środa, 25 Wrzesień 2024,
imieniny obchodzą: Aurelia, Kleofas

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Do Ustronia po naukę i relaks

Do Ustronia po naukę i relaks

data dodania: 2012-11-29 14:40:14

Jak prawidłowo planować podział obowiązków domowych, jak pomyślnie rozwiązywać konflikty oraz zarządzać budżetem domowym – to tematy przewodnie treningu podnoszącego kompetencje życiowe, który odbył się w listopadzie. Warsztaty stanowiły kolejny element projektu „Lepszy start – promocja aktywnej integracji w powiecie zawierciańskim”, realizowanego przez zawierciańskie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w partnerstwie z Centrum Inicjatyw Lokalnych.

W dwóch pięciodniowych wyjazdach do Ustronia wzięła udział 32-osobowa grupa mieszkańców gminy Ogrodzieniec. Pierwszy wyjazd odbył się w dniach 8-12 listopada, a kolejny 23-27 listopada. Na uczestników treningów czekało 30-godzinne szkolenie, które przeprowadziła doświadczona trener-psycholog Monika Abucka. Warsztaty miały na celu podniesienie umiejętności i świadomości uczestników w zakresie gospodarowania budżetem domowym oraz podziału obowiązków w rodzinie. Niezwykle ważnym elementem szkoleń były ćwiczenia z komunikacji oraz radzenia sobie ze stresem.

– „Panie były bardzo chętne do współpracy. Przyjechały ze sprecyzowanymi  oczekiwaniami. Od razu wiedziały, czego chcą. Oczekiwały konkretnego wsparcia, pomocy oraz wiedzy. Przyjechały z dużą dawką energii i siłami do wspólnej pracy. Myślę, że dużo wyniosły z części dotyczącej komunikacji, nauczyły się jak słuchać siebie nawzajem, jak rozwiązywać konflikty, szczególnie w najbliższym otoczeniu. Panie uczyły się, jak można reagować w  sytuacji stresu, poprzez ćwiczenia relaksacyjne, ćwiczenia z napinaniem i rozluźnianiem mięśni oraz ćwiczenia oddechowe. W grupach panowała duża akceptacja oraz dobrowolność, co w przypadku takich treningów jest istotne” – podkreśla trener.

Warsztaty oparte były na dużej ilości ćwiczeń, tak aby każdy z uczestników miał świadomość, jak może wykorzystać zdobytą wiedzę w codziennym życiu. Wspólne ćwiczenia stanowiły również świetną okazję do czerpania doświadczenia od innych uczestników.

– „Dużo radości dało paniom tworzenie kilkudniowych jadłospisów dla całej rodziny, przy z góry zaplanowanej stawce żywieniowej. W tym ćwiczeniu niezwykle ważne były uwagi innych osób. Niektórzy przekonali się, że zaplanowanie takiego jadłospisu zdecydowanie ułatwia codzienne życie i co najważniejsze nie uszczupla budżetu domowego” – dodaje prowadząca zajęcia. Z wyjazdów zadowoleni byli przede wszystkim sami uczestnicy, co jest dowodem na to, że takie treningi są niezwykle potrzebne.

– „Wyjazd bardzo mi się podobał. Oceniam go wzorowo. Warsztaty były bardzo udane. Nauczyłam się przede wszystkim szczerości, ale także jak zarządzać budżetem domowym i jak lepiej komunikować się z otoczeniem. Myślę, że ta wiedza przyda mi się w życiu codziennym” – mówi Paulina Wizor, jedna z uczestniczek projektu. Malwina Maciążek dodaje: „Jestem bardzo zadowolona, myślę że podobnie  jak wszyscy uczestnicy. Warsztaty dały nam bardzo dużo. Sporo przemyśleń jak zachować się w danej sytuacji, co powiedzieć, jak załagodzić konflikt. Jeżeli w przyszłości będzie organizowany podobny wyjazd, jestem bardzo chętna do udziału”.

Uczestnicy wyjazdu mieli okazję wyjechać do Ustronia ze swoimi dziećmi oraz wnukami, które podczas zajęć miały zapewnioną fachową opiekę. O bezpieczeństwo oraz odpowiedni program zabaw integracyjnych zadbała Sylwia Skabek. – „Dzieci spisywały się super, były bardzo grzeczne, nie sprawiały większych problemów, a co najważniejsze bardzo chętnie uczestniczyły w proponowanych przeze mnie zabawach. Były zajęcia integracyjne, plastyczne, sportowe. Dzieci sporo rysowały, malowały i wyklejały. Nie zabrakło również wspólnego czytania” – wymienia opiekunka.

Taka forma warsztatów bardzo odpowiadała uczestnikom zajęć, którzy mogli skupić się na warsztatach, nie myśląc już o zapewnieniu opieki dla swoich podopiecznych. – „Bardzo fajny pomysł wyjazdu z dziećmi, które miały zapewnioną opiekę, bo nie było takiej rozłąki, nie musiałyśmy myślami być w domu. Tu miałyśmy je przy sobie. Gdy dzieci były pod opieką p. Sylwii mogłyśmy skupić się na warsztatach i odpoczęć psychicznie” – podkreśla jedna z uczestniczek.

Na uczestników wyjazdu oprócz warsztatów czekała również ciekawa oferta turystyczna. Wszyscy mieli okazję zwiedzić Skocznię Malinkę w Wiśle, Muzeum Beskidzkie, Zameczek Prezydencki. Było również zwiedzanie Wiślańskiego Rynku oraz Muzeum Trofeów Adama Małysza. Na zakończenie wyjazdu zostało zorganizowane wspólne ognisko.

Joanna Walczak
Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720