niedziela, 22 Wrzesień 2024,
imieniny obchodzą: Milana, Tomasz

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Jurajskie zmagania rycersko – taneczne szansą na własny rozwój

Jurajskie zmagania rycersko – taneczne szansą na własny rozwój

data dodania: 2010-11-10 10:57:14

fot. Wojciech Latacz

Jak połączyć przyjemne z pożytecznym? Jak zdobyć specjalistyczne umiejętności, a jednocześnie świetnie się bawić? Odpowiedzi na te pytania na pewno nie przysporzą trudności mieszkańcom pięciu gmin naszego powiatu, którzy biorą udział w Jurajskich zmaganiach rycersko – tanecznych, organizowanych przez Klub Sportów Ekstremalnych „Jura” z Zawiercia.

 - „Pomysł na projekt pojawił się rok temu. Szukaliśmy ciekawych sposobów na aktywizację mieszkańców gmin jurajskich. Uznaliśmy że podstawą zarobkowania na tych terenach powinno być wykorzystanie walorów przyrodniczych i turystycznych”. – mówi Paweł Abucki, koordynator projektu. „Pisaliśmy już projekty odnoszące się do kultury jurajskiej (jurajskie rzemiosło i rękodzieło), tworzenia przedstawień historycznych, z zakresu agroturystyki. Postanowiliśmy wykorzystać spore zainteresowanie turniejami rycerskimi na zamku w Ogrodzieńcu i zorganizować warsztaty tańca dawnego oraz walk rycerskich, tak by można było zarabiać na ich pokazach.” – dodaje koordynator.

Głównym celem inicjatywy jest aktywizacja społeczna i zawodowa dwudziestu mieszkańców gmin jurajskich: Ogrodzieńca, Pilicy, Łazy, Kroczy i Włodowic, którzy biorą udział w warsztatach tańca dawnego i warsztatach walk rycerskich. Przez czterdzieści godzin każda z grup nie tylko zdobywa kompetencje zawodowe ale uczy się również wyrażania emocji, podnosi swoje kompetencje społeczne tj. pewność siebie czy samoocena. Dzięki dodatkowym konsultacjom z psychologiem, uczestnicy mają szansę poznać siebie bliżej, przełamać swoje bariery, podnieść motywację do uczestnictwa w kursie i wykorzystania zdobytych umiejętności, po zakończeniu projektu.

Warsztaty rycerskie i tańca dawnego odbywają się dwa razy w tygodniu w sali Miejsko – Gminnego Ośrodka kultury w Ogrodzieńcu. Prowadzone są przez specjalistów -  Renatę i Andrzeja Mrozińskich z Bractwa Rycerskiego Ziemi Ogrodzienieckiej. Pan Andrzej szkoli młodych wojów z zakresu historii ruchu rycerskiego, uczy ich zasad walki rycerskiej, fechtunku, funkcjonowania turniejów i pokazów rycerskich. Jak sam przyznaje jest bardzo zadowolony ze swoich uczniów. „Myślę, że poziom jest całkiem niezły, zwłaszcza, ze trzeba wziąć pod uwagę niewielką ilość godzin, jaką mamy do dyspozycji. Jestem zadowolony. Mam nadzieję, że chociaż część z nich zostanie i będzie kontynuowała ćwiczenia, po zakończeniu projektu.” – przyznaje trener.

Również Pani Renata chwali sobie współpracę ze swoimi podopiecznymi. „Dziewczyny uczą się bardzo szybko. Jestem mile zaskoczona. Młodsza część uczestniczek już wcześniej korzystała z lekcji, udzielonej przez jedną z członkiń naszego bractwa. Ona ich wstępnie przygotowała, jeszcze zanim zaczął się projekt. Dziewczęta miały zatem dobry podkład pod dalszą naukę”.

Sami uczestnicy są bardzo zadowoleni z zajęć. Już teraz sporo część z nich deklaruje, że przygoda z rycerstwem i tańcem nie zakończy się wraz z finalizacją projektu, a zdobyte umiejętności zostaną na pewno dobrze wykorzystane w przyszłości.

Projekt oprócz warsztatów przewidział również zakup elementów strojów rycerskich i tanecznych, które zostaną wykorzystane podczas spotkania promocyjno – podsumowującego. To właśnie w trakcie finału,  uczestnicy zaprezentują dotychczas zdobyte umiejętności. Pokaz walk i tańca zostanie nagrany w formie filmu promującego, a całość produkcji będziemy mogli obejrzeć m.in.: na stronach internetowych pięciu gmin, biorących udział w projekcie, na portalu youtube.pl i zawiercianin.pl.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720