Aktualności
Strona główna / Aktualności / Katyń – ocalić od zapomnienia
Katyń – ocalić od zapomnienia
data dodania: 2012-04-18 12:01:05
Uczeń Gimnazjum nr 1 w Zawierciu został laureatem III Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”.
Edukacja patriotyczna odgrywa ważną rolę w wychowaniu młodego pokolenia. Szczególną wagę przywiązują do tego nauczyciele Gimnazjum nr 1 w Zawierciu. Szkoła w 2010 r. została odznaczona medalem Pro Memoria oraz złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. To zobowiązuje. Placówka wciąż wychowuje przez działanie i aktywność.
16 kwietnia 2012 roku uczeń klasy IIIA Paweł Charaziński został laureatem III Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”. Napisana przez niego sztuka teatralna została uznana za najlepszą pracę konkursową w kategorii gimnazjum. Jedną z nagród za I miejsce jest wyjazd do Parlamentu Europejskiego w Brukseli.
Pracę związaną ze zbrodnią katyńską rozpoczęliśmy w maju 2009 r., kiedy to uczniowie Gimnazjum nr 1 wzięli udział w ogólnopolskim projekcie Stowarzyszenia „Parafiada” posadzenia Dębów Pamięci. Rozpoczynając tę akcję, nawiązaliśmy współpracę z rodzinami katyńskimi. Były one obecne przy sadzeniu Dębów Pamięci oraz towarzyszą nam podczas wszystkich uroczystości i wydarzeń związanych z rocznicami „katyńskimi”. Przed szkołą rosną dwa dęby poświęcone nauczycielom: porucznikowi Eustachemu Serkesowi i porucznikowi Janowi Gubale. Przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza znajdują się dwa kolejne drzewa, które upamiętniają pułkownika Rudolfa Geyera, komendanta Batalionu Obrony Narodowej Zawiercie, i majora Władysława Drabarka, lekarza zawierciańskiego szpitala. Są to symboliczne groby poległych bohaterów, jedyne miejsca, gdzie ich rodziny mogą zapalić znicz ku pamięci.
Młodzież z Gimnazjum nr 1 angażuje się w projekty realizowane nie tylko na terenie szkoły. W 2011 r. nawiązana została współpraca z zawierciańskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Wspólnie wystawiono spektakl pt. „Golgota Wschodu”, będący niecodzienną lekcją patriotyzmu dla młodych Polaków. W kwietniu 2012 r., przy Dębach Katyńskich, odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci 104 pomordowanych zawiercian. Młodzież z G1 włączyła się w organizację, przygotowując krótki program artystyczny.