Aktualności
Strona główna / Aktualności / Niepodległość świętowano na różne sposoby
Niepodległość świętowano na różne sposoby
data dodania: 2010-11-16 09:50:17
Obchody Święta Niepodległości w Zawierciu miały różnorodny charakter. Była część oficjalna, ale i występy muzyczne czy w szerszym ujęciu wydarzenia kulturalne. Długi weekend sprzyjał uczestnictwu w świętowaniu o zdecydowanie innym wymiarze niż uliczne starcia skrajnych organizacji w Warszawie.
Czwartkowe uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu parafialnym. Państwowy oficjał przewiduje na tę okazję odegranie Hymnu państwowego, złożenie Meldunku Dowódcy oraz przeprowadzenie Apelu Poległych. W czasie tego ostatniego wymieniono postaci wybitnych zawiercian lub osób związanych z ziemią zawierciańską, które oddały życie w obronie Ojczyzny oraz przysłużyły się do odzyskania przez nią niepodległości. Wykonana została uroczysta salwa, zaś przedstawiciele władz oraz instytucji państwowych i patriotycznych złożyli kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości.
Następnym punktem programu była Msza święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej św. Ap. Piotra i Pawła. Przewodniczył jej ks. prałat Zenon Gajda w koncelebrze z kapłanami z okolicznych parafii. Homilię wygłosił ks. dr Henryk Niemiec, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli na Marciszowie. „Kto nie szanuje ani nie ceni swej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości” – tymi słowami Józefa Piłsudskiego etyk prowadził myśl swej homilii. Wezwał wszystkich obecnych na Mszy do podjęcia oddanej służby na rzecz Ojczyzny oraz małej Ojczyzny, którą jest Zawiercie. Szczególnie te słowa wybrzmiały w stosunku do licznie obecnych w kościele kandydatów na różna stanowiska w mieście, powiecie i województwie. Podkreślona została etymologia słowa „patriotyzm”, związana z łacińskim słowem pater – ojciec. „Ojczyzna to zatem nic innego, jak ojcowizna. O ojcowiznę należy dbać” – podkreślał ks. Niemiec. To słowo podkreśla zobowiązanie dzieci wobec ziemi, która została im przekazana na władanie przez ojców, przez poprzednie pokolenia. To obowiązek szczególnie ważny w epoce, która często wskazuje na etos obywatela świata i promuje kosmopolityzm.
Po Mszy odbył się koncert muzyki poważnej w wykonaniu orkiestry „Capella Silesiana” oraz występ Joanny Ciupy-Iwaszkiewicz w repertuarze pieśni religijnych i patriotycznych. Otwarto również plenerową wystawę „Teraz będzie Polska. Rok 1918”. Przygotował ją Warszawski Dom Spotkań z Historią „Karta”. Została ona wyeksponowana na murach Bazyliki oraz Pałacyku Szymańskiego. Można ją będzie zwiedzać do 28 listopada.
*
Podczas długiego weekendu miały miejsce różne wydarzenia kulturalne, które towarzyszyły obchodom Święta Niepodległości. W środę w sali MOK „Centrum” odbył się koncert zespołu Raz Dwa Trzy. Z kolei w niedzielę w tym samym miejscu wystąpił z recitalem ukraiński zespół Tercja Pikardyjska. Również w niedzielę odbyło się przy Bazylice Spotkanie Rodzin Muzykujących. W ramach tego wydarzenia występowały nie tylko rodziny. Odbył się również Koncert Chopinowski w wykonaniu chińskiej pianistki o polskim obywatelstwie - Krystyny Man Li Szczepańskiej. Po wieczornej Eucharystii wystawiony został spektakl Teatralnej Grupy Wielozadaniowej z Jaworzna. W czasie Spotkania można było spróbować regionalnego przysmaku – Prażonek.