Aktualności
Strona główna / Aktualności / Idziemy w górę po sukces
Idziemy w górę po sukces
data dodania: 2011-07-07 11:52:38
1 lipca ruszył projekt „W górę po sukces”. Wezmą w nim udział podopieczni Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie (OPDiR) w Górze Włodowskiej. Inicjatywa ma im pomóc wejść w dorosłe życie.
Projekt „W górę po sukces” realizowany jest przez zawierciańskie Centrum Inicjatyw Lokalnych (CIL), a współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. „W górę po sukces” to kolejny projekt CIL-u, którego celem jest aktywizacja zawodowa i społeczna wychowanków Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie w Górze Włodowskiej.
– „Poprzez naukę i różne warsztaty chcemy wykorzystać potencjał, którym cechują się młodzi wychowankowie Domu Dziecka” – podkreśla Paweł Abucki, wiceprezes Centrum Inicjatyw Lokalnych. Roczny projekt skierowany jest do grupy młodzieży w wieku 15-24 lata. – „Chcielibyśmy pomóc młodzieży, która wchodzi w dorosłe życie” – dodaje koordynatorka projektu, Anna Bystrzycka.
W związku z tym zaplanowano wiele zajęć i warsztatów, które mają na celu m.in. przygotowanie młodzieży do życia zawodowego.
– „W ramach projektu odbędą się wyjazdowe treningi psychologiczno-profilaktyczne, kurs komputerowy oraz doradztwo zawodowe” – mówi Janusz Bieńkowski, prezes CIL. – „Wyjazd treningowy, zarówno letni, jak i zimowy, to nie tylko nauka, ale także aktywne spędzanie czasu. Dopełnieniem zajęć profilaktycznych będą zajęcia ze wspinaczki skalnej, prowadzane przez fachowych instruktorów” – dodaje prezes Centrum Inicjatyw Lokalnych.
W ramach projektu, oprócz zajęć komputerowych i doradztwa, przewidywane są również zajęcia z zakresu trzech rodzajów sztuki. Wychowankowie Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie będą mogli skorzystać z zajęć muzykoterapii, podczas których sprawdzą poczucie rytmu oraz będą ćwiczyć emisję głosu. Ciekawie zapowiadają się także zajęcia z plastykoterapii, które ożywią zapomniane już techniki artystyczne: ceramikę, haft, florystykę i bibułkarstwo. Trzecią formą sztuki, w której uczestniczyć będą podopieczni OPDiR, jest choreoterapia – warsztaty poświęcone ruchowi przy dźwiękach muzyki.
Wspólna nauka, warsztaty i wyjazdy to okazja do wzajemnego poznania się oraz nawiązania relacji nie tylko pomiędzy wychowankami Ośrodka, ale także opiekunami i pedagogami.
Na fotografiach poprzedni projekt CIL i Ośrodka w Górze Włodowskiej.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego |