piątek, 27 Wrzesień 2024,
imieniny obchodzą: Damian, Mirabela

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Zawiercianie niechętni nowemu województwu

Zawiercianie niechętni nowemu województwu

data dodania: 2016-01-19 10:33:38

Uczestnicy zgromadzeni na debacie dotyczącej włączenia Zawiercia do woj. częstochowskiego niemal jednogłośnie opowiedzieli się przeciw takiemu rozwiązaniu.

14 stycznia w klubie Ambasada w Zawierciu Klub Miłośników Ziemi Zawierciańskiej zorganizował debatę w sprawie powołania na nowo województwa częstochowskiego. W spotkaniu uczestniczyło ponad 50 osób, głównie mieszkańców Zawiercia. Atmosfera na spotkaniu była gorąca bo i temat poruszył wielu Zawiercian.
 

-Pod koniec minionego roku prezydent Częstochowy, a potem Rada Miejska w Częstochowie zwróciły się z apelem do rządu o powołanie nowego województwa. Nie wskazywano zasięgu terytorialnego planowanego regionu, ale z różnych koncepcji wynikało, że miałoby objąć również powiat zawierciański. W styczniu relacje Zawiercian z Częstochową w badaniu ankietowym badała Politechnika Częstochowska - tak otwierał debatę Krzysztof Peroń - prezes Zawierciańskiego Forum Pracodawców i przewodniczący KMZZ.
 
-Jednym z głównych argumentów za przystąpieniem ziemi zawierciańskiej do nowego województwa jest wspólna historia i tożsamość kulturowa. Z pewnością jesteśmy bardziej spójni kulturowo z Częstochową niż z rdzennie śląską częścią województwa śląskiego. Podział terytorialny ma swoje konsekwencje, np. dziś na terenie powiatu promuje się obcą tu śląską kuchnię i śląskie piosenki  - mówił Paweł Abucki - prezes Centrum Inicjatyw Lokalnych, wskazując że pomysł zmian administracyjnych ma pewne plusy.  Inne argumenty to z pewnością ten, że miasto zyskałoby na znaczeniu, gdyż byłoby jednym z największych ośrodków nowego województwa. Ponadto przy kontynuacji polityki rządu wspierającej finansowo najmniej rozwinięte regiony, powiat zawierciański w słabszym województwie mógłby relatywnie zyskać.
 
Głosów przeciwnych na debacie było jednak dużo więcej. Uczestnicy zaznaczali, że większe związki mieszkańcy Zawiercia mają z Katowicami niż z Częstochową. Ponadto wykazywali, że lepiej być częścią regionu silniejszego i wykazywali niedoinwestowanie byłego województwa częstochowskiego (istniało do końca 1998 r.). Wiele głosów przeciwnych ściślejszym kontaktom z Częstochową było opartych na własnych niemiłych doświadczeniach z administracją z Częstochowy. Wątpiono, czy w nowym województwie Częstochowa podzieli się władzą z mniejszymi ośrodkami - jak Zawiercie. Zwracano również uwagę na wysokie koszty powołania nowego województwa: zatrudnienie nowych urzędników i zmianę wielu dokumentów.
 
Głos zabrał również obecny na debacie rzecznik prezydenta Zawiercia - Łukasz Czop. W wystąpieniu wskazał, że do tej pory nikt z gminą Zawiercie nie kontaktował się w  kwestii nowego województwa. Podkreślił jednak, że służby miejskie monitorują sprawę. W  spotkaniu wzięli udział również zawierciańscy radni, a także działacze zawierciańskich organizacji pozarządowych.
 
Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720