wtorek, 24 Wrzesień 2024,
imieniny obchodzą: Dora, Maryna

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Jubileuszowy „Zawiercianin”!

Jubileuszowy „Zawiercianin”!

data dodania: 2012-01-17 12:36:47

Ukazał się nowy numer kwartalnika „Zawiercianin”. To już 10 numer gazety prezentującej aktywność społeczną w powiecie zawierciańskim. Jak zwykle przygotowaliśmy zestaw ciekawych tekstów.

We wstępie do numeru Paweł Abucki stwierdza: Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie – pisał już w XVI wieku kanclerz Jan Zamoyski. Słowa te, powtarzane przez wieki, wciąż są aktualne. Co więcej, właśnie dzisiaj mają kluczowe znaczenie dla rozwoju naszego państwa. Wszak to na wiedzy opiera się rozwój cywilizacji w epoce, gdy do przeszłości odchodzą wielki przemysł i prosta wytwórczość. W bieżącym numerze koncentrujemy się zatem na tematyce oświaty i wychowania oraz na różnych formach zajęć rozwojowych dla młodzieży.

Numer rozpoczyna wywiad ze Stanisławem Sokołem, prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej „Zawiercie”. W rozmowie z Pawłem Abuckim i Remigiuszem Okraską opowiada on o realiach największej spółdzielni w naszym powiecie. Możemy się dowiedzieć, że spółdzielnia to nie tylko lokale mieszkalne. Nasz rozmówca wyjaśnia także kilka mitów i stereotypów dotyczących lokali, w których mieszka kilkanaście tysięcy zawiercian.

W dziale poświęconym inicjatywom społecznym tym razem przygotowaliśmy 5 artykułów.

Paweł Kmiecik podjął niezwykle ważny temat, jakim jest bezrobocie w Zawierciu i całym powiecie. Autor zastanawia się nad przyczynami problemu, przywołuje fakty, przytacza liczne opinie postaci, które mają lub mogą mieć wpływ na przezwyciężenie tego niekorzystnego zjawiska.

Marta Mularczyk w swoim tekście zajęła się natomiast tym, co zawierciańskie szkoły średnie mają do zaoferowania uczniom oprócz standardowych lekcji. Kółka zainteresowań, sport, wyjazdy turystyczne i szkoleniowe, niecodzienne wydarzenia – to rzeczywistość ogólniaków z Zawiercia. Warto przeczytać, bo prawie każdy z nas był, jest lub będzie uczniem.

Z artykułu Piotra Pieszczyka dowiemy się natomiast wiele o innej formie aktywności dzieci i młodzieży. Autor przybliża czytelnikom historię i dzień dzisiejszy harcerstwa w gminie Łazy. Jeden z harcerzy mówi: Ci, którzy przychodzą do nas, mówią, że tutaj można pośmiać się, pogadać, jest fajna atmosfera. Młodzi ludzie mają możliwość zobaczenia, że można spędzić czas inaczej niż przy komputerze. Że można pojechać do lasu, spać w namiocie, sprawdzić własne możliwości i samego siebie. Dla niektórych jest to jedna wielka zabawa, dla innych przygoda i wspomnienia.

Mamy też w Zawierciu młodzież o niełatwej przeszłości, co jednak nie znaczy, że należy ją spisywać na straty. Izabela Biel przedstawia inicjatywy Fundacji „Żyć na nowo”, działającej przy zawierciańskim Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich. Wbrew negatywnym skojarzeniom, podopieczne placówki starają się rozwijać talenty, uczyć nowych rzeczy, radzić sobie z problemami w sposób pozytywny i twórczy. Doceniają to inni, w tym osoby z „wielkiego świata”, np. Szymon Majewski.

W ostatnim z artykułów w dziale społecznym Paweł Kmiecik zabiera nas w świat bibliotek. Choć kojarzą się one zazwyczaj z książkami i ich wypożyczaniem, a zapewne niejednej osobie wydają się nieco nudne, autor przedstawia inne, mniej znane ich oblicze. Na przykładzie bibliotek w Łazach, Ogrodzieńcu i Kroczycach pokazuje, że w placówkach dzieje się wiele i że niekoniecznie jest to aktywność związana z samymi książkami.

Dział poświęcony kulturze i historii to w tym numerze dwa materiały. Pierwszym jest rozmowa z Anitą Maszczyk, śpiewaczką, solistką Gliwickiego Teatru Muzycznego, znaną i występującą na scenach całej Polski, lecz od lat mieszkającą w Zawierciu. „Tu jest moje miejsce” – deklaruje artystka o naszym mieście i opowiada Izabeli Biel o swojej karierze, pasji, związkach z Zawierciem i o nowej płycie.

Zdzisław Kluźniak opisuje zapomnianą, a niezwykle zasłużoną organizację. Polska Macierz Szkolna, bo o niej mowa, to inicjatywa, której lokalny oddział miał wielki wkład w tworzenie pierwszych szkół w Zawierciu i okolicach. Prowadził też przedszkola i biblioteki, a wszystko to w czasach biedy i w oparciu głównie o składki i pracę społeczną. Warto pamiętać o tych ludziach i o ich wysiłku. 

Zachęcamy do lektury. „Zawiercianin” będzie dostępny w wersji drukowanej za darmo w różnych punktach miasta, można go też otrzymać u wydawcy (Centrum Inicjatyw Lokalnych, ul. Senatorska 14, w dni robocze w godz. 7-15). Niecierpliwi mogą cały numer „Zawiercianina” ściągnąć i przeczytać w wersji elektronicznej – jest ona dostępna tutaj.

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720