piątek, 27 Wrzesień 2024,
imieniny obchodzą: Damian, Mirabela

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / "To nie jest zawód dla cyników"

"To nie jest zawód dla cyników"

data dodania: 2016-02-15 08:39:39

„To nie jest zawód dla cyników”, to słowa Ryszarda Kapuścińskiego, znakomitego pisarza, mistrza reportażu, które odnoszą się do zawodu dziennikarza. Dziennikarstwo rozumiał, jako zawód, który wymaga poświecenia i zaangażowania. Uważał, że w dobie tabloidyzacji mediów i informacyjnego chaosu bardzo trudno jest być dobrym dziennikarzem, takim, który nie podąża za tanią sensacją, a raczej stawia na rzetelność przekazywanych informacji. Wraz ze zmieniającym się światem zmienia się również dziennikarstwo, można by narzekać na ten stan, a można też spróbować coś zrobić i zaszczepić w przyszłych adeptach dziennikarstwa idee dziennikarstwa obywatelskiego, odpowiedzialnego za słowo. Dziennikarstwa, które zajmuje się sprawami ważnymi dotyczącymi danej społeczności  lokalnej. Młodzi ludzie potrzebują inspiracji, kogoś kto im wskaże właściwy kierunek, w którym można podążyć. Dlatego też aby wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom Starostwo Powiatowe we współpracy z  Fundacją Centrum Inicjatyw Lokalnych w Zawierciu realizują projekt, który jest  finansowany z rządowego programu wspomagania w latach 2015-2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach – „Bezpieczna+”.


W ramach projektu zorganizowano w trzech szkołach ponadgimnazjalnych powiatu zawierciańskiego  (Z.S. im. Oskara Langego, Z.S. im. Hugona Kołłątaja oraz Z.S. im. Józefa Bema) warsztatowe zajęcia dziennikarstwa obywatelskiego dla młodzieży, które miały na celu przeszkolenie uczestników projektu w zakresie metod i technik pracy dziennikarskiej i redakcyjnej. Uczestnicy poznali zasady pisania i redagowania, podstawy samodzielnego zbierania materiałów i informacji, gromadzenia wypowiedzi i przeprowadzania wywiadów. W każdej szkole wyłoniono 10-osobową grupę dziennikarską. Ogółem przeprowadzono 18 godzin zajęć (w jednej szkole). Zajęcia prowadził dziennikarz Paweł Kmiecik, mający doświadczenie w mediach lokalnych, regionalnych i obywatelskich, a także co nie jest bez znaczenia, doświadczenie w pracy z młodzieżą. Zapytany o wrażenia z realizacji zadania, tak odpowiada: „W projekcie udział wzięli zarówno ci uczniowie, którzy jedyne co piszą, to wypracowania na języku polskim, jak i prowadzący własne blogi i piszący do gazetek szkolnych. Zarówno dla jednych, jak i drugich ten projekt dziennikarski był ciekawym doświadczeniem. Celem projektu nie było zrobienie z każdego ucznia dziennikarza, ale zaszczepienie im charakterystycznej dla branży dziennikarskiej żyłki aktywności obywatelskiej i społecznej. I myślę, ze to się udało”. W ramach projektu przyszli adepci dziennikarstwa mogli również spotkać się z dziennikarką Gabrielą Kaczyńską z Radia Katowice. Spotkanie odbyło się w zawierciańskim oddziale Radia, a oprócz cennych rad doświadczonego dziennikarza uczestnicy mogli posłuchać fragmentów reportaży i poznać historię ich tworzenia. Obecnie i w najbliższym czasie są organizowane wyjazdy studyjne do siedzib mediów obywatelskich, w ramach wyjazdu uczestnicy projektu odwiedzą siedzibę Radia Łódź, gdzie będą mogli zapoznać się ze specyfiką dziennikarstwa radiowego. W ramach projektu szkoła biorąca udział przygotowała również gazetkę w oparciu o wiedzę i wskazówki uzyskane podczas warsztatów i zajęć. W wydawnictwie zawarto  materiały dziennikarskie stworzone przez uczestników projektu – artykuły, informacje i materiał ilustracyjny z życia szkoły oraz jej otoczenia. 

Prawdziwą gratką dla przyszłych dziennikarzy była (zorganizowana w każdej szkole biorącej udział w projekcie) debata na temat zaangażowania społecznego, w której wzięli udział przedstawiciele administracji publicznej; Z-ca Prezydenta ds. Społecznych – Łukasz Konarski, Sekretarz Powiatu – Agata Jarza-Korpyś oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych; Towarzystwa Miłośników Ziemi Zawierciańskiej – Jacek Panek, Fundacji Centrum Inicjatyw Lokalnych – Paweł Abucki oraz Zawierciańskiego Forum Pracodawców – Krzysztof Peroń. Uczestnicząca w debacie młodzież  miała  możliwość zapoznania się w zakresie jakich kompetencji działają oraz mogli zapytać o sprawy lokalne, które  najbardziej ich interesują.

Miejmy nadzieje, że przekazana wiedza, podczas realizacji projektu, w zakresie dziennikarskiej profesji padła na podatny grunt i sprawi, że w przyszłości ukształtuje wspaniałych dziennikarzy, którzy będą potrafili „być, patrzeć, słuchać, uczestniczyć i myśleć”.
Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720