piątek, 20 Wrzesień 2024,
imieniny obchodzą: Faustyna, Renata

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Łazy. Niepełnosprawni na scenie czyli V prezentacja warsztatów terapii zajęciowej województwa śląskiego w Łazach

Łazy. Niepełnosprawni na scenie czyli V prezentacja warsztatów terapii zajęciowej województwa śląskiego w Łazach

data dodania: 2009-05-27 08:56:06

Już po raz piąty w Łazach niepełnosprawni z całego regionu zaprezentują swój dorobek podczas organizowanych Prezentacji Warsztatów Terapii Zajęciowej Województwa Śląskiego – 30 maja na zalewie „Mitręga”.

            Do Łaz przyjadą podopieczni z ponad 10 ośrodków z województwa śląskiego oraz województw sąsiednich, z miejscowości takich jak Mikołów, Pszczyna, Sosnowiec, Chorzów, Bochnia i Radomsko. Każda z grup wystąpi na scenie z 15 minutowym programem. Niepełnosprawni zaprezentują swój dorobek artystyczny: występy wokalne, taneczne, przedstawienia teatralne.

            Jak podkreśla organizatorka Prezentacji Beata Szczygieł, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Łazach, wiceprezes Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego - na scenie osoba niepełnosprawna przestaje nią być, znika jej inność. Te osoby na chwilę stają się pełnosprawnymi aktorami lub wokalistami.

            Prezentacje co roku cieszą większym zainteresowaniem ośrodków dla niepełnosprawnych oraz mieszkańców Łaz i turystów. Impreza organizowana na świeżym powietrzu to okazja do wspólnej zabawy oraz możliwość zakupów podczas kiermaszu wyrobów stworzonych podczas zajęć terapeutycznych. Prezentacje to święto osób niepełnosprawnych, to także okazja do integracji z mieszkańcami, turystami i gośćmi – dodaje Szczygieł.

            Podczas tegorocznych prezentacji wystąpi m.in. utalentowana młodzież wspierana przez fundację Braci Golec pod kierunkiem Katarzyny Golec oraz Renata Wołkiewicz z zespołem „Kalejdoskop”.

             Prezentacje połączone są w tym roku  z Dniem Rodzicielstwa Zastępczego. Imprezie patronuje kolejny raz wojewoda śląski.

            Dla wielu niepełnosprawnych Prezentacje Warsztatów Terapii Zajęciowej to jedna  z nielicznych okazji do spotkania się i porozmawiania na wspólne tematy, to także możliwość pokazania, że niepełnosprawny jest pełnoprawnym obywatelem.

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Łazach, które organizują Przegląd, prowadzi od blisko 5 lat Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne. To organizacja pozarządową, posiadającą status organizacji pożytku publicznego. Stowarzyszenie działa w całej Polsce, skupia prawie czterystu członków. Posiada 22 Oddziały Terenowe, 5 placówek, ponad  20 Schronisk, 3 Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz 3 Centra Integracji Społecznej.

Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne w Łazach, wspólnie z Ośrodkami Pomocy Społecznej, prowadzi dożywianie dla najuboższych rodzin z terenu gminy.

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Łazach powstały w grudniu 2004 dzięki ścisłej współpracy Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego, Urzędu Miasta w Łazach oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, przy wykorzystaniu środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W uruchomieniu łazowskich Warsztatów pomogła także Fundacja Le Wende z Norwegii. Dzięki zaangażowaniu wszystkich w grudniu 2004 oficjalnie otwarto placówkę.

Warsztaty przeznaczone są dla osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności ze skierowaniem na zajęcia w Warsztatach Terapii Zajęciowych. Uczestniczą w nich  mieszkańcy dwóch gmin: Łaz i Ogrodzieńca. Osoby spoza miasta są dowożone na zajęcia samochodem przystosowanym do przewozu osób niepełnosprawnych. Terapia dla uczestników jest prowadzona w 7 pracowniach: gospodarstwa domowego, komputerowej, technicznej, arteterapii, plastycznej, zoologiczno-ogrodniczej i ogólnorozwojowej.

Każda z pracowni usprawnia uczestników w innej dziedzinie. Program terapii w pracowniach jest dostosowany do psychofizycznych możliwości uczestnika. Poza zajęciami przewidzianymi w poszczególnych pracowniach, każdy z uczestników, może brać udział w zajęciach ruchowych na sali gimnastycznej.
Osoby korzystające z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Łazach mogą liczyć na pomoc profesjonalistów oddanych swojej pracy. W placówce pracują pedagodzy, pielęgniarki oraz psycholog.

Oprócz warsztatów dla niepełnosprawnych Stowarzyszenie prowadzi też hostel oraz Centrum Integracji Społecznej, jedno z trzech na Śląsku. CIS służy osobom długotrwale bezrobotnym w przekwalifikowaniu się i zdobyciu nowych umiejętności poprzez praktyczne działanie. Oprócz tego wspierane są najbiedniejsi – ponad 180 rodzin, czyli około  600 osób indywidualnych otrzymuje paczki żywnościowe.

30 maja,  Łazy – zalew „Mitręga”, godz. 11.00-21.00

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720