poniedziałek, 25 Listopad 2024,
imieniny obchodzą: Katarzyna, Klemens

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Niosą ulgę w cierpieniu

Niosą ulgę w cierpieniu

data dodania: 2013-01-31 11:41:12

„Paliatywny” - przynoszący chwilową ulgę w cierpieniu, ale nieleczący, nieusuwający przyczyn, choroby; uśmierzający, łagodzący. Mało kto, tak naprawdę zdaję sobie sprawę ze znaczenia tego słowa.

Opieka paliatywna, hospicyjna ma jeszcze w Polsce krótką historię, sięgającą 1976 roku. Cieszy fakt, że w naszym mieście i powiecie działa Stowarzyszenie, które podjęło to szalenie trudne wyzwanie.

Opieka paliatywna – ukierunkowana jest na łagodzenie cierpień; maskuje, postępuje choroby. Obejmuje wszechstronne działania (opiekę holistyczną) interdyscyplinarnego zespołu (lekarz, pielęgniarka, psycholog, pracownik socjalny, rehabilitant, duszpasterz oraz wolontariusze) mające na celu zaspakajanie potrzeb: somatycznych (uśmierzanie bólu, duszności i innych objawów, również uwzględniające rehabilitację i terapię kreatywną), psychosocjalnych oraz duchowych, poprzez wczesne ustalanie zagrożeń i potrzeb, zapobieganie i niesienie ulgi w cierpieniu chorym na przewlekłe, postępujące, ograniczające życie choroby.

W Polsce zamieszkałej przez prawie 39 milionów mieszkańców, 15% osób to ludzie powyżej 65 roku życia. Notujemy 3 85,853 zgonów rocznie, 322,520 - zgonów z powodu chorób przewlekłych, ponad 90,000 - zgonów z powodu nowotworów, ok. 700 - zgonów z powodu AIDS (1995-2002).

Z opieki paliatywnej-hospicyjnej ok. 500 ośrodków (większość stanowią hospicja domowe) korzysta ok. 90 000 chorych, przede wszystkim z zaawansowaną chorobą nowotworową. Opieki paliatywnej – hospicyjnej wymaga ok. 200.000 chorych rocznie.  Rocznie umiera 2300 dzieci z chorobami ograniczającymi życie wymagającymi takiej opieki.

Stowarzyszenie opieki Paliatywnej Ziemi Zawierciańskiej działa od 2005 roku. Jego działalność powiązana jest ściśle z Centrum Medycznym, mieszczącym się w Zawierciu przy ulicy Dojazd, realizującego specjalistyczne świadczenia medyczne dla osób dotkniętych głównie chorobą nowotworową.

„Ubiegły rok 2012…” – mówi Prezes Stowarzyszenia Bogusława Lasota – „…stał pod znakiem realizowania Akcji „Pola Nadziei”, która zapoczątkowana została w roku poprzednim. Do jej sztandarowych przedsięwzięć należały przede wszystkim: Przegląd Twórczości Artystycznej, którego zwieńczeniem był Koncert Laureatów „Pod dachami Paryża”, kwesty na terenie powiatu zawierciańskiego na rzecz budowy hospicjum stacjonarnego, wystawy plakatów i biżuterii. Do akcji włączyło się 15 szkół w tym: 1szkoła podstawowa, 6 gimnazjów i 8 szkół ponadgimnazjalnych. Przy tych placówkach powstały rabaty żonkilowe, symbol naszej akcji.”

19 października w Szczekocinach odbyły się obchody Światowego Dnia Hospicjów i Opieki Paliatywnej.  Po raz siódmy organizowane w Powiecie Zawierciańskim, ale po raz pierwszy w Gminie Szczekociny. Organizatorem akcji było Stowarzyszenie Opieki Paliatywnej Ziemi Zawierciańskiej, Urząd Miasta i Gminy Szczekociny, Zespół Szkół w Szczekocinach oraz Gimnazjum im. T. Jarmundowicza. Akcję  Honorowym Patronatem objął Starosta Powiatu Zawierciańskiego - Rafał Krupa, Burmistrz Miasta i Gminy Szczekociny - Krzysztof Dobrzyniewicz i Prezydent Miasta Zawiercie - Ryszard Mach.

Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej jest obchodzony w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Hospicjum to Też Życie”. Kampania ta realizowana jest w wielu miastach Polski pod hasłem: „Zdrowa rozmowa pomaga leczyć. Mów – Słuchaj – Zaufaj”.  Poświęcona jest sztuce komunikacji w opiece hospicyjnej. Jej celem jest pokazanie, jak ważna jest właściwa komunikacja pomiędzy zespołem leczącym i pacjentem oraz pacjentem i jego rodziną oraz jakie negatywne skutki zarówno u chorego, jak i w odniesieniu do personelu medycznego wywołuje  niewłaściwa komunikacja. Pacjent nie rozumie lub nie umie poradzić sobie z przekazaną bolesną informacją i w konsekwencji nie nawiązuje pozytywnych relacji z zespołem leczącym, bliskimi, traci zaufanie, nie współpracuje w procesie leczenia, trudniej znosi zabiegi terapeutyczne. Personel medyczny natomiast nie radzi sobie z narastającymi emocjami i stresem, co w konsekwencji prowadzi do wypalenia zawodowego. Celem kampanii jest także pokazanie dobrych praktyk właściwej komunikacji.

W wyniku swych działań Stowarzyszenie pozyskało w 2012 roku ponad 17.000 złotych oraz 24.997 złotych przekazanych z akcji 1% podatku dochodowego. W jego akcje zaangażowało się ponad 150 wolontariuszy.

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720