wtorek, 26 Listopad 2024,
imieniny obchodzą: Leon, Leonard

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Jurajski folklor ożywiony!

Jurajski folklor ożywiony!

data dodania: 2011-07-22 10:53:58

Nauka pieśni ludowej oraz przygotowanie muzyczne uczestników projektu w oparciu o materiał do scenariusza widowiska ludowego – to główne cele warsztatów muzycznych w ramach projektu „Ożywić jurajski folklor”.

– „Zajęcia były bardzo ciekawe, pozwoliły mieszkańcom jurajskich gmin na zdobycie umiejętności związanych z przygotowaniem lokalnych obrzędów i wystąpień folklorystycznych”  – mówi Paweł Abucki, prezes Klubu Sportów Ekstremalnych „Jura” z Zawiercia, realizator projektu.

Podczas czterech miesięcy intensywnej pracy uczestnicy projektu szkolili swoje umiejętności muzyczne. Wiedzę teoretyczną i praktyczną przekazywała im Joanna Kluczniak – na co dzień pracująca z zespołem „Kościelanki” z Kościelca, instruktorka śpiewu, a od niedawna także korepetytorka w zespole Sienna Gospel Choir.

– „W trakcie zajęć uczyliśmy się przede wszystkim pieśni ludowych z okolic Ryczowa, Ogrodzieńca i Pilicy, które zostaną wykorzystane podczas nagrania widowiska muzycznego, wieńczącego projekt” – wyjaśnia pani Joanna. – „Były również wykłady i ćwiczenia dotyczące emisji głosu i umuzykalnienia. Istotny element warsztatów stanowiła nauka ruchu scenicznego i świadomości scenicznej” – dodaje prowadząca.

Cały projekt finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Pani Joanna przyznaje, że wcześniej nie uczestniczyła w tego typu projekcie unijnym. Nowe doświadczenie jest dla niej cenne.  – „Forma zajęć jest zbliżona do tych, które mam z zespołem »Kościelanki«, z tą różnicą, że tam pracuję w systemie cotygodniowym, a tutaj spotykaliśmy się raz w miesiącu. Tam śpiewamy pieśni z regionu Kościelca, a tu z Ryczowa i okolic. Uwielbiam pracować z zespołami folklorystycznymi. Są to ludzie wyjątkowi, szalenie mili, uczynni, a przede wszystkim oddani sprawie, jaką jest zespół oraz muzyka. W zamian za zdobywanie doświadczeń życiowych oddaję im swoje doświadczenia muzyczne”.

Dla wielu uczestników projektu śpiew jest nieodłącznym elementem życia codziennego, dlatego udział w zajęciach należał do przyjemności. – „Bardzo lubię śpiewać i dlatego bardzo chętnie uczestniczyłam w zajęciach” – przyznaje Kazimiera Kołton z Ryczowa-Kolonii, długoletnia członkini Zespołu Folklorystycznego „Wrzos”. – „Warsztaty były bardzo przydatne, poznałam nowe techniki śpiewu, nauczyłam się nie tylko jak operować głosem, ale również zachowań scenicznych” – dodaje uczestniczka zajęć. Pani Kazimiera mówi, że w przyszłości chętnie weźmie udział w podobnych zajęciach.

O zajęciach bardzo pozytywnie wypowiada się również p. Jolanta Sprężak-Wawrzyk, autorka widowiska ludowego „Zabawa w odpust pod Czubatką”,  w którym śpiew zajmuje istotne miejsce. – „Warsztaty zawierały wiele nowych, ciekawych elementów. Oprócz nauki pieśni i przyśpiewek były ćwiczenia oddechowe, uświadamiające elastyczność przepony, a także ćwiczenia relaksacyjne czy rytmiczne. Mam nadzieję, że wielotygodniowa nauka nie pójdzie na marne i podczas finałowego występu uczestnicy projektu dadzą z siebie wszystko”.

A jak ocenia pracę na zajęciach sama instruktorka? Jak przyznaje p. Joanna, większość uczestników to członkowie Zespołu Folklorystycznego „Wrzos” – utalentowana grupa o dużej wrażliwości muzycznej i silnych głosach. – „Dzięki zaangażowaniu uczestników zajęcia przebiegały sprawnie i efektywnie, a na dodatek w przemiłej atmosferze. Pozostał w mojej głowie obraz zespołu pełnego pasji, energii i ochoty do uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych” – podkreśla prowadząca warsztaty.
Za uczestnikami projektu ponad 70 godzin intensywnej pracy. Pierwszy egzamin już 27 sierpnia, gdy wszyscy wystąpią w widowisku muzycznym, nagrywanym przez specjalistów z Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie. Ale to dopiero początek drogi. Prezes Klubu Sportów Ekstremalnych „Jura” Paweł Abucki ma nadzieję, że uczestnicy zajęć w najbliższej przyszłości wykorzystają zdobyte umiejętności i wiedzę. – „Głównym celem projektu była aktywizacja edukacyjna mieszkańców gmin jurajskich w kierunku wykonywania regionalnych przedstawień obrzędowych. Liczę, że uczestnicy projektu wykorzystają zdobyte umiejętności szczególnie na bazie Zamku Ogrodzienieckiego, który jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych naszego regionu”.

Joanna Walczak


 

 
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720