Aktualności
Strona główna / Aktualności / Na naukę nigdy nie jest za późno!
Na naukę nigdy nie jest za późno!
data dodania: 2012-11-08 08:27:05
Już wkrótce seniorzy z gmin Włodowice, Niegowa i Kroczyce będą mogli wziąć udział w darmowych warsztatach rękodzielniczych. Wszystko dzięki Centrum Inicjatyw Lokalnych, które rozpoczyna projekt aktywizacji osób po 60. roku życia poprzez nabycie umiejętności tworzenia wyrobów ozdób z bibuły, tworzenia i ozdabiania ceramiki i wyrobów glinianych czy zdobienia tkanin.
W ramach projektu realizowanego przez CIL dzięki dotacji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej aż 48 seniorów z naszego regionu będzie mogło wziąć udział w zajęciach szkoleniowo-integracyjnych dotyczących wyrobów rękodzielniczych. Wezmą oni także udział w wyjazdach szkoleniowych w Bieszczady do gospodarstwa agroturystycznego, którego właściciele specjalizują się w rękodziele ludowym. Efekty pracy uczestników będzie można obejrzeć podczas festynu, na którym zaprezentowane zostaną ich wyroby.
– „Dzięki udziałowi w zajęciach duża grupa seniorów z naszego powiatu będzie mogła wziąć udział w zajęciach, wyjść z domów, spotkać się z innymi, przekazać swoją wiedzę młodszym oraz nauczyć się samemu wielu ciekawych umiejętności. Mam nadzieję, że takie połączenie nauki z zabawą i integracją będzie atrakcyjne dla uczestników i przyniesie równie dobre efekty jak w poprzednich tego typu projektach” – mówi Janusz Bieńkowski, prezes Centrum Inicjatyw Lokalnych. Projekt jest bowiem kontynuacją działań prowadzonych w poprzednich latach na terenie innych miejscowości regionu – w Ryczowie i Ryczowie-Kolonii – których efekty będzie można poznać dzięki broszurze wydanej wkrótce przez CIL. Publikacja przedstawi zrealizowane działania, ich efekty oraz sukcesy seniorów, którzy zdecydowali się na udział w projekcie. Publikacja ma stanowić przykład i zachętę do naśladowania dla uczestników nowego projektu.
Działania podjęte w ramach projektu mają służyć nie tylko integracji osób po 60. roku życia oraz wymianie doświadczeń między starszymi i młodszymi mieszkańcami, ale także aktywizować uczestników zawodowo i umożliwić im nabycie umiejętności tworzenia artystycznego rękodzieła ludowego na potrzeby turystów.