Aktualności
Strona główna / Aktualności / Gimnazjaliści już po egzaminach
Gimnazjaliści już po egzaminach
data dodania: 2013-04-29 11:15:09
Około 465 uczniów III klas z 5 gimnazjów w Zawierciu pisało we wtorek, środę i czwartek ubiegłego tygodnia egzamin. Pierwszego dnia egzaminu była sprawdzana ich wiedza humanistyczna, drugiego - matematyczno-przyrodnicza, trzeciego – z języków obcych.
We wtorek na egzaminie z wiedzy humanistycznej uczniowie, jako pierwszy dostali blok zadań z historii i wiedzy o społeczeństwie. Na rozwiązanie ich mieli 60 minut (uczniowie z dysleksją 80 minut). Po godzinnej przerwie gimnazjaliści przystąpili do bloku zadań z języka polskiego. Na rozwiązanie ich mieli 90 minut.
W środę na egzaminie z wiedzy matematyczno-przyrodniczej uczniowie mieli do rozwiązania dwa bloki zadań. W pierwszym znalazły się zadania z nauk przyrodniczych - biologii, chemii, fizyki i geografii. W drugim bloku zadania z matematyki.
W czwartek egzamin z języka obcego przeprowadzany był na dwóch poziomach. Najpierw odbył się test na poziomie podstawowym. Na rozwiązanie zadań uczniowie mieli 60 minut (dyslektycy 80 minut). Po godzinnej przerwie gimnazjaliści przystąpili do testu na poziomie rozszerzonym. Trwa on 60 minut (dla dyslektyków 90 minut). Egzamin na poziomie rozszerzonym zdawała tylko część uczniów - tylko ci, którzy w gimnazjum kontynuują naukę danego, wybranego języka obcego rozpoczętą w szkole podstawowej. Egzamin był przeprowadzany z angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego, hiszpańskiego i włoskiego.
Testy zostały zakodowane; sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych.
Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie mógł przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i czwartek, to będzie go pisać w drugim terminie - 3, 4 i 5 czerwca.
Wyniki egzaminu uczniowie poznają w czerwcu. Powtórka egzaminu gimnazjalnego, w celu poprawy wyniku, nie jest możliwa.
Wynik egzaminu z części humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej oraz z języka obcego na poziomie podstawowym będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej.
Uczeń gimnazjum może ubiegać się o przyjęcie do trzech szkół ponadgimnazjalnych jednocześnie. O przyjęciu do szkoły ponadgimnazjalnej decydują: liczba punktów uzyskanych przez kandydata za oceny na świadectwie z wybranych przedmiotów i za inne osiągnięcia odnotowane na świadectwie ukończenia gimnazjum oraz liczba punktów za wyniki egzaminu gimnazjalnego. W szkołach lub klasach dwujęzycznych może być dodatkowo przeprowadzony sprawdzian uzdolnień kierunkowych.
Z egzaminu gimnazjalnego zwolnieni byli laureaci i finaliści olimpiad i konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim.
O wyniki zawierciańskich gimnazjalistów spokojny jest Andrzej Kaźmierczak – Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta. - „Co roku uzyskujemy bardzo dobre wyniki. Średnie są najlepsze w powiecie i wyższe od średnich w województwie. Nasze gimnazjum w Kromołowie rokrocznie ma najlepsze wyniki z języków obcych”.