Aktualności
Strona główna / Aktualności / Nowe umiejętności
Nowe umiejętności
data dodania: 2013-09-03 08:08:31
Od 1 marca do 31 sierpnia na terenie gminy Poręba realizowany był projekt zwiększający umiejętności jej mieszkańców pn. „Nowe umiejętności remontowo-wykończeniowe”. Projekt realizowany był przy współudziale Urzędu Miasta w Porębie.
Udział w projekcie wzięli mieszkańcy gminy Poręba, którzy byli żywo zainteresowani podniesieniem kwalifikacji w zakresie prac remontowych i wykończeniowych. Celem projektu było podniesienie aktywności edukacyjnej 14 mieszkańców gminy Poręba (kobiet i mężczyzn) w zakresie specjalizacji budowlanej poprzez udział w szkoleniach z tego zakresu dostosowanych do potrzeb lokalnego rynku pracy.
– „Realizacja projektu, do którego angażuje się mieszkańców nie posiadających umiejętności budowlanych, osoby nie związane z branżą, to duże wyzwanie. W przypadku tego projektu można powiedzieć, że uczestnicy i trenerzy czerpali obopólne korzyści. Uczestnicy w pierwszych trzech miesiącach zdobyli podstawy teoretyczne do wykonania prac remontowych. W związku ze zdobytą wiedzą sami przygotowali szkice, kosztorys i plan pracy. Efekt ich zaangażowania w sprawę dziś można oglądać w budynku OSP w Porębie” – mówi Katarzyna Boruc, koordynator projektu.
Teoretycznym przygotowaniem uczestników do wykonania prac zajęła się Izabela Adamczyk-Królak, wykładowca Politechniki Częstochowskiej. Prace remontowe uczestnicy wykonali pod okiem Mirosława Barana, doświadczonego budowlańca. Ponadto w okresie trwania projektu psycholog Anna Zagórska pracowała z uczestnikami nad przełamaniem syndromu bezradności, stworzeniem więzi społecznej, podniesieniem motywacji do aktywnej edukacji i wiary we własne siły.
Realizację projektu zakończono 31.08.2013 r. spotkaniem inauguracyjnym, które odbyło się w jednej z wyremontowanych sal jednostki. Podczas spotkania zgromadzeni goście mogli ocenić półroczną pracę kursantów, a uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające zdobyte umiejętności. Na wszystkich zgromadzonych czekał obfity posiłek.
Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet IX –Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.5 – Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich.