piątek, 27 Wrzesień 2024,
imieniny obchodzą: Damian, Mirabela

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Śladami pilickiej historii

Śladami pilickiej historii

data dodania: 2016-02-15 09:28:14

Co to jest dziedzictwo kulturowe i komu to potrzebne? Obok oczywistych kwestii, takich, że jest „źródłem tożsamości narodu polskiego, jego trwania i rozwoju”, mniej oczywistą odpowiedzią będzie, że jest czynnikiem rozwoju lokalnego. Wykorzystanie zasobów kulturowych danego obszaru stanowi solidną podstawę jego rozwoju. Mówiąc o dziedzictwie kulturowym nie mamy tylko na myśli zasobów dziedzictwa materialnego, te niematerialne, jak tradycja, folklor i związane z nim różnego rodzaju obrzędy też są bardzo istotne i wymagają od nas jeszcze większej  troski o jej trwanie.

 
Stowarzyszenie Ziemi Pilickiej bardzo aktywnie realizuje różnego rodzaju akcje na rzecz rozwoju lokalnego - miasta i gminy Pilica. Jest młodym stowarzyszeniem, którego działalność obejmuje m.in. wspomaganie rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych, dbanie o zabytki i upowszechnienie historii Pilicy. W swoim jednym z projektów realizowanym w ubiegłym roku (czerwiec-wrzesień) wg motta: „nie powinniśmy odejść z tej ziemi nie zostawiając śladów, które polecać będą naszą pamięć potomnym”, skupiło się na rozwijaniu poczucia odpowiedzialności mieszkańców gminy za lokalne dziedzictwo kulturowe i przybliżeniu im znajomości ich korzeni poprzez zapoznanie się z zabytkami i historią Pilicy.
 
Realizacja projektu rozpoczęła się od przygotowania i zaprezentowania podczas Nocy Świętojańskiej widowiska „Wianki”. W barwnym korowodzie, który wyruszył nad zalew uczestniczyli mieszkańcy gminy oraz przybyli turyści. Czas umiliły również występy zespołów folklorystycznych z okolicznych kół gospodyń wiejskich. Wspólne śpiewanie ludowych piosenek i biesiadowanie przy ognisku zakończyło się puszczaniem na wodę kolorowych lampionów. Kolejnym działaniem w ramach przedsięwzięcia było zorganizowanie, dla dwóch grup, spaceru po Pilicy. Na trasie zwiedzania znalazło się m.in.: wzgórze św. Piotra, kościół św. Walentego, zespół pałacowo - parkowy w Pilicy, kolegiata św. Jana Chrzciciela i Ewangelisty, kościół OO. Franciszkanów-Reformatów. Dodatkową atrakcją był przejazd bryczkami, skorzystało z niej część zwiedzających. Uczestnicy mieli możliwość zapoznać się z historią reprezentowanych na trasie zabytków, przez co  wzbogaciła się ich wiedza, a tym samym podniosła się świadomość historyczna. Podczas realizacji projektu uczestnicy mogli również wykazać się swoim talentem fotograficznym, biorąc udział w konkursie pn. „Historia w kadrze zatrzymana”, któremu towarzyszył konkurs wiedzy z zakresu historii. Przedsięwzięcie zakończyło się zorganizowaniem wystawy fotograficznej, a najlepsze prace zostały nagrodzone.
 
Odbiorcami projektu byli mieszkańcy miasta i gminy Pilica – bez względu na wiek. W pełni zrealizowaliśmy cele projektu, udało nam się zaangażować ok. 400 mieszkańców gminy. Każdy znalazł coś ciekawego dla siebie, historię czy tradycję, która go zainteresowała – tak odpowiada Leszek Sobota, prezes Stowarzyszenia Ziemi Pilickiej, zapytany o to, czy udało się osiągnąć zakładane cele i w jakim stopniu udało się to zrobić. I dodaje: Projekt pozytywnie również wpłynął na wizerunek naszego stowarzyszenia, zwiększyła się ilość członków. Zintensyfikowaliśmy współpracę z PTTK, SKTK, OSP, WOPR, kołami gospodyń oraz z władzami samorządowymi. Sukcesem naszych działań jest również, to że udało nam się w tym roku włączyć „Pilickie Wianki” do kalendarza imprez gminnych. Planujemy też powtórzyć zwiedzanie Pilicy. Mamy nadzieję, że będzie to już naszą tradycją, tak jak inne działania naszego stowarzyszenia. Udział, tak w pełni zaangażowanych mieszkańców w działania przedsięwzięcia, pozwolił na zdobycie i uzupełnienie przez nich wiedzy historycznej i tej dotyczącej tradycji i obrzędów, jakie wiążą się z obszarem gminy Pilica. Zdobyte informację będą mogli upowszechnić poprzez przekazanie jej np. zainteresowanym turystom, którzy coraz liczniej odwiedzają Pilice.
 
Dziedzictwo kulturowe, to najprościej mówiąc, historia miejsc i ludzi, którzy w tych miejscach żyją. Decyduje o tożsamości, a ta z kolei jest odpowiedzialna za integrację społeczną, a w konsekwencji mobilizuje do wspólnego działania na rzecz rozwoju lokalnego. Cieszymy się, że byliśmy częścią tych działań i mogliśmy uczestniczyć w propagowaniu i upowszechnieniu historii Miasta i Gminy Pilica.
 
Projekt „Nie powinniśmy odejść z tej ziemi nie zostawiając śladów, które polecać będą naszą pamięć potomnym” – Stowarzyszenia Ziemi Pilickiej został sfinansowany w ramach Programu „Działaj Lokalnie” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności, a zrealizowany przy współpracy Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce i Centrum Inicjatyw Lokalnych w Zawierciu. Program ma na celu aktywizowanie lokalnych społeczności wokół różnych celów o charakterze dobra wspólnego.
 
      
Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720