Aktualności
Strona główna / Aktualności / Artystyczne zmagania w Ryczowie
Artystyczne zmagania w Ryczowie
data dodania: 2011-08-12 11:02:03
Warsztaty psychologiczne i zajęcia teatralne to kolejny z elementów projektu „Ożywić jurajski folklor”, który przez ostatnie miesiące realizowany był w Ryczowie-Kolonii przez Klub Sportów Ekstremalnych „Jura” z Zawiercia. Uczestnicy przedsięwzięcia bogatsi o wiedzę teatralną i zmotywowani do dalszej pracy już 27 sierpnia wystąpią w filmowym nagraniu widowiska muzycznego. Przedstawienie będzie pierwszym sprawdzianem umiejętności zdobytych przez uczestników projektu.
Kilkumiesięczne zmagania uczestników projektu obserwował Janusz Bieńkowski, wiceprezes Klubu Sportów Ekstremalnych Jura, pomysłodawca i realizator przedsięwzięcia. – „Uczestnicy świetnie dawali sobie radę. Wierzę, że ciężka praca już niedługo przyniesie widoczne efekty. Takie projekty są bardzo potrzebne, szczególnie na naszym terenie, który charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem bezrobocia. Projekt »Ożywić jurajski folklor« pozwolił mieszkańcom gmin jurajskich rozwinąć zdolności artystyczne i umiejętności społeczne” – podkreśla wiceprezes Klubu.
W magiczny świat teatru wprowadzała uczestników zajęć Lidia Kamińska-Koj, specjalistka ds. kultury ludowej Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, jurorka wielu przeglądów, festiwali folklorystycznych i konkursów sztuki ludowej. Tematyka warsztatów była bardzo ciekawa, pozwalała przyswoić nie tylko wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim nabyć umiejętności teatralne, niezbędne do realizowania folklorystycznych przedstawień obrzędowych.
Uczestnicy zajęć poznali m.in. znaczenie tradycji, obrzędów, muzyki, śpiewu i tańca obrzędowego w widowisku folklorystycznym, kulturę języka scenicznego oraz zasady dynamiki scenicznej. Znaczną część zajęć poświęcono na ćwiczenia sceniczne, bezpośrednio przygotowujące do finałowego wystąpienia.
– „Zajęcia spowodowały, że uczestnicy w trakcie realizacji scenariusza baczniej zwracali uwagę na elementy przekazane im w teorii. Fakt ten jest niezmiernie istotny, ponieważ udowadnia zaistnienie świadomego odgrywania scen z przeszłości. Uważne przestrzeganie gwary, form zachowań zwyczajowych, wreszcie – w przypadku nagrania filmu obrzędowego – świadome zachowanie w obecności kamery, jak niezwracanie uwagi na pracę operatora, jest ważne, a zarazem bardzo trudne” – wyjaśnia prowadząca warsztaty.
Pani Lidia podkreśla, że umiejętności grupy uczęszczającej na zajęcia są bardzo duże, a wysoka świadomość artystyczna uczestników pozwalała na wysoki poziom prowadzonych zajęć. – „Wynika to z aktywności życia kulturalnego i świadomości wagi ochrony rodzimych zwyczajów i tradycji u wszystkich uczestników. Dodatkowo podczas zajęć ujawniała się chęć rywalizacji, co przyniosło w efekcie niezliczoną ilość dodatkowych informacji o życiu lokalnej społeczności w przeszłości, a i o kontynuacji zwyczajów w czasach współczesnych” – podkreśla specjalistka ds. kultury.
Aby grupa była zintegrowana i potrafiła lepiej realizować zadania związane z projektem, niezbędne były warsztaty psychologiczne. Prowadziła je Monika Abucka, mająca duże doświadczenie w pracy grupowej. Trenerka tak opisuje przebieg i zakres warsztatów: „Pierwsze zajęcia miały charakter integracyjny. Panie poznały siebie nawzajem, swoje mocne strony, zainteresowania oraz drobne fakty z życia codziennego. Inicjowanie tych sytuacji miało za zadanie budowanie więzi między uczestniczkami. Kolejne zajęcia dotyczyły poprawnej komunikacji oraz zachowań asertywnych. Panie świetnie pracowały na tym spotkaniu. Omawiałyśmy faktyczne trudności życiowe, szukałyśmy sposobów radzenia sobie w określonych sytuacjach. Następne spotkanie dotyczyło konfliktów i sposobów radzenia sobie z nimi. Rozmawiałyśmy o granicach odpowiedzialności za siebie i drugą osobę. Ostatnie spotkanie jeszcze przed nami” – podsumowuje psycholog.