poniedziałek, 25 Listopad 2024,
imieniny obchodzą: Katarzyna, Klemens

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Jest nowy „Zawiercianin”!

Jest nowy „Zawiercianin”!

data dodania: 2012-06-27 09:45:27

Ukazał się nowy numer kwartalnika „Zawiercianin”. To już 11 numer gazety prezentującej aktywność społeczną w powiecie zawierciańskim. Jak zwykle przygotowaliśmy zestaw ciekawych tekstów.

We wstępie do nowego numeru Paweł Abucki stwierdza: O stolicy naszego powiatu często mówi się źle. Że bieda, bezrobocie, brak perspektyw. Jest w tym nieco racji. Jednak takie narzekanie działa jak samospełniające się proroctwo – im słabiej wierzymy w Zawiercie i zmiany na lepsze w nim, tym mniej szans na to, żeby owe zmiany nastąpiły. Dlatego w bieżącym numerze ukazujemy lokalną rzeczywistość w jaśniejszych barwach.

Numer rozpoczyna wywiad z Prezydentem Zawiercia, Ryszardem Machem. Prezydent opowiada nie tylko o sprawach często poruszanych – nowe inwestycje, problemy dotyczące bezrobocia – lecz także o tych rzadziej goszczących w debacie publicznej. Są to m.in. kwestia funkcjonowania i wsparcia organizacji społecznych w mieście, udział mieszkańców w konsultowaniu decyzji władz lokalnych, budownictwo komunalne.

Pozostając w tematyce wpływu mieszkańców na zarządzanie miastem prezentujemy w tym numerze mało znane, lecz aktywne i ważne podmioty – rady dzielnic. W tekście Pawła Kmiecika możemy przeczytać, czym zajmuje się rada, jakie ma osiągnięcia i w jaki sposób służy mieszkańcom.

W dziale poświęconym inicjatywom społecznym tym razem przygotowaliśmy 4 artykuły.

Bartłomiej Mortas prezentuje działania zawierciańskiej grupy IPA – International Police Association (Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji). Zapewne wielu czytelników zdziwi fakt, że policjanci zajmują się nie tylko zwalczaniem przestępczości i ściganiem sprawców wykroczeń. Zawierciańscy „mundurowi” zorganizowali już m.in. Bieg Niepodległości, Niebieski Festyn, miejskie i powiatowe zawody dzieci w Ju-Jitsu, kurs samoobrony dla kobiet, prelekcję dotyczącą historii Żydów zawierciańskich czy pokazy tresury psów.

Razem działają także... rolnicy. Paweł Kmiecik opisuje Grupę Producentów Zbóż i Roślin Oleistych „AGRO-PLANT”. 5 rolników z powiatu zawierciańskiego postanowiło zjednoczyć siły, żeby razem dokonać tego, co pojedynczo nie byłoby możliwe. – W gromadzie to i śmierć nie straszna – tak pół żartem, pół serio mówi prezes grupy, Grzegorz Lewandowski.

Kolejny materiał, zatytułowany „Nowa jakość zawierciańskiej tożsamości”, to wywiad z nowym prezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Zawierciańskiej. Co ta zmiana oznacza dla organizacji oraz dla działań społecznych w Zawierciu? Jakie są zamiary nowego szefa TMZZ? Jak ocenia dotychczasowe działania organizacji? Janusz Bieńkowski odpowiada na te i inne pytania w rozmowie z Martą Mularczyk.

Kolejny tekst przenosi nas w realia najstarszej dzielnicy Zawiercia. Artykuł Katarzyny Wilk, zatytułowany „Sympatyczni sympatycy”, opowiada o Towarzystwie Sympatyków Kromołowa, które już od 18 lat zajmuje się dbałością o dzielnicę i jej mieszkańców. Imprezy artystyczne, wycieczki, upiększanie przestrzeni publicznej, działalność wydawnicza i wiele innych działań – to Kromołów zawdzięcza niezmordowanym wysiłkom członków TSK.

W dziale dotyczącym kultury i historii czytelnicy „Zawiercianina” znajdą tym razem 4 materiały.

Pierwszym jest rozmowa z twórcą znanej w całej Polsce i wielokrotnie nagradzanej marki odzieżowej Paprocki & Brzozowski. Nie wszyscy wiedzą, że jeden z dwójki projektantów – Mariusz Brzozowski, pochodzi z Zawiercia! Mariusz Brzozowski w rozmowie z Izabelą Biel opowiada, jak dzięki ciężkiej pracy i jasno wytyczonym celom można spełnić marzenia – nawet jeśli pochodzi się z niewielkiej miejscowości.

Z kolei Piotr Pieszczyk prezentuje niecodzienną aktywność młodych ludzi z Łaz – Łazowską Orkiestrę Instrumentalną. Jej dyrygent, Jacek Dobrzański, mówi autorowi artykułu: Cały czas jest postęp. Z próby na próbę widać, że oni grają coraz lepiej, coraz trudniejsze utwory. To zresztą słychać na koncertach. Próby są w soboty o godzinie 9, więc muszą poświęcić wolny dzień, szczególnie ten poranek, gdy mogliby pospać dłużej. Nikt ich do tego nie przymusza. Im się po prostu chce, co nie zawsze można powiedzieć o dzisiejszej młodzieży.

Z kolei Zdzisław Kluźniak w dwóch artykułach kolejny raz przybliża przeszłość Zawiercia i okolic. Tekst „Zawierciańscy ewangelicy i ich kościół” poświęcony jest społeczności niegdyś dość znaczącej i prężnej, a od lat już nieistniejącej. Czy wiecie, że mieliśmy kiedyś w naszym mieście dość liczną mniejszość religijną? Czy wiecie, który z istniejących do dzisiaj budynków to dawny kościół ewangelicki?

Drugi z tekstów historycznych poświęcony został Stefanowi Wydrychowi – zupełnie zapomnianemu pionierowi nowoczesnej administracji w naszym regionie. Jak wyglądało życie urzędnika w tamtych czasach? Przekonaj się.

Zachęcamy do lektury nowego numeru! „Zawiercianin” będzie dostępny w wersji drukowanej za darmo w różnych punktach miasta, można go też otrzymać u wydawcy (Centrum Inicjatyw Lokalnych, ul. Senatorska 14, w dni robocze w godz. 7-15). Niecierpliwi mogą cały numer „Zawiercianina” ściągnąć i przeczytać w wersji elektronicznej – jest ona dostępna jest pod adresem: zawiercianin.pl/dokumenty/zawiercianin_nr_11.pdf

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720