poniedziałek, 25 Listopad 2024,
imieniny obchodzą: Katarzyna, Klemens

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Być aktywnym społecznie to dać gminie życie

Być aktywnym społecznie to dać gminie życie

data dodania: 2010-10-07 07:40:18

Zajęcia w ramach szkoleń prowadził m.in. Patryk Szczygieł. Fot. moj-ogrodzieniec.pl

Kroczyce to gmina urokliwa, w której można zwiedzić kilka zabytkowych miejsc oraz zachwycić się pięknem przyrody. Okazuje się jednak, że za potencjałem turystycznym niekoniecznie musi iść ludzkie zaangażowanie. Niska aktywność społeczna mieszkańców Kroczyc skłoniła organizacje pozarządowe do podjęcia działań, które mają zmienić ten niepokojący stan rzeczy.

Do wyobraźni przemawiają liczby oraz obrazy, a zatem pora podać konkretny przykład. Zgodnie z danymi Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 r. wzięło udział jedynie 13,9% uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy Kroczyce. W tej gminie odnotowano jedną z najniższych frekwencji wyborczych w całym powiecie zawierciańskim. W związku z tym niskim wskaźnikiem oraz innymi niepokojącymi danymi dotyczącymi sytuacji tamtejszej społeczności lokalnej Centrum Inicjatyw Lokalnych podjęło się stworzenia i realizacji projektu „Promocja aktywności społecznej w gminie Kroczyce”. Wydatny wkład w jego powstanie miało Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Gospodarczych z siedzibą w Lgocie Murowanej (gm. Kroczyce).

20 mieszkańców Kroczyc dzięki szkoleniom mogło podnieść kwalifikacje niezbędne do podejmowania działalności społecznej. – W ramach szkoleń szczegółowo opowiadam o formach działań społecznych, w szczególności o stowarzyszeniach i fundacjach oraz klubach sportowych – podkreśla Patryk Szczygieł, politolog oraz redaktor naczelny portalu moj-ogrodzieniec.pl. Pokazuję plusy i minusy działania w nich. Staram się doradzić, która z nich jest lepsza dla konkretnych działań. Ważne, by przebieg takich zajęć był dla uczestników interesujący i rzeczywiście ich aktywizował. - Zajęcia wypełniam ćwiczeniami realizowanymi z podziałem na grupy. Uczestnicy odpowiadają na pytania: po co działać społecznie? Jak zachęcić do wolontariatu? itp. Szkolenie ma bardziej charakter informacyjny, dostarcza merytorycznej wiedzy oraz oczywiście motywacji do działania – podsumowuje P. Szczygieł. Uczestnicy w ramach szkoleń zdobywają też wiedzę dotyczącą komunikacji społecznej czy marketingu społecznego. Poznają także kreatywne metody rozwiązywania problemów.

Jednym z istotnych celów projektu było podjęcie działania na rzecz zrównania pozycji kobiet i mężczyzn w działalności podmiotów ekonomii społecznej. Okazuje się bowiem, że kobiety rzadziej zajmują w nich funkcje menedżerskie. W ramach przedsięwzięcia pięć organizacji działających w gminie Kroczyce mogło także skorzystać z doradztwa w zakresie m.in. pozyskiwania funduszy, prawa i księgowości. W szerszym wymiarze propagowanie pojęć związanych z poruszaną problematyką było możliwe dzięki wydaniu i rozpowszechnieniu biuletynu. Ukazał on w teorii i praktyce aktywność społeczną na terenie gminy Kroczyce. Dzięki temu osoby bezpośrednio nie biorące udziału w szkoleniach mogły spotkać się z jakże ważnymi dla rozwoju gminy i jej mieszkańców treściami.

Po co realizować takie projekty? Można przecież zadowolić się wysoką samoświadomością zagadnień społecznych i czerpać z tego tytuły profity tylko dla siebie. Tymczasem grupa społeczników z Zawiercia, Ogrodzieńca i Lgoty Murowanej szkoliła dzięki wsparciu z Unii Europejskiej nowych liderów środowiska lokalnego, tym razem z Kroczyc. Odpowiadając na pytanie: po to, by ci liderzy „zarażali” społeczną aktywnością kolejne osoby ze swego otoczenia. Dzięki temu wskaźniki frekwencji podczas wyborów wzrosną. Co jednak najważniejsze: skorzystają na tym prędzej czy później same Kroczyce. Będą społecznie żyć.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720