wtorek, 26 Listopad 2024,
imieniny obchodzą: Leon, Leonard

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / „Jurajskie ogrody” – nauka, współpraca, estetyka

„Jurajskie ogrody” – nauka, współpraca, estetyka

data dodania: 2011-06-15 11:28:05

W Ośrodku Pomocy Dziecku i Rodzinie w Górze Włodowskiej od lutego do lipca 2011 r. jest realizowany projekt „Jurajskie ogrody”.

Głównym realizatorem projektu jest Klub Sportów Ekstremalnych „JURA” z Zawiercia. Całość jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Partnerami projektu są Centrum Inicjatyw Lokalnych z Zawiercia oraz Uczniowski Klub Sportowy przy OPDiR w Górze Włodowskiej.

Uczestnikami projektu jest 21 osób w wieku 15-60 lat, w tym wychowankowie Ośrodka oraz mieszkańcy Góry Włodowskiej i Włodowic. Zajęcia odbywają się w Ośrodku. Dotychczas odbyło się 50 godz. zajęć teoretycznych. Dotyczyły one zagadnień z dziedziny botaniki, uprawy gleb, nawożenia roślin, roślinoznawstwa, pielęgnacji drzew i krzewów, projektowania ogrodów itp. 

Ponadto trwają zajęcia praktyczne. Obejmowały one 60 godz. z przeznaczeniem na wykonanie rabaty według projektu uczestników. Uczestnicy zajęć otrzymali również pomoce naukowe, tj. książki i katalogi roślin.

Dzięki projektowi zarówno mieszkańcy Góry Włodowskiej, jak i wychowankowie Ośrodka zdobywają podstawową wiedzę i umiejętności w zakresie projektowania ogrodów oraz zwiększają swoją wrażliwość, umiejętność pracy w grupie oraz zdolności interpersonalne.

Wspólna nauka, praca i wyjazdy dla dzieci, pracowników Ośrodka, pedagogów ze Szkoły Podstawowej we Włodowicach, a także pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Górze Włodowskiej, to wspaniała okazja do wzajemnego poznania, nawiązywania relacji i tworzenia wspólnych planów dalszej współpracy. W ramach projektu odbyły się też wyjazdy do Ogrodu Botanicznego w Krakowie i do Pieskowej Skały.

W czasie trwania projektu uczestnicy wspólnie tworzą rabatę przed budynkiem Ośrodka. A że to już profesjonaliści, to i rabata wygląda pięknie! Posadzono tuje, jałowce, klon, berberysy i kwitnące rośliny ozdobne, jak również kwiaty jednoroczne w donicach i pergolach.

Uczestników zaraziła entuzjazmem prowadząca projekt mgr ogrodnictwa Janina Kałuża – osoba pełna zapału, wiary w siebie i uczestników, ale także przekazująca tajniki wiedzy ogrodniczej w sposób ciekawy, z poczuciem humoru. Uczestnicy chętnie i z dużym zaangażowaniem przechodzili kolejne kroki projektu.

Zakończenie projektu, któremu towarzyszyło będzie wręczenie certyfikatów, prezentacja ogrodu oraz wydanie broszur, jest przewidywane na lipiec br.

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720