środa, 25 Wrzesień 2024,
imieniny obchodzą: Aurelia, Kleofas

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Działania TMZZ na rzecz ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Działania TMZZ na rzecz ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Jury Krakowsko-Częstochowskiej

data dodania: 2013-09-26 11:51:41

Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej w partnerstwie z Uniwersytetem Śląskim realizuje projekt pn. „Ochrona i racjonalne udostępnienie Specjalnego Obszaru Ochrony Siedlisk Natura 2000 Ostoja Kroczycka, w tym rezerwatu przyrody Góra Zborów”. Przedsięwzięcie to jest współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Projekt zakłada czynną  ochronę gatunków i siedlisk na terenie Specjalnego Obszaru Ochrony Siedlisk Natura 2000 Ostoja Kroczycka, w tym rezerwatu przyrody Góra Zborów”,  poprzez m.in. kanalizowanie ruchu turystycznego z budową infrastruktury – szlaku narciarskiego, lapidarium oraz rozbudową ścieżki dydaktycznej. Ponadto w ramach projektu podejmowane są działania mające na celu czynną ochronę muraw kserotermicznych i ostańców skalnych, siedlisk ptaków oraz jaskiń.

„Największym osiągnięciem projektu jest udostępnienie do ruchu turystycznego Jaskini Głębokiej. Zapraszam wszystkich do jej zwiedzania. Trasa turystyczna obejmuje ekspozycję w Leju Szpatowców, Komorze Południowej, Sali z Obniżonym Stropem, Sali za Esso oraz podziemny korytarz Esso. Polecam również zobaczyć powstałe w ramach projektu lapidarium” - zaprasza Jacek Panek, wiceprezes Zarządu TMZZ. W oficjalnej ceremonii otwarcia jaskini, która miała miejsce 1.06.2013 r., uczestniczyli m.in. Starosta Powiatu Zawierciańskiego – Pan Rafał Krupa, Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego - Pan Marek Broda oraz przedstawiciele środowiska naukowego, wspinaczkowego i lokalnego biznesu.

W ramach projektu realizowane są różnorodne działania promocyjno-informacyjne, których celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat czynnych zabiegów ochrony przyrody. Podczas Festiwali Rękodzieła Wełnianego (II edycje – w 2012 i 2013 r.) odbyły się m.in. warsztaty filcowania runa owczego, bibułkarstwa i tkactwa, połączone z degustacją regionalnych potraw oraz pokazem wypasu owiec. Przez okres trwania projektu zainteresowane osoby mogły również uczestniczyć w bezpłatnych warsztatach związanych z dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym Jury. Odbyło się 1000 godzin warsztatów z takich dziedzin jak ceramika, filcowanie, tkactwo czy obróbka wełny. Spotkało się to z ogromnym zainteresowaniem nie tylko dzieci i młodzieży, ale również dorosłych.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej zaprasza do odwiedzenia rezerwatu przyrody Góra Zborów oraz Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego  i Kulturowego Jury  w Podlesicach. Każdy odwiedzający rezerwat przyrody Góra Zborów w Podlesicach ma okazję zapoznania się m.in. z działaniami związanymi z dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym oraz historią zasiedlenia środkowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej i historii owczarstwa na tym terenie.

Więcej informacji na temat projektu na jego stronie www.podlesice.org.pl oraz w Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury, Podlesice 83, 42 - 425 Kroczyce, nr tel. kom. 730 702 056. 
.

Autor: Monika Kołodziej

 

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720