkim – bo to od nich się zaczyna – od młodzieży.
Zachęcamy do lektury nowego numeru! „Zawiercianin” jest dostępny w wersji drukowanej w Centrum Inicjatyw Lokalnych, ul. Senatorska 14, w dni robocze w godz. 7-15. Cały numer „Zawiercianina” można również pobrać i przeczytać w wersji elektronicznej – jest ona dostępna tutaj.
Osiemnasty numer pisma aktywności społecznej „Zawiercianin” jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.