wtorek, 24 Wrzesień 2024,
imieniny obchodzą: Dora, Maryna

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Dzieci w jaskini

Dzieci w jaskini

data dodania: 2012-05-15 12:55:16

Skąd się wzięły jaskinie? Co to są makarony? Jak wyglądała kość mamuta? To tylko niektóre z pytań, na które w zeszłym tygodniu znaleźli odpowiedź podopieczni przedszkola nr 1 w Zawierciu.

Za salę wykładową posłużyła bogato wyposażona baza speleologiczna Stowarzyszenia Na Rzecz Ochrony Podziemnych Zjawisk Krasowych SPELEO z Myszkowa. Ciekawe zajęcia poprowadził wiceprezes organizacji, Rafał Gil.

Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego szkolenia z zakresu bezpiecznej turystyki jaskiniowej. Po dobraniu sprzętu speleologicznego i zapaleniu czołówek, przyszedł czas na zwiedzanie sztucznej jaskini. Grupa „Motylki”, zafascynowana i zaskoczona, zadawała prowadzącemu ciekawe pytania. Tu dowiedzieli się nie tylko o życiu nietoperzy ale mieli również okazję dotknięcia zębów prehistorycznej kobiety czy jaskiniowego jaja.

Kolejnym etapem była prelekcja jurajska, podczas której mali jaskiniowy dowiedzieli się m.in. jak powstała Jura i co to są stalagmity. Najmłodsi mieli również okazję obejrzenia ekspozycji fauny i skamieniałości prehistorycznych. Z wielkim zainteresowaniem „badali” poszczególne okazy.

– „Maluchy spisały się świetnie” – komentuje Rafał Gil. – „Przede wszystkim byli zainteresowani tematem, a to podstawa. Są bardzo dociekliwi, a niektórzy mają sporą wiedzę nt. jaskiń. Podczas zajęć musiałem się pilnować, bo dzieciaki weryfikowały wszystko, co mówiłem. Nie było miejsca na pomyłki” – dodaje.

Wiceprezes podkreśla, że to właśnie najmłodsza grupa jest najlepszym materiałem na mądrych ekologicznie, świadomych ludzi. – „Dzieci mają naturalną zdolność chłonięcia informacji i dotykania wszystkiego. Jeżeli to przekujemy na wiedzę na temat, co należy robić, czego nie oraz jak postępować, to są to najlepsze lata, aby wpoić im właściwe zachowania”.

Forma prowadzenia zajęć niezmiernie podobała się nie tylko najmłodszym uczestnikom, ale również ich opiekunom. – „Wrażenie po spotkaniu są bardzo pozytywne, dzieci były zafascynowane. Historia naszego terenu została przedstawiona w fajny i ciekawy sposób. Oby dzieci korzystały z takich zajęć jak najwięcej” – mówi wychowawczyni grupy, Anna Kurzak.

Niezwykłe spotkanie z prehistorią zakończyło się pamiątkową fotografią. Nasze maluchy deklarują, że jeszcze tutaj wrócą…

Joanna Walczak

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720