poniedziałek, 23 Wrzesień 2024,
imieniny obchodzą: Bogusław, Tekla

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Bibułkarskie zagłębie

Bibułkarskie zagłębie

data dodania: 2011-08-23 12:09:55

fot. Grzegorz Jastrząb

Wiosna już dawno za nami, ale w piątkowe popołudnie ogrodzieniecki Plac Wolności zakwitł tysiącem kwiatów. Stało się tak za sprawą uczestników kursu bibułkarskiego, którzy podczas tegorocznego Święta Gminy zaprezentowali swoje niezwykłe prace. 

Jarmark był zwieńczeniem półrocznego projektu „Bibułkarstwo szansą rozwoju jurajskiego rękodzieła”.  Warsztaty zorganizował Klub Sportów Ekstremalnych „JURA” w Zawierciu we współpracy z zawierciańskim Centrum Inicjatyw Lokalnych oraz Gminą Ogrodzieniec. Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Inicjatywa była skierowana do 15 osób zamieszkujących w gminach Ogrodzieniec, Pilica, Łazy, Włodowice oraz Kroczyce, a jego głównym celem była aktywizacja edukacyjna mieszkańców. – „Bibułkarstwo to forma sztuki ludowej nieodłącznie związana z terenami południowej Polski. Niestety na Jurze tworzenie kwiatów z krepiny jest ciągle mało popularne. Chcieliśmy przybliżyć mieszkańcom tę technikę rękodzielniczą, aby w przyszłości mogli czerpać korzyści ze sprzedaży drobnych pamiątek. Mamy też nadzieję, że z czasem bibułkarstwo będzie miało szansę stać się jurajskim produktem regionalnym” – komentuje Paweł Abucki, prezes KSE „Jura” w Zawierciu.

W ramach projektu uczestnicy brali udział w warsztatach edukacji artystycznej, w pokazach wykonywania wzorów bibułkarskich z różnych kulturowych regionów Polski oraz w olsztyńskim majowym festynie kwiatów z bibuły, organizowanym przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie.

Uczestnicy warsztatów mają też już za sobą pierwsze sukcesy. Podczas X Regionalnego Konkursu na tradycyjne ozdoby bibułkowe pod patronatem Wójta Gminy Olsztyn zajęli drugie miejsce i zdobyli trzy wyróżnienia. – „To naprawdę duży sukces. Na konkurs nadesłano ok. 300 prac, a jego poziom był bardzo wysoki. W przyszłym roku też zamierzamy startować” – mówi Dorota Supkowska, prowadząca warsztaty. 

Od lipca mieszkańcy wyżej wymienionych gmin mogą wziąć udział w kolejnym projekcie – „Dawne rzemiosła szansą na rozwój gmin jurajskich”. Jest to kolejna inicjatywa KSE „Jura” w Zawierciu, który nie poprzestaje w działaniach na rzecz aktywizacji edukacyjnej lokalnej społeczności.

Izabela Biel
fot. Grzegorz Jastrząb
fot. Grzegorz Jastrząb
fot. Grzegorz Jastrząb
fot. Grzegorz Jastrząb
fot. Grzegorz Jastrząb
Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720