środa, 25 Wrzesień 2024,
imieniny obchodzą: Aurelia, Kleofas

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / „Żyć na nowo” – Fundacja dająca nadzieję

„Żyć na nowo” – Fundacja dająca nadzieję

data dodania: 2013-01-02 11:40:06

Pomysł ustanowienia Fundacji zrodził się wkrótce po wydaniu książki napisanej przez wychowanki Zakładu Poprawczego i schroniska dla nieletnich w Zawierciu: „Tutaj zostawiłam swój ślad. Antologia 2002 – 2008”. Ogólnopolski oddźwięk, jaki wywołała publikacja przekonał pomysłodawców, że jest to projekt, z którego realizacją nie można zwlekać.

Fundacja "Żyć na nowo" została założona 6 marca 2009 roku na mocy aktu notarialnego, a osobowość prawną nabyła 15 maja 2009 roku. Nadrzędnym celem Fundacji jest prowadzenie działalności społecznie użytecznej w sferze zadań publicznych na rzecz całej społeczności, a w szczególności na rzecz dziewcząt przebywających i opuszczających zakłady poprawcze i schroniska dla nieletnich.

„Wychowanki przebywające w Zakładzie wywodzą się najczęściej z rodzin funkcjonujących nieprawidłowo…” - mówi Małgorzata Leśniak, sekretarz Fundacji i nauczyciel języka polskiego – „…takich, w których występują zjawiska patologii społecznej. Ich warunki materialno-bytowe są bardzo trudne. W naszej placówce bardzo mało jest wychowanek, które otrzymują pomoc w domu.”

Dlatego też tak ważna jest w życiu wychowanek alternatywa. Przedstawienie sposobu działania, który może wyrwać je z destruktywnego środowiska. „Dziewczęta zwalniane z Zakładu opuszają go z pozytywnym nastawieniem i planami na przyszłość. Często spotykają się z brakiem pomocy i wsparcia ze strony rodziny. Do tego dochodzi nieporadność w samodzielnym załatwianiu spraw urzędowych, lęk przed brakiem akceptacji w najbliższym otoczeniu, odrzucenie przez lokalne środowisko, sytuacja na rynku pracy, brak mieszkania, brak możliwości odizolowania się od środowiska pochodzenia i zmiany miejsca zamieszkania. Dlatego atrakcyjną alternatywą dla nich w procesie reintegracji społecznej jest pomoc i środki finansowe naszej Fundacji.” – dodaje Małgorzata Leśniak.
Nic więc dziwnego, że Fundacja swoje cele realizuje poprzez szeroki wachlarz działań. Są to m.in.:

1. Świadczenie pomocy rzeczowej, finansowej i organizacyjnej.
2. Organizowanie, wspieranie i dofinansowywanie wszelkich form kształcenia szkolnego i pozaszkolnego, jak również nagród, stypendiów czy innych form pomocy.
3. Wspomaganie rozwoju zawodowego oraz kwalifikacji niezbędnych do podjęcia pracy zawodowej i akceptacji w środowisku byłych wychowanek zakładów poprawczych.
4. Świadczenie pomocy rzeczowej, finansowej i organizacyjnej w zakresie stwarzania lub polepszania warunków socjalno – bytowych, w szczególności młodocianym matkom.
5. Współpraca z organami administracji rządowej i samorządowej oraz organizacjami pozarządowymi.
6. Organizowanie, wspieranie i dofinansowywanie krajowych, zagranicznych i międzynarodowych imprez charytatywnych, artystycznych, jak również szkoleń, sympozjów i konferencji naukowych, publikacji i wydawnictw.
7. Organizowanie, wspieranie i dofinansowywanie imprez sportowych i rekreacyjnych, rozwijanie sprawności fizycznej oraz podnoszenie jej poziomu.

Wieloma tymi działaniami Fundacja może się naprawdę pochwalić. Na uwagę zasługują tu zrealizowane projekty. Pierwszy - "Twórczy rozwój szansą na powrót do społeczeństwa" wsparty przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, drugi - "Dajcie nam szansę twórczego rozwoju - nasz powrót do społeczeństwa będzie łatwiejszy" wsparty przez Komisję Europejską w ramach programu „Młodzież w działaniu”.

Niedawno zrealizowano też projekt „Młodzież w Hołdzie Poległym i Pomordowanym w Walce o Niepodległość”, w którym dziewczęta pod okiem Macieja Świderskiego z Komisji Historycznej TMZZ poznawały historię i miejsca pamięci narodowej Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
„W przygotowaniu i realizacji projektów” – mówi Prezes Fundacji, Czesław Karolczyk – „pomogło nam Centrum Inicjatyw Lokalnych z Zawiercia. Taka pomoc jest dla nas nieoceniona.”

Fundacja może się też pochwalić swoją działalnością wydawniczą. Od momentu powstania wydano wiele broszur, ulotek, informatorów. Sztandarową pozycją jest tomik poezji autorstwa wychowanek wydany w tym roku po raz drugi ,w wersji rozszerzonej. Warto też wspomnieć o „Przewodniku po Zakładzie i Schronisku Dla Nieletnich w Zawierciu” i własnej gazecie „Azymut”.

„Z perspektywy tych kilku lat jesteśmy przekonani, że decyzja o powołaniu Fundacji była ze wszech miar słuszna.” – mówi Robert Kleszcz, wiceprezes Zarządu Fundacji i dyrektor Zakładu - „Naszym działaniom i naszym wychowankom wiele miejsca poświeciły media, ale nie jest to dla nas najważniejsze. Ważne, że możemy pomagać wychowankom przebywającym i opuszczającym zakład, nie ograniczając się do własnej placówki. Cieszymy się, że nasza wspólny przecież wysiłek nie idzie na marne.”

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720