wtorek, 26 Listopad 2024,
imieniny obchodzą: Leon, Leonard

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Aktywni rodzice w CIL-u

Aktywni rodzice w CIL-u

data dodania: 2011-07-22 10:38:51

14 lipca w siedzibie Centrum Inicjatyw Lokalnych zrobiło się gwarno. Stało się to za sprawą uczestników projektu „Aktywni rodzice na start!”, którzy wraz z pociechami przybyli na pierwsze zajęcia.

Aktywni rodzice szkolili swoje umiejętności wychowawcze, podczas gdy ich dzieci pod baczną opieką oddawały się wspólnej zabawie w specjalnie dla nich przygotowanym pokoju.

Pierwsze spotkanie uczestników projektu i ich dzieci miało przede wszystkim charakter poznawczy. Zaaranżowany specjalnie na potrzeby przedsięwzięcia pokój zabaw z licznymi atrakcjami na pewno ułatwił dzieciom nawiązanie wzajemnego kontaktu. Gdy już przełamano pierwsze lody, a maluchami zajęła się opiekunka, nadszedł czas na naukę, tym razem dorosłych. Warsztaty umiejętności wychowawczych poprowadziła psycholog Alina Wierzchowska.

Celem warsztatów jest rozwój umiejętności wychowawczych, uświadomienie swojego potencjału rodzicielskiego oraz próba nazwania własnych trudności i ograniczeń. Istotnym elementem pierwszych zajęć było wzajemne poznanie się samych uczestników. Ćwiczenie „Historia mojego imienia, historie imion moich dzieci” oraz „Moje trudności związane z rodzicielstwem” stanowiły doskonałe wprowadzenie.

– „Kobiety chętnie wypowiadały się, słuchały siebie i dzieliły pomysłami dotyczącymi różnych sytuacji rodzinnych” – mówi pani Alina, która podkreśla, że uczestniczki zajęć to kobiety otwarte, z pasją, chętne do zdobywania nowych doświadczeń oraz pogłębienia wiedzy o sobie, nie tylko w roli rodzica, ale także kobiety. – „Każda z nich uczy się rodzicielstwa każdego dnia. Większość pracuje, dzieli obowiązki domowe z zawodowymi i niekiedy zapomina o sobie, poświęcając się dla dzieci, rodziny czy pracy. Jednocześnie każda z matek potrzebuje oddechu, refleksji, »wygadania się«, bycia wysłuchaną – również to będzie możliwe na naszych zajęciach” – dodaje psycholog.

A jak oceniają zajęcia same uczestniczki? – „Zajęcia były super, fajna sprawa” – mówi Joanna Janik-Jaworska, mama 6-letniego Jasia. – „Niesamowite jest to, że każda z nas jest inna, jednak mamy jedną wspólną cechę – jesteśmy mamami. Każda z nas inaczej wychowuje dzieciaki, a te spotkania dają nam to, że możemy wymienić się doświadczeniami, wygadać się, podzielić emocjami. Mam nadzieję, że kolejne zajęcia sprawią, iż wyrzucimy z siebie drzemiącą w nas energię – a uśpione plany obudzą się i będziemy je powolutku wdrażać w nasze codzienne życie” – dodaje uczestniczka.

Dla Martyny Zamory-Mikody zajęcia były równie ciekawe, choć jak podkreśla mama 5-letniego Szymona miały na razie charakter typowo zapoznawczy. – „Jestem bardzo zadowolona z zajęć, choć na razie nie wyniosłam z nich zbyt dużo oprócz tego, że poznałam nowe osoby, co jednak jest bardzo ważne. Podczas studiów miałam zajęcia z psychologii i pierwsze wyglądały tak samo – czyli zapoznanie się z panią psycholog i ze sobą nawzajem. Myślę, że dopiero kolejne będą dużo ciekawsze, bo każda z nas poruszy najbardziej nurtujące nas tematy. Udział w całym projekcie zapowiada się bardzo interesująco i cieszę się, że mogę wziąć w nim udział” – dodaje.

Część matek zdecydowała się na udział w projekcie nie tylko ze względu na siebie, ale przede wszystkim z uwagi na swoje pociechy. Tak jest w przypadku Karoliny Wilki, mamy 4-letniego Igora. – „Chciałam, żeby mój synek uczestniczył w ciekawych zajęciach. Zależało mi także, żeby fajnie spędzić czas z dzieckiem. Poza tym uważam, że tego typu aktywizacja matek jest bardzo potrzebna" - dodaje Karolina

Pierwsze spotkanie z uczestnikami projektu było stresujące nie tylko dla rodziców i ich dzieci, ale także dla samej koordynatorki projektu, Joanny Walczak. – „Zawsze się człowiek obawia, czy wszystko pójdzie dobrze. Obawa jest większa, gdy w grę wchodzi zorganizowanie czasu i opieki nad najmłodszymi. To niezmiernie trudne. Ale po pierwszych zajęciach mogę spokojnie powiedzieć, że wszystko się udało. Dzieci bardzo fajnie się wspólnie bawiły, w pokoju zabaw każdy znalazł coś dla siebie. Opiekunka też podołała swoim obowiązkom. Nie mogę doczekać się następnych zajęć – rodzice, którzy zgłosili się do projektu, to ciekawi, bardzo otwarci ludzi. Myślę, że znajdziemy wspólny język i kreatywnie spędzimy wspólnie najbliższych pięć miesięcy”.

Już w najbliższym czasie na uczestników czekają kolejne warsztaty umiejętności wychowawczych, a tuż po nich rozpoczną się najbardziej oczekiwane warsztaty fotografii dziecięcej. Będziemy na bieżąco śledzić poczynania rodziców i ich pociech.

 

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.
Ta publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko jej autora, a Komisja
nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania zawartych
w niej informacji.
Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720