poniedziałek, 23 Wrzesień 2024,
imieniny obchodzą: Bogusław, Tekla

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Do zakopania jeden krzok

Do zakopania jeden krzok

data dodania: 2011-07-18 13:16:20

Projektowanie ogrodów nie jest rzeczą łatwą. Przekonali się o tym uczestnicy projektu „Jurajskie ogrody”, który po pół roku działań zakończył się 15 lipca.

Projekt „Jurajskie ogrody” obejmował zajęcia z zagospodarowania przestrzeni zielonych. Realizowany był w Ośrodku Pomocy Dziecku i Rodzinie w Górze Włodowskiej wspólnie z zawierciańskimi organizacjami – Klubem Sportów Ekstremalnych „Jura” oraz Centrum Inicjatyw Lokalnych.   

15 lipca nastąpiło oficjalne otwarcie ogrodu zrealizowanego w ramach projektu. Choć odbyło się przy niesprzyjającej pogodzie, to jednak pojawiło się sporo gości, którym deszcz był niestraszny. Wśród osób, które przybyły podziwiać efekty ciężkiej pracy uczestników kursu, byli m.in. I wicewojewoda śląski Stanisław Dąbrowa, radny sejmiku woj. śląskiego Witold Grim, zastępca starosty powiatu zawierciańskiego Jan Grela, wójt gminy Włodowice Adam Szmukier, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Adam Witas, przedstawiciele instytucji i firm wspierających Ośrodek oraz dziennikarze.

– „Projekt zakładał, że powstanie mała rabata, ale wspólnie z uczestnikami postanowiliśmy, iż zazielenimy jak najwięcej przestrzeni wokół Ośrodka” – powiedziała  Janina Kałuża, która prowadziła zajęcia w ramach projektu. W projekt zaangażowanych było 20 osób, z czego połowę stanowili wychowankowie Ośrodka, a pozostałe 10 osób to mieszkańcy Góry Włodowskiej i Włodowic.

– „Cieszę się, że nasz pomysł doczekał się tak znakomitych efektów. Świetny rezultat projektu jest wynikiem zgodnej współpracy Centrum Inicjatyw Lokalnych, KSE „Jura”, podopiecznych i personelu Ośrodka oraz okolicznych mieszkańców” – cieszy się Janusz Bieńkowski, prezes Centrum Inicjatyw Lokalnych.

Z kolei Alina Wierzchowska, dyrektor Ośrodka, mówiła: „Jestem pełna podziwu dla   uczestników warsztatów. Część osób już po zakończeniu zajęć zostawała i pracowała nad ogrodem do późnego  wieczora”.

Grupa podczas 110 godzin warsztatów zżyła się bardzo mocno. Integracji służyły zwłaszcza zajęcia praktyczne na świeżym powietrzu, które obejmowały łącznie 60 godzin, a także wycieczki do Krakowa i Pieskowej Skały. Uczestnicy zajęć ułożyli nawet własną piosenkę: „Do zakopania jeden krzok”. A w ramach projektu zasadzono mnóstwo krzewów i wszelkich odmian roślinności ogrodowej. 

Projekt Jurajskie Ogrody w całości finansowany był przez Europejski Funduszu Społeczny w ramach działania 9.5.

 

 
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720