Aktualności
Strona główna / Aktualności / Czy Zagłębie to region?
Czy Zagłębie to region?
data dodania: 2011-02-11 13:12:22
Wczoraj w Klubie Novum w Zawierciu odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Czwartek Literacki. Gościem spotkania był socjolog, publicysta, felietonista, prof. Uniwersytetu Warszawskiego Andrzej Tyszka. Poprowadził on wykład na temat: „Czy Zagłębie to region?”
Klub zapełnił się nie tylko stałymi bywalcami Czwartków Literackich, ale także liczną młodzieżą, której nie jest obojętna tożsamość kulturowa Zagłębia.
Wykład rozpoczął przyjaciel prof. Andrzeja Tyszki – Bogdan Dworak, który krótko przedstawił publiczności sylwetkę znakomitego gościa, wspominając o jego osiągnięciach naukowych, twórczości literackiej oraz poświęcając kilka słów na temat osobistego życia autora. Sam Gość był nieco skrępowany dużą ilością komplementów skierowanych w stronę jego osoby, ale ostatecznie „wyrzekł” się tylko tytułu profesora, którym przestał być wraz z odejściem z Uniwersytetu Warszawskiego.
Prof. A. Tyszka jako rodowity Zagłębiak, urodzony we wsi pod Sosnowcem, doskonale poradził sobie z nieco prowokującym tematem. W ośmiu punktach swojej wypowiedzi przedstawił wszystkie niezbędne kryteria, które pozwalają (lub nie) mówić o Zagłębiu jako regionie. Zwrócił uwagę na takie aspekty jak historia, geografia, demografia, socjologia, granice regionu, tło makroregionalne, polityka i kultura. Wszystkie wyczerpująco omówił, a na koniec pozostawił słuchaczom kilka dylematów do rozważenia.
Po zakończeniu wykładu wybuchła ożywiona dyskusja nie tylko na temat Zagłębia, jego regionalności, ale także śląskości i Śląska w ogóle. Uczestnicy spotkania zastanawiali się nad tym, czy Zagłębie zgodzi się na regionalizm wojewódzki czy zostanie przy tradycyjnym, historycznym modelu, czy zmieści się w szablon śląski, czy raczej będzie starało się zostać odrębnym regionem większej całości? Zdania są podzielone. Najważniejsze jednak, aby bez względu na „przyporządkowanie” administracyjne, rodowici Zagłębianie nie zatracili poczucia własnej tożsamości historycznej i kulturowej.