Aktualności
Strona główna / Aktualności / „Od Muzyki do Pracowni Artystów Plastyków”
„Od Muzyki do Pracowni Artystów Plastyków”
data dodania: 2013-01-08 14:32:13
Z Haliną Stępień, Prezesem Śląskiego Stowarzyszenia Edukacji Artystycznej w Zawierciu, rozmawia Benedykt Freihofer.
Śląskie Stowarzyszenie Edukacji Artystycznej jako kontynuator tradycji Ogniska Muzycznego borykało się w ostatnich latach z wieloma przeciwnościami losu. Dziś wygląda na to, że wyszło na prostą. Jak minął 2012 rok w jednej z wiodących instytucji kulturalnych Zawiercia, którą Pani kieruje?
Halina Stępień: Wbrew pozorom to trudne pytanie, gdyż nie wiem tak naprawdę od czego zacząć. Zacznę więc, może od spraw „urzędowych”: dzięki zmianom ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej doczekaliśmy się w końcu „urzędowego” wpisu do Księgi Rejestrowej Instytucji Kultury w Zawierciu, co nastąpiło w sierpniu 2012. Tym samym dołączyliśmy do najważniejszych instytucji kulturalnych naszego miasta.
W sprawach muzycznych i działalności artystycznej ważne jest podejście do dzieci i wizja tego, co chce się zrobić?
H.S.: Od wielu lat, a pracuje już w Ognisku dokładnie od 1987 roku, ognisko zawsze było takim miejscem, gdzie wielu obecnych nauczycieli muzyki miało swoje pierwsze spotkanie z instrumentem. Dziś pracują także z nami. Zawiercie i powiat zawierciański to prawdziwa „kopalnia talentów”. Mamy wiele bardzo uzdolnionych muzycznie dzieci w wieku przedszkolnym i nie tylko. Rozwój ich zdolności muzycznych czy też artystycznych zależy w dużej mierze od kadry uczącej, a w późniejszym czasie od nauczycieli naszej szkoły muzycznej. Nie można również zapomnieć o ważnej roli rodziców, ponieważ to oni słyszą jak dziecko w domu śpiewa, widzą jak rysuje i maluje. Wiek dziecka jest tutaj bardzo istotny. Maluchy uwielbiają piosenki zwłaszcza te, których uczyły się w przedszkolu. Starsi grają utwory z literatury klasycznej, ale również muzykę filmową, bluesową, współczesną. Repertuar jest zróżnicowany. Wokalny repertuar jest dostosowany do wieku dzieci, tekstem i stopniem trudności w zależności od wieku.
Z takim podejściem nietrudno chyba o osiągnięcia?
H.S.: Cóż, nie wypada się chwalić, ale skoro pytanie padło trzeba na nie odpowiedzieć. Nasi uczniowie grają i śpiewają na koncertach organizowanych w siedzibie naszego Stowarzyszenia, czasem w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” w Zawierciu. Ponadto biorą udział w licznych konkursach od lokalnych po regionalne, krajowe i międzynarodowe, gdzie zdobywają nagrody i wyróżnienia.
Naszym młodym artystom oprócz urody głosu i talentu towarzyszy ciągła praca nad warsztatem wokalnym. Efektem tego jest uznanie dla naszej pracy poza Zawierciem.
W ubiegłym roku Julianna Frącisz: uzyskała I miejsce i nominację do eliminacji regionalnych w konkursie piosenki „Wygraj Sukces”, wyróżnienie w Międzynarodowym konkursie piosenki „ Majowa Nutka”, I miejsce w XVIII Przeglądzie Artystycznym Młodzieży Szkolnej w Porębie, I miejsce w V Wojewódzkim Konkursie Piosenki „Przeboje są wśród nas” w Rędzinach.
W tym ostatnim wyróżnienie zdobyła również Oliwia Hołdyk.
Katarzyna Janoska uzyskała nominację do finału w Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Księdza Kazimierza Szwarlika w Będzinie.
Magdalena Kruszyńska zajęła III miejsce i uzyskała nominację do eliminacji regionalnych w konkursie piosenki „Wygraj Sukces”.
Aleksandra Płóciennik zajęła I miejsce w Konkursie Piosenki „Wygraj Sukces”, wyróżnienie w IX Europejskim Integracyjnym Festiwalu Piosenki Dziecięcej „INTERMUZA” w Sosnowcu, I miejsce w III Festiwalu Piosenki im. Janusza Gniatkowskiego, I miejsce w II Festiwalu Piosenki Poetyckiej, II miejsce w Wojewódzkim Konkursie Piosenki Polskiej „MurMuRanDo” w
Będzinie, oraz uzyskała nominację do finału w Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Księdza Kazimierza Szwarlika w Będzinie.
Karol Straszak zajął III miejsce w II Międzygminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Żarnowcu. Aneta Świtalska uplasowała się na II miejscu w Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Łazach.
Maja Zygmunt zdobyła GRAND PRIX w XVII Przeglądzie Artystycznym Młodzieży Szkolnej w Porębie.
Mogłabym jeszcze długo wymieniać sukcesy naszych wokalistek, które tak wspaniale przygotowuje nieoceniona mgr Marta Guzek, ale cierpliwość Czytelników byłaby wystawiona na ciężką próbę.Nasi uczniowie występują również w przedszkolach i szkołach, do których uczęszczają, uświetniając akademie, występy i popisy. W samym ognisku dajemy rocznie mnóstwo koncertów.
Waszą wizytówką są wspólne występy dzieci i ich nauczycieli?
H.S.: Rzeczywiście. Mieliśmy występy wspaniałych nauczycieli, którzy uczą nasze dzieci, a którzy to występują na wielu scenach w całej Europie: Od Włoch poprzez Niemcy a nawet w USA. Pod koniec maja ubiegłego roku Dziecięcy Zespół Wokalny „Pszczółki” oraz nauczyciele z klas wokalu, gitary, fortepianu, skrzypiec wzięli udział w tegorocznej edycji „X Wojewódzkiej Sceny Prezentacji Nauczycieli i Uczniów”, organizowanej w sali widowiskowej siedziby Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" w Koszęcinie. W czerwcu na deskach MOK Centrum, dzięki współpracy naszych palcówek, dzieci, młodzież, nauczyciele i rodzice zaprezentowali w Zawierciu pierwszy bajkowy musical pt. „Czarnoksiężnik z jurajskiej krainy”. W lipcu odbyły się Warsztaty Artystyczne „Hala Boracza 2012”.
Niezwykle bogata była też sama końcówka roku…
H.S.: Tak. W listopadzie odbył się koncert klasy skrzypiec Katarzyny Osuch i koncert rocznicowy na którym, zaprezentowali się nauczyciele Szkoły i Ogniska. W grudniu co tygodniowe koncerty klasy fortepianu, gitary akordeonu. Kolejne imprezy to „Mikołaj w Ognisku” prezentowany w Polskim Radiu Katowice i koncert kolęd i pastorałek.
Reasumując, wszystkie dzieci uczęszczające na wasze zajęcia mają wielorakie możliwości rozwoju artystycznego?
H.S.: Dokładnie tak. W skrócie: od Muzyki do Pracowni Artystów Plastyków. Na koniec zdradzę tajemnice... bawimy się też ceramiką.
Dziękuję za rozmowę.