poniedziałek, 23 Wrzesień 2024,
imieniny obchodzą: Bogusław, Tekla

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Lubię pracować

Lubię pracować

data dodania: 2011-06-21 13:01:14

Rozmowa z panią Elżbietą Ptaś – pracownikiem socjalnym Terenowego Punktu Pracy Socjalnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ulicy Pastewnej 6 w Zawierciu.


Kim jest pracownik socjalny i jakie są jego zadania?

E.P.: Pracownikiem socjalnym może być osoba zatrudniona w Ośrodku Pomocy Społecznej lub w innych instytucjach, wypełniająca zadania zgodne z Ustawą o pomocy społecznej. Według ustawy, aby pracować w zawodzie, trzeba spełnić jeden z warunków: posiadać dyplom ukończenia kolegium pracowników służb społecznych, ukończyć studia wyższe na kierunku praca socjalna lub studia wyższe o specjalności przygotowującej do zawodu pracownika socjalnego. Poza tym niezbędne jest również ukończenie szkolenia w zakresie specjalizacji. Pracownik socjalny wykonuje wiele zadań koncentrujących się na pomocy osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Głównym zadaniem jest praca socjalna, której celem jest zmiana poprawiająca funkcjonowanie osób i rodzin.


A jakie Pani zdobyła wykształcenie?

E.P.: Ukończyłam szkołę policealną pracowników służb społecznych z tytułem Pracownik Socjalny i posiadam dwa stopnie specjalizacji w zawodzie. Drugi stopień ukończyłam w zeszłym roku podczas egzaminu ministerialnego w Warszawie.


Ile lat pracuje już Pani w zawodzie?

E.P.: W tym zawodzie pracuję 14 lat, ale mój staż pracy jest znacznie dłuższy, ponieważ w wieku 43 lat musiałam się przekwalifikować.  


Czuje się Pani spełniona zawodowo?

E.P.: Na początku zmiana zawodu była dla mnie przerażająca i wydawało mi się, że nie dam rady. Teraz mogę powiedzieć, że lubię swoją pracę i lubię pracować. Każdego dnia mam do czynienia z  innymi problemami, spotykam nowych ludzi, nie mogę narzekać na monotonię.


Za jakie rejony Pani odpowiada?

E.P.: Mój teren to ulice: Bagno, Blanowska poza nr 26 i 28, Długa, Gliniana, Krzywa, Łukowa Łamana, Miejska, Pastwiska, Północna, Ręby, Rybia, Sitowie, Solidna, Wajzlera, Wapienna, Wrzosowa, Wierczki Północ od nr 34 oraz dzielnica Blanowice. Za rejon: Dojazd, Klonowa, Parkowa, Wierzbowa, Zaparkowa, Nowierzbowa nr 21-23, Broniewskiego, Brzozowa i Olchowa odpowiada Aldona Poskart.


Jakie warunki trzeba spełnić, żeby uzyskać pomoc? Jaki charakter mają świadczenia?

E.P.: Świadczenia mają charakter pieniężny i niepieniężny. Według ustawy, jeśli osoba samotnie prowadzi gospodarstwo domowe, aby uzyskać zasiłek okresowy, jej dochód miesięczny nie może przekraczać 477 złotych, natomiast w przypadku rodzin dochód na jednego członka rodziny nie może przekroczyć 351 złotych. Należy dodać, że oprócz tych kryteriów do udzielenia pomocy brane są pod uwagę inne powody, takie jak np. ubóstwo, bezrobocie, niepełnosprawność, przewlekłe choroby. Jeśli dochody są wyższe, istnieje możliwość przyznania innej formy pomocy materialnej. Przyznajemy również zasiłki stałe, celowe – na opał, leki, odzież, obiady szkolne dla dzieci itp. oraz oferujemy pomoc dla osób starszych w zakresie usług pielęgnacyjnych, obiadów, względnie pobytu w Dziennym Domu Pomocy Społecznej. Jednak przede wszystkim naszym obowiązkiem jest praca socjalna, której celem jest wszechstronne wsparcie podopiecznych.


Czym jest i jak wygląda wywiad środowiskowy?

E.P.: Wywiad środowiskowy jest ważnym narzędziem w pracy pracownika socjalnego. To spotkanie osoby potrzebującej z pracownikiem socjalnym. Jeśli ktoś potrzebuje pomocy, zgłasza się do nas, a pracownik umawia się z nim na określony termin. Spotkanie odbywa się w domu osoby zgłaszającej się po pomoc i polega na zadawaniu pytań przez pracownika socjalnego. Pierwszy wywiad trwa dość długo – formularz to 16 stron formatu A-4. Po uzyskaniu informacji na temat sytuacji rodzinnej, zdrowotnej, zawodowej, mieszkaniowej i materialnej, możliwe jest podjęcie decyzji o planowaniu formy pomocy (finansowej, rzeczowej lub usługowej). Wsparcie przyznawane jest na określony czas. Po upływie tego terminu, jeśli osoba nadal potrzebuje pomocy, przeprowadzamy wywiad kontrolny, aby rozważyć ponowne przyznanie pomocy. W okresie wakacyjnym mamy ograniczone środki finansowe, dlatego oszczędnie przyznajemy wsparcie materialne. Doradzamy poszukiwanie pracy dorywczej, o którą łatwiej latem.


Jak wiele osób z osiedla Piłsudskiego korzysta obecnie z pomocy pracowników socjalnych?

E.P.: Na terenie osiedla Piłsudskiego z pomocy korzysta obecnie około 400 gospodarstw domowych.


Z jakimi problemami najczęściej spotyka się Pani w swoim rejonie?

E.P.: Najczęściej jest to bezrobocie, niepełnosprawność, alkoholizm i przewlekłe choroby. Interweniujemy również w przypadku osób opuszczających zakłady karne oraz w razie przemocy w rodzinie, zdarzającej się niestety coraz częściej.


Czuje się Pani emocjonalnie związana ze swoimi podopiecznymi?

E.P.: Tak. Wczuwam się w ich problemy. Empatia jest wpisana w ten zawód. Zdarza się, że przenoszę problemy innych do domu. Myślę, analizuję... Trudno jest zdystansować się emocjonalnie i walczyć z zaangażowaniem, ale trzeba próbować, żeby nie ulec szybkiemu wypaleniu.


Z pracą socjalną wiążą się różne zagrożenia. Czy zdarzyły się Pani jakieś niebezpieczne sytuacje?

E.P.: Kiedyś zostałam zaatakowana nożem przez agresywną starszą kobietę. Na szczęście udało mi się uniknąć ataku. Kobieta nie dała jednak za wygraną i następnego dnia znów się na mnie rzuciła, grożąc i przeklinając. Sprawa skończyła się w sądzie. Zdarza się, że wizyta pracownika socjalnego wymaga interwencji policji czy straży miejskiej, ponieważ nie wiadomo, czego się można spodziewać.


Rozmawiała Izabela Biel

 

Kontakt z Terenowym Punktem Pracy Socjalnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej: Zawiercie, ul. Pastewna 6, tel. /32/6703140, przyjmowanie interesantów odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach 7-9 i 14-15 (praca w terenie  9-14).

Terenowy Punkt Pomocy Socjalnej prowadzi również zbiórkę odzieży, zabawek i sprzętów domowych. Wszyscy, którzy potrzebują wsparcia lub chcą pomóc, są mile widziani.

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720