Aktualności
Strona główna / Aktualności / Bibułkarstwo – było i będzie
Bibułkarstwo – było i będzie
data dodania: 2011-06-09 12:39:12
4 czerwca w Ryczowie odbyły się warsztaty tradycyjnego bibułkarstwa ludowego. Już za kilka dni kolejne takie zajęcia.
Klub Sportów Ekstremalnych „Jura” z Zawiercia w partnerstwie z Centrum Inicjatyw Lokalnych w ramach projektu pn. „Bibułkarstwo szansą rozwoju jurajskiego rękodzieła” zorganizowali 4 czerwca w Ryczowie warsztaty tradycyjnego bibułkarstwa ludowego z regionu żywiecczyzny. Prowadziła je artystka ludowa, Maria Kłosowska-Zięba. W warsztatach wzięło udział kilkanaście osób, wszystkie były bardzo zainteresowane przekazywanymi informacjami i nieznanymi im wcześniej technikami tworzenia ozdób z bibuły. Podczas warsztatów powstały atrakcyjne prace.
Dodatkową atrakcją był pokaz ceramiczny dla dzieci, przygotowany przez Fundację Stara Szkoła. Pokaz poprowadziła Małgorzata Gabriel z Żywca. Dzieci uczestniczące w zajęciach z pewnością podniosły umiejętności manualne oraz rozwinęły wrażliwość estetyczną. Posługując się wieloma metodami lepienia z gliny oraz własną wyobraźnią, wykonały różne naczynka, figurki, zabawki.
Celem projektu „Bibułkarstwo szansą rozwoju jurajskiego rękodzieła” jest aktywizacja lokalnej społeczności oraz nabycie umiejętności wytwarzania ozdób z bibuły. Pomysłodawcy inicjatywy chcą, żeby zainteresowani mieszkańcy gmin Kroczyce, Ogrodzieniec, Łazy, Włodowice oraz Pilica nauczyli się przygotowywać ozdoby z bibuły, które będzie można następnie oferować do sprzedaży jako lokalny produkt ludowy, przeznaczony dla turystów. W ramach projektów oprócz warsztatów bibułkarstwa ludowego z Beskidu Żywieckiego, zorganizowane zostaną jeszcze zajęcia pokazujące podobne techniki, lecz wedle tradycji regionu częstochowskiego oraz lublinieckiego.
Już wkrótce kolejne warsztaty z zakresu bibułkarstwa. Odbędą się one 13 czerwca w Ryczowie o godz. 16 w starej szkole podstawowej. Zajęcia będą związane z dekoracjami z krepiny, tym razem z regionu lublinieckiego. Udział w zajęciach jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich chętnych.