wtorek, 26 Listopad 2024,
imieniny obchodzą: Leon, Leonard

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Nie tylko zasiłki

Nie tylko zasiłki

data dodania: 2011-07-04 12:22:48

Pani Aldona Poskart jest pracownikiem Terenowego Punktu Pracy Socjalnej nr 2 w Zawierciu. Odpowiada za ulice Dojazd, Klonowa, Parkowa, Wierzbowa, Zaparkowa, Broniewskiego, Brzozowa, Olchowa oraz Nowowierzbowa (bloki 2, 21, 23).

Podopieczni p. Aldony to w przeważającej części osoby w średnim wieku i ludzie starsi, borykający się z problemami niepełnosprawności, długotrwałymi chorobami czy z innymi  dysfunkcjami w rodzinie. W rejonie panuje też duże bezrobocie, zarówno wśród osób po pięćdziesiątym roku życia, jak i młodszych.

Poza wsparciem finansowym, potrzebujący mogą liczyć na szereg innych świadczeń ze strony pracowników socjalnych. – „Osoby mające problem ze znalezieniem pracy staramy się aktywizować zawodowo, kierując np. do działającego przy naszym ośrodku projektu »Promocja aktywnej integracji społecznej na terenie miasta Zawiercie«” – mówi p. Poskart. W ramach projektu odbywają się zajęcia grup samopomocowych, konsultacje z doradcą zawodowym, zajęcia w Centrum Integracji Społecznej oraz specjalistyczne poradnictwo rodzinne i psychologiczne. Taka forma pomocy nie tylko wpływa na szanse znalezienia nowej pracy, ale także podnosi poczucie własnej wartości.

Poważnym problemem na osiedlu jest także zadłużenie mieszkańców, wynikające z niemożności opłacenia czynszu. Dodatki mieszkaniowe nie są wystarczające i czasem proponuje się zamianę mieszkania na tańsze w celu uniknięcia dalszego popadania w długi. Ośrodek może pomóc w znalezieniu nowego lokum oraz w  kwestiach prawnych, związanych ze spłatą należności.

Choroba alkoholowa dotyczy ośmiu rodzin w rejonie. – „Jest to wstydliwy problem. Rodziny rzadko same się zgłaszają, a sąsiedzi nie chcą się wtrącać. Wiele osób nie zdaje też sobie sprawy z nałogu. Z pewnością istnieje ukryty alkoholizm” – komentuje Aldona Poskart. Osoby chcące uzyskać pomoc w tej kwestii są kierowane do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Jeśli ktoś nie chce dobrowolnie podjąć leczenia, możliwe jest  oddanie sprawy do sądu w celu wydania decyzji o umieszczeniu w ośrodku odwykowym. Czeka się 2 lata, ale jeśli Do Terenowego Punktu Pracy Socjalnej można się zgłaszać niemal w każdej sprawie. Poza wsparciem materialnym, oferowana jest pomoc psychologiczna dla rodzin i osób indywidualnych, darmowe porady prawne i inne usługi. Jest też do dyspozycji hostel, np. dla ofiar przemocy w rodzinie. – „Osoby starsze namawiamy do uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez Dzienny Dom Pomocy Społecznej. Jest to świetna okazja do kontaktu z rówieśnikami i spędzenia czasu w interesujący sposób. Podopieczni z zaburzeniami psychicznymi kierowani są  do Środowiskowego Domu Samopomocy, w którym mogą skorzystać z rehabilitacji czy terapii lekowej” – dodaje p. Aldona.

W ostatnim półroczu liczba środowisk korzystających z pomocy ośrodka spadła o 20. Obecnie wskaźnik ten wynosi 70. Terenowy Punkt Pracy Socjalnej współpracuje z okolicznymi szkołami, przychodniami, z dzielnicowymi, Spółdzielnią Mieszkaniową, Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej, poradnią psychologiczną, pedagogiczną, parafiami, Polskim Komitetem Pomocy Społecznej czy PCK.

– „Jeśli ktoś zna osobę, która potrzebuje pomocy, a z różnych przyczyn jej nie otrzymała, proszę o kontakt” – apeluje p. Aldona. „Nie chcę, aby pomoc socjalna była kojarzona wyłącznie z przyznawaniem zasiłków. Zasiłek to tylko doraźne wsparcie. Korzystanie z pomocy socjalnej to żaden wstyd. My nikogo nie oceniamy” – dodaje.

Izabela Biel
Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720