Aktualności
Strona główna / Aktualności / Europejska komunikacja
Europejska komunikacja
data dodania: 2012-11-23 09:46:18
Centrum Inicjatyw Lokalnych w ramach projektu „Europejski urzędnik w jurajskim samorządzie” zorganizowało 20 listopada 2012 roku kolejne, już 49. szkolenie dla urzędników z 9 okolicznych jednostek samorządu terytorialnego.
Szkolenie na temat „Komunikacji społecznej w gminie i powiecie” odbyło się w Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury w Podlesicach. Przybyli na nie urzędnicy z powiatów zawierciańskiego i myszkowskiego oraz z gmin Ogrodzieniec, Pilica, Łazy, Włodowice, Poręba, Szczekociny, Żarnowiec. Wśród uczestników znaleźli się m.in. burmistrz Miasta Poręba Marek Śliwa, wójt Gminy Żarnowiec Eugeniusz Kapuśniak i wójt Gminy Włodowice Adam Szmukier, a także sekretarz Miasta i Gminy Ogrodzieniec Dariusz Ptaś. Gościnnie na pierwszej części szkolenia obecny był także prezydent Zawiercia Ryszard Mach.
„To 16. miesiąc trwania projektu, w ramach którego odbyło się już 49 szkoleń. Miło nam, że projekt wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem wśród pracowników jednostek samorządów terytorialnych.” – mówi Janusz Bieńkowski, prezes Centrum Inicjatyw Lokalnych i menadżer projektu.
Uczestnicy zgłębiali tajniki komunikacji, poznali metody komunikowania się z otoczeniem wewnętrznym i zewnętrznym, a także dowiedzieli się o możliwościach pozyskiwania i roli informacji w komunikacji międzyludzkiej. Całość została omówiona w kontekście protokołu dyplomatycznego oraz ceremoniału i etykiety. – „Termin protokół oznacza kod uprzejmości, który łączy dyplomatyczne formy, ceremonię i etykietę. Protokół reguluje stosunki między państwami i ich przedstawicielami. Ceremoniał służy organizacji uroczystości oficjalnych, etykieta zaś jest przestrzeganiem sposobu zachowania i ubioru w sytuacjach publicznych” – wyjaśnia prowadząca szkolenie Agnieszka Kamińska, Honorowy Konsul Republiki Malty.
W kontaktach publicznych komunikacja niewerbalna, a więc również etykieta „pozwala poprawić wizerunek i zwiększa wiarygodność oraz skuteczność negocjacyjną” – dodaje pani konsul.
Całość szkolenia przebiegła w miłej i ożywionej atmosferze. Zainteresowani tematem uczestnicy przez sześć godzin brali czynny udział w zajęciach, zadając pytania i dyskutując na temat omawianych zagadnień. – „Szkolenie z zakresu komunikacji, savoir vivre’u i etykiety wyjaśniło nam kilka spornych kwestii na temat standardów zachowań podczas ważnych spotkań” – mówi Renata Kowalczyk, ze Starostwa Powiatowego w Zawierciu.
Podczas części praktycznej szkolenia prowadząca omówiła kwestie uroczystego obiadu i kolacji. Wyjaśniła funkcje i kolejność rozkładania zastawy oraz poruszyła zagadnienia etyki związanej z zachowaniem „przy stole”. – „Jestem bardzo zadowolona ze szkolenia, szczególnie z części praktycznej. Najbardziej podobała mi się wizualizacja uroczystego obiadu, w czasie którego przedstawiono nam standardy zachowań, co wypada, a czego się wystrzegać” – komentuje Barbara Czyż z Urzędu Miasta i Gminy Szczekociny.
W tym roku w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego odbędą się jeszcze dwa szkolenia, seminarium oraz spotkanie konsultacyjne. Urzędnicy z partnerskich JST już 26 i 27 listopada szkolić się będą na temat ustawy o pracownikach samorządowych, natomiast w grudniu poznają prawne standardy skutecznej administracji oraz dowiedzą się jak zarządzać dokumentacją.
Do końca czerwca 2013 roku urzędnicy przejdą jeszcze 19 szkoleń z zakresu m.in. administracji i prawa.
W ramach tego projektu petenci za pomocą anonimowej ankiety mogą oceniać pracę urzędników z powiatów zawierciańskiego i myszkowskiego oraz z gmin Ogrodzieniec, Łazy, Pilica, Poręba, Szczekociny, Włodowice i Żarnowiec. Ankieta dostępna jest w siedzibach urzędów biorących udział w projekcie oraz na stronie internetowej www.europejskiurzednik.pl.