Aktualności
Strona główna / Aktualności / Dyplomatyczne standardy wśród urzędników
Dyplomatyczne standardy wśród urzędników
data dodania: 2011-08-17 12:28:04
Centrum Inicjatyw Lokalnych zorganizowało 8 sierpnia w Zawierciu pierwsze z 71 szkoleń przeznaczonych dla urzędników z 9 okolicznych jednostek samorządu terytorialnego. Szkoleniem „Protokół dyplomatyczny” rozpoczęto realizację dwuletniego projektu „Europejski urzędnik w jurajskim samorządzie”.
– Cieszę się, że projekt wystartował. To pierwsza tego rodzaju inicjatywa w naszym regionie, gdy urzędnicy przejdą kompleksowy cykl szkoleń. Zyskają na tym wszyscy – zarówno oni sami, nabywając dodatkowe kompetencje, jak również mieszkańcy, którzy będą mogli liczyć na bardziej sprawną obsługę – mówi Paweł Abucki, wiceprezes Centrum Inicjatyw Lokalnych (CIL) z Zawiercia.
Na szkoleniu w Hotelu Zawiercie pojawili się urzędnicy z powiatów zawierciańskiego i myszkowskiego oraz z gmin Ogrodzieniec, Łazy, Pilica, Poręba, Włodowice, Szczekociny i Żarnowiec. Wśród nich byli m.in. burmistrzowie Maciej Kaczyński (Łazy), Andrzej Mikulski (Ogrodzieniec), Marek Śliwa (Poręba), wójtowie Adam Szmukier (Włodowice) i Eugeniusz Kapuśniak (Żarnowiec) oraz starosta powiatu zawierciańskiego – Rafał Krupa i wicestarosta – Jan Grela.
Pierwsze szkolenie poświęcone było protokołowi dyplomatycznemu oraz zasadom savoir vivre. Choć z pozoru zasady savoir vivre wydają się być wpisane w standardy zachowań kulturowych, to jednak okazuje się, że bycie dyplomatą wymaga szerokiej wiedzy z wielu dziedzin. – Dzisiejsze szkolenie jest kompleksową próbą ujęcia tematyki z zakresu protokołu dyplomatycznego, ceremoniału i etykiety. Choć jest to w zasadzie sztuka organizacji kontaktów pomiędzy przedstawicielami różnych państw, to jednak zasady właściwego uczestnictwa w relacjach publicznych dotyczą także jednostek samorządowych – mówiła prowadząc szkolenie radca prawny Agnieszka Kamińska.
Całość szkolenia przebiegła w miłej i ożywionej atmosferze. Zainteresowani tematem uczestnicy przez sześć godzin brali czynny udział w zajęciach, zadając pytania i dyskutując na temat omawianych zagadnień. – Szkolenie było bardzo ciekawe i przydatne, zwłaszcza dla tych jednostek, które prowadzą wymianę i współpracę międzynarodową. Szeroko omówione zagadnienia na pewno w przyszłości pomogą nam rozwiązać te problemy, z którymi borykaliśmy się do tej pory. Teraz mając gości będziemy wiedzieli, o co pytać i jak się zachowywać, by ich nie urazić – komentuje Emilia Liberda ze Starostwa Powiatowego w Myszkowie.
W tym miesiącu CIL przygotował dla urzędników jeszcze dwa szkolenia. 24 sierpnia partnerskie urzędy będą szkolić swoich pracowników z zakresu „Zarządzania dokumentacją wraz z instrukcją kancelaryjną i archiwizacją dokumentów”, natomiast 30 sierpnia wezmą udział w szkoleniu pt. „Ochrona danych osobowych”.
Do końca roku urzędnicy przejdą jeszcze 11 szkoleń z zakresu administracji, prawa, poruszone zostaną kwestie dyscypliny finansów publicznych czy zamówień współfinansowanych przez Unię Europejską.
Co więcej, w ramach projektu petenci za pomocą anonimowej ankiety mogą oceniać pracę urzędników z powiatu zawierciańskiego, myszkowskiego oraz gmin Ogrodzieniec, Łazy, Pilica, Poręba, Szczekociny, Włodowice i Żarnowiec. Ankieta dostępna jest w siedzibach urzędów biorących udział w projekcie, a wkrótce będzie także na stronie internetowej www.europejskiurzednik.pl.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego |