Aktualności
Strona główna / Aktualności / „Meresówki” trafiają także do zawierciańskiego
„Meresówki” trafiają także do zawierciańskiego
data dodania: 2011-07-19 13:37:56
Z Generałem Brygadierem Zbigniewem Meresem – wiceprezesem Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, Prezesem Oddziału Wojewódzkiego ZOSP w Katowicach, Senatorem Rzeczypospolitej Polskiej rozmawia Piotr Pieszczyk
Proszę nam powiedzieć, czym są „Meresówki”?
[śmiech] Nie wiem, choć mniemam, że moi koledzy druhowie niekiedy nazywają tak pozyskane wozy bojowe, które trafiają do gmin dzięki zmianom ustawowym, wprowadzonym na przestrzeni ostatnich lat. Przykładowo ustawa z dnia 25 lipca 2008 r., dotycząca zmiany ustawy o ochronie przeciwpożarowej oraz niektórych innych ustaw, której byłem inicjatorem, pozwoliła jednoznacznie uregulować kwestie wypłaty ekwiwalentu strażakom ochotnikom za czas ich działania w akcjach ratowniczych i szkoleniach przeciwpożarowych, organizowanych przez Państwową Straż Pożarną.
Dała ona także każdej jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej możliwość uzyskania dotacji od jednostek samorządu terytorialnego, takich jak lokalny samorząd, wójt, burmistrz, prezydent oraz starosta i zarząd wojewódzki. Udzielają oni stosownej dotacji ochotniczym strażom pożarnym w związku z zaistniałymi w tym zakresie potrzebami. To przepis o fundamentalnym znaczeniu, który stworzył ważny, kolejny filar finansowania Ochotniczych Straży Pożarnych. Każdy Zarząd Wojewódzki z Marszałkiem, każdy starosta i każdy wójt, burmistrz, prezydent mogą wspierać dotacjami poszczególne ochotnicze straże pożarne. Dzięki temu rozwiązaniu do systemu ochrony przeciwpożarowej trafia więcej samochodów ratowniczo-gaśniczych oraz innego sprzętu ratowniczego niż dotychczas.
Gdzie zatem w powiecie zawierciańskim trafiły ostatnio „Meresówki”?
W tym roku do strażaków ochotników trafiły lub trafią wozy bojowe do Kroczyc, Żarnowca i Ciągowic. Natomiast w latach ubiegłych samochody ratowniczo-gaśnicze pozyskały jednostki m.in. z Poręby, Niegowonic oraz Wierbki. Wozy bojowe to nie wszystko. Dzięki zmianom w ustawie, pozwalającym jednostkom OSP na otrzymywanie dotacji, w samym tylko województwie śląskim w 2010 r. całkowita wartość dofinansowania do zakupionego sprzętu wyniosła 7 346 324 zł. W tym roku wysokość przyznanych środków ma przekraczać 8 milionów złotych.
Poza możliwościami doposażenia jednostek OSP, ustawa uregulowała też inne kwestie?
Tak. Wskazała też konieczność przeprowadzenia obowiązkowych, podstawowych badań lekarskich dla strażaków ochotników, które są wyrazem dbałości o przygotowanie ich do akcji ratowniczych. Pozwoliła skoordynować współdziałania struktur PSP ze strukturami ochotniczych straży pożarnych w tym zarządami oddziałów gminnych i powiatowych Związków Ochotniczych Straży Pożarnych oraz dała uprawnienia właściwemu wójtowi, burmistrzowi i prezydentowi miasta do wydania dokumentu, jakim powinien legitymować się kierowca pojazdu uprzywilejowanego, będącego w posiadaniu Ochotniczej Straży Pożarnej. Upoważniono także, co jest niezwykle istotne, strażaka PSP oraz członka OSP do kierowania ruchem, np. podczas czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej podczas wypadków drogowych.
Czy to wszystkie zmiany, jakie udało się wprowadzić na przestrzeni ostatnich lat?
Nie, nie wszystkie. Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej oraz niektórych innych ustaw tworzy System Powiadamiania Ratunkowego. Celem nadrzędnym systemu jest połączenie służb ratowniczych działających na terenie powiatu w czytelną całość, zapewniającą sprawne funkcjonowanie systemu bezpieczeństwa na obszarze powiatu w warunkach zagrożenia, w sytuacjach kryzysowych oraz w czasie stanu klęski żywiołowej, a także w stanach zagrożenia państwa, w oparciu o jednolite procedury działania podczas tych zdarzeń. Centrum Powiadamiania Ratunkowego działa na terenie co najmniej jednego powiatu lub miasta na prawach powiatu, na obszarze którego wykonywane są zadania centrum powiadamiania ratunkowego.
Jakie jeszcze postulaty druhów udało się zrealizować w minionych latach?
Ustawa z dnia 19 lutego 2010 r. o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej określa, iż bezpośredni udział w działaniach ratowniczych mogą brać członkowie ochotniczych straży pożarnych, którzy ukończyli 18 lat i nie przekroczyli 65 lat, posiadający aktualne badania lekarskie dopuszczające do udziału w działaniach ratowniczych oraz odbyli szkolenie pożarnicze. Zwiększono tym samym wiek z 60 do 65 lat członków OSP mogących brać udział w akcji. Ustawa z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, wprowadza rekompensatę pieniężną za przedłużony czas służby (nadgodziny) oraz tworzy na wzór Policji – Fundusz Wsparcia Państwowej Straży Pożarnej. Będzie on przeznaczony na pokrywanie wydatków inwestycyjnych, modernizacyjnych i remontowych oraz kosztów utrzymania i funkcjonowania jednostek organizacyjnych PSP czy chociażby wpłatę rekompensat za przedłużony czas służby.
Dziękuje za rozmowę.