Aktualności
Strona główna / Aktualności / Napełnij pusty tornister
Napełnij pusty tornister
data dodania: 2012-04-13 14:07:57
Zawsze we wrześniu na rodziców czeka duży wydatek. Dzieci idą do szkoły, lecz nie mogą iść z pustymi rękami. Nauka to nie tylko koszt podręczników, ale także konieczność zakupu przyborów, materiałów itp. Z roku na rok rosną ceny szkolnej wyprawki. Szczególnie odczuwają to rodziny ubogie. Teraz można im pomóc.
Akcja „Tornister” – tak nazywa się inicjatywa, w ramach której zbierane są środki na wsparcie uczniów z niezamożnych rodzin. To kolejny pomysł Centrum Inicjatyw Lokalnych. – „Współpracujemy z wieloma organizacjami z okolicy. Część z nich prowadzi świetlice środowiskowe i zajęcia dla ubogich dzieci. Nierzadko wspominali o braku środków na wsparcie takich osób. Informowali nas, że problem istnieje przez cały rok, ale szczególnie dotkliwy jest zawsze gdy zbliża się rok szkolny. Wtedy rodzice muszą na raz wydać kwotę, która jest znaczna w porównaniu z ich skromnymi dochodami. Postanowiliśmy w miarę możliwości pomóc w takich sytuacjach, bo mało kto im pomaga” – mówi Janusz Bieńkowski, prezes Centrum Inicjatyw Lokalnych.
Akcja „Tornister” polega na przekazywaniu 1% podatku na Fundusz Inicjatyw Lokalnych. Rozliczając PIT, wystarczy w formularz wpisać w rubrykę numer KRS: 0000215720, a w rubryce „Cel szczegółowy” słowo „Tornister”. Zebrane w ten sposób pieniądze zostaną w sierpniu przekazane na zakup kompletów wyprawek szkolnych dla dzieci z ubogich rodzin z powiatów zawierciańskiego i myszkowskiego. CIL przy pomocy innych organizacji skompletuje jednakowe zestawy przyborów i wręczy je potrzebującym. Im więcej środków uda się zgromadzić, tym więcej maluchów otrzyma przybory, a ich rodzice będą mogli przeznaczyć pieniądze na inne potrzeby.
Rodziny, które otrzymają wyprawki, zostaną wskazane przez organizacje zajmujące się pomaganiem im przez cały rok, więc trafią do naprawdę potrzebujących. – „Przybory szkolne nie tylko są niezbędne do nauki. Ich brak naraża niezamożne dzieci na kpiny ze strony mniej wrażliwych rówieśników. Zachęcam do pomocy. Te pieniądze i tak oddajemy państwu, więc lepiej, aby trafiły na konkretny szczytny cel w naszym regionie. Rozliczanie PIT-ów już trwa, więc warto pomyśleć o wsparciu potrzebujących” – przekonuje Janusz Bieńkowski.