Aktualności
Strona główna / Aktualności / Bezpiecznie w Internecie
Bezpiecznie w Internecie
data dodania: 2011-02-08 09:00:51
Postęp technologiczny w dzisiejszej rzeczywistości jest błyskawiczny. Dzięki niemu odkrywamy nowe możliwości, które bez użycia techniki byłyby dla ludzi niedostępne. Tym samym mamy szansę na poznanie otaczającego nas świata, a także możemy przyczynić się dla dobra wielu ludzi. Zdobytą wiedzę wykorzystujemy w wieloraki sposób, jednak nie zawsze służy to naszemu rozwojowi i pożytkowi.
Media oddziałują praktycznie na każdą dziedzinę życia. Spotykamy się z nimi każdego dnia, w pracy, szkole, domu czy na ulicy. Internet wydaje się być tym, które opanowało naszą codzienność w największym stopniu. Wyraźnie widać to na przykładzie młodzieży. Już niewiele z nich czyta drukowane książki zamieniając je na e-book’i, już nie spędzają czasu z rówieśnikami, spotykają się za to na portalach społecznościowych wymieniając się opiniami, komentując posty „Znajomych”. Niestety pomimo, iż na pozór nie dzieje się nic złego, kumulacja takich działań sieje spustoszenie w młodym człowieku. Tak naprawdę kolekcjonuje się „przyjaźnie” wirtualne, zapominając o tym, że prawdziwie szczere relacje można utrzymać tylko poprzez osobisty i szczery kontakt. Ponadto młody człowiek przestaje rozpoznawać i emanować prawdziwymi emocjami, gdyż Internet udostępnia możliwość kreowania własnego nowego „JA”, przez co udaje, gra zupełnie kogoś innego.
Z tego właśnie powodu powstała międzynarodowa inicjatywa, która w Polsce zaznaczyła swój ślad po raz pierwszy już w 2005r. – DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU (DBI). W tym roku obchodzimy go 8 lutego. DBI to dzień propagowany przez Komisję Europejską, której celem jest inicjowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce dzień organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK). Tegorocznym głównym partnerem DBI jest Fundacja Orange.
Tegoroczna akcja działa pod hasłem: „Internet to więcej niż zabawa. To Twoje życie”, akcentując wpływ i późniejsze skutki nieprzemyślanej aktywności dzieci i młodzieży w sieci. Centrum obchodów dnia w Polsce jest Konferencja Prasowa, zaplanowana na 8 lutego w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, której towarzyszyć będą m.in. targi instytucji zaangażowanych w zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym online. Polskie centrum prowadzonego programu (Safer Internet) zachęca do zaangażowania się do udziału w akcji nie tylko placówki edukacyjne, ale również wszelkie organizacje. Przez cały miesiąc luty prowadzone będą happeningi, warsztaty, konkursy, których celem będzie propagowanie bezpieczeństwa w sieci. Wszelkie informacje na temat konkursów i ich zasad można uzyskać na stronie internetowej www.dbi.pl.
Coroczna akcja to jednak nie wszystko. Tak naprawdę na postrzeganie i eksploatowanie Internetu przez młodzież i dzieci mają w pierwszej kolejności wpływ rodzice i pedagodzy. To oni powinni pierwsi reagować, gdy pojawią się niepokojące zachowania wśród wychowanków. Istnieją możliwości dla tzw. „kontroli rodzicielskiej”, by ustrzec dzieci przed niepożądanymi działaniami w sieci, niekoniecznie przez nich zamierzonymi. Poprzez specjalne filtry internetowe, a przede wszystkim rozmowę i poświęcenie czasu najmłodszym użytkownikom sieci, możemy ich uchronić przez złem.
Dzieci i młodzież w rzeczywistości wirtualnej powinny czuć się bezpiecznie. Kiedy zauważymy coś niepokojącego, alarmujmy starszych kolegów, pedagogów, rodziców. Pamiętajmy, wszystko to, czym dysponuje dzisiejsza nauka, jest stworzone dla naszego pożytku. Wykorzystujmy je z rozwagą i w sposób przemyślany, a na pewno będziemy czerpać z takich działań wiele dobra.