Aktualności
Strona główna / Aktualności / Budżet na tapecie
Budżet na tapecie
data dodania: 2011-01-31 13:36:42
Powiatowi radni przystąpili do intensywnej, pracy. W ostatnim dniu stycznia na swoich pierwszych posiedzeniach zebrały się tworzone przez nich komisje. Dla wszystkich zasadniczym przedmiotem refleksji jest tegoroczny budżet powiatu.
Członkowie Komisji Edukacji Publicznej z zadowoleniem przyjęli, iż wszystkie oświatowe zadania znajdują pokrycie w finansowym planie. Nic nie zagraża kontynuowaniu inwestycji w Zespole Szkół im. M. Grzegorzewskiej (adaptacja budynku do potrzeb uczniów, przystosowanie stołówki do europejskich norm), Zespole Szkół Rolniczych w Żarnowcu (budowa hali maszyn rolniczych) i zawierciańskim Centrum Kształcenia Zawodowego (rozbudowa warsztatów). Obok „spadku po poprzedniej kadencji”, zakładana jest także termomodernizacja głównego budynku Zespołu Szkół im. Gen. J. Bema oraz ogrodzenie Zespołu Szkół w Szczekocinach.
Jak poinformował naczelnik Wydziału Edukacji (w Starostwie) Jerzy Muc, do 15 lutego powiaty mogą zgłaszać swoje uczestnictwo w zainicjowanym przez Urząd Marszałkowski i Kuratorium Oświaty programie „Masz zawód, masz pracę w regionie”. Koszt jego realizacji to dwa miliony sto dziewięć tysięcy złotych, przy czym wkład samorządu wynosiłby trzysta dwadzieścia tysięcy, rozłożonych na dwa lata (program potrwa od marca tego roku do marca 2013). Starosta Rafał Krupa nie widzi przeszkód w przystąpieniu do szczodrze dofinansowanego przedsięwzięcia.
Przy ustalaniu planu pracy komisji, radny Henryk Górny zaapelował o uwzględnienie w nim oświatowego leitmotivu najbliższego czterolecia. - Po kadencjach wznoszenia hal sportowych i modernizowania szkół nastał czas podnoszenia jakości nauczania młodzieży – zdefiniował tę przewodnią ideę Henryk Górny.
***
Żywsza dyskusja owładnęła Komisją Promocji, Rozwoju i Integracji Europejskiej. Na reklamowanie powiatu zaplanowano 85 tysięcy złotych – według radnego Henryka Karcza sumę zbyt wygórowaną. Jego zdaniem większego finansowego wsparcia wymagają inne sfery, przede wszystkim szpital, drogi, chodniki. Radny Karcz oczekiwałby także wydatniejszego zaangażowania środków w obronę cywilną (np. konserwację urządzeń alarmujących o powszechnych zagrożeniach) i ich równomiernego rozdziału między poszczególne gminy. W odpowiedzi usłyszał, iż promocyjna pula powiatu jest mniejsza niż zgłoszone potrzeby i musi wystarczyć na organizację stałych, a przy tym kosztownych imprez (chociażby powiatowych dożynek). Pieniądze na utrzymywanie sprawności syren alarmowych pochodzą od wojewody i od niego głównie zależy ich wielkość. Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Tadeusz Czapiński przedstawił sprawozdanie z ubiegłorocznej działalności Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, czym ponownie uaktywnił Henryka Karcza. Tym razem zwrócił on uwagę na niewystarczające, drogowe oznakowanie obiektów szkolnych i zaniedbania w odśnieżaniu tych rejonów. Kwestią przydrożnych tablic informacyjnych powinna zająć się właśnie Komisja Bezpieczeństwa i Porządku.
Tadeusz Czapiński jest mniej krytyczny we wspomnianych sprawach. Twierdzi, że odpowiedzialna za oznakowanie policja dobrze spełnia ten obowiązek. Przewodnicząca Komisji Promocji Małgorzata Komenda dodała, iż w planie pracy radnych jest również objazd powiatowych szlaków i lustracja umieszczonych przy nich (bądź nie umieszczonych) znaków. Mimo zgłoszonych wątpliwości, planowane środki na promocję zostały przez komisję zaakceptowane.