Aktualności
Strona główna / Aktualności / Jura. Ogólnopolski Wysokokwalifikowany Rajd Pieszy
Jura. Ogólnopolski Wysokokwalifikowany Rajd Pieszy
data dodania: 2009-07-16 10:06:37
Od 5 do 18 lipca przebiega na wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej L Ogólnopolski Wysokokwalifikowany Rajd Pieszy. Rajd ten co roku odbywa się w innym regionie Polski i jest prestiżową imprezą Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego.
W bieżącym roku imprezę zorganizował Oddział PTTK w Zawierciu. Uczestniczy w niej blisko 400 osób z całego kraju, od Szczecina po Rzeszów i od Olsztyna po Wrocław.
Turyści piesi wędrują po Jurze czterema trasami. Trasa I prowadzona przez Włodzimierza Kruka i Władysława Szwacińskiego tzw. tradycyjna liczy sobie 269 km i jest najdłuższą trasą. Prowadzi od Częstochowy przez Olsztyn, Podlesice, Leśniów, Pilicę, Ojców, Olkusz.
Trasę II – Obrzeża Jury, liczącą 253 km prowadzi rodzina Mazurów. Biegnie ona od Koniecpola poprzez Lelów, Szczekociny, Żarnowiec, Smoleń, Podzamcze, Siewierz, Leśniów. Anna Szymańska i Edward Wasik prowadzą trasę południową od Rudawy przez Dolinki Krakowskie, Ojców, Olkusz, Klucze, Ryczów, Podzamcze, Podlesice. Długość tej trasy – 253 km. Trasę IV prowadzą trzy panie – Danuta Labocha, Monika Szczygieł i Anna Tatarek. Ich trasa wiodąca przez Sanktuaria Jurajskie jest najkrótsza i liczy 141 km.
Imprezę obsługuje cały sztab ludzi. Komandorem rajdu jest Andrzej Stróżecki, wicekomandorem – Jarosław Wesołowski. Systematycznie odwiedzają oni wszystkie trasy. Uczestnicy imprezy mają zapewniony przewóz bagażu na trasach oraz przygotowane biwaki. Na trasie III kierownictwo postarało się nawet o przenośny prysznic. W najistotniejszych miejscach jak np. zamek Ogrodzieniec, są oprowadzani przez licencjonowanych przewodników.
Pogoda od początku imprezy jest dość zmienna. Trasa Południowa początek miała słoneczny, potem przyszły przelotne deszcze, ale 130 wędrowców nie załamywało się. 9 lipca lunęło na tej trasie w momencie wydawania uczestnikom prażonek. Jak pech to pech. 11 lipca zorganizowano także prażonki na trasie II – bagatela, na ogniu stanęło 19 garnków, aby nakarmić 130 osób. Uczestnicy tej trasy zwiedzali z przewodnikami Pilicę, a po Szlaku Jaskiniowców oprowadził ich osobiście sam komandor rajdu. Na najdłuższej, trasie pierwszej, najwyraźniej wszystko przebiegało planowo i bez zakłóceń, bo kierownictwo nie kontaktowało się z biurem rajdu w Zawierciu i nie szukało wsparcia w jakiejkolwiek sprawie.
Trasa IV w niedzielę 12 lipca biwakująca przy Sanktuarium NMP Różańcowej w Mrzygłodzie, także podjęła swoich uczestników prażonkami. Prażonki przygotowali wierni parafii mrzygłodzkiej, a ksiądz proboszcz Zdzisław Skrzek po oficjalnych informacjach na temat historii sanktuarium długo jeszcze bawił zebranych przy ognisku. Kierownictwo postarało się także o jubileuszowy tort - wszak to już pięćdziesiąty rajd, oraz gitarę. 13 lipca trasa biwakowała w Podzamczu. Turyści zwiedzili zamek oraz Górę Birów. Po zmroku prelekcję z wyprawy do Maroka, na najwyższy szczyt Atlasu Wysokiego- Mont Toubkal 4167 m zaprezentował Lesław Romanek z Klubu Alpinizmu i Turystyki Górskiej PTTK Zawiercie. Na temat Olkusza informacje opatrzone zdjęciami przekazał Jarosław Wesołowski.
Impreza oficjalnie zakończy się w sobotę 18 lipca w Miejskim Ośrodku Kultury. W galerii będzie przygotowana przez Ilonę Masłowską oraz wolontariuszy wystawa na temat pięćdziesięcioletniej historii Wysokokwalifikowanego Ogólnopolskiego Rajdu Pieszego.
Tekst Lesław Romanek
Foto: Lesław Romanek i Michał Romanek oraz Anna Szymańska, Edward Wasik