środa, 25 Wrzesień 2024,
imieniny obchodzą: Aurelia, Kleofas

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Żołnierze Armii Carskiej w Pilicy

Żołnierze Armii Carskiej w Pilicy

data dodania: 2012-12-12 14:58:10

Przybycie niezwykłych gości Piliczanie zawdzięczają Towarzystwu Jurajskiemu, które na dzień 8 grudnia zaprosiło mieszkańców miasta i powiatu zawierciańskiego na „Wieczór z historią”. Około godziny 13:00, na środku pilickiego rynku, pojawili się carscy żołnierze, budząc lęk miejscowych panów w wieku poborowym. Już po chwili strach zamienił się w ciekawość i wszystko zostało wyjaśnione. Grupa Rekonstrukcji Historycznej 71-go Bielewskiego Pułku Piechoty w oryginalnych strojach żołnierskich z epoki, częstując Piliczan tradycyjną herbatką z samowara, zapraszała na spotkanie pasjonatów historii, które rozpoczęło się o godzinie 15:30 w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Pilicy.

Zebranych przywitał Aleksander Kot, Sekretarz Towarzystwa Jurajskiego i podziękował wszystkim za liczne przybycie. Na spotkaniu obecny był również Burmistrz Miasta i Gminy Pilica Michał Otrębski. Przy okazji takich rozmów o historii nie mogło zabraknąć przedstawicieli Sekcji Historii Towarzystwa Miłośników Ziemi Zawierciańskiej z jej przewodniczącym Maciejem Świderskim.

To właśnie Jurze Krakowsko-Częstochowskiej na przełomie listopada i grudnia 1914 roku rozgrywały się decydujące walki I Wojny Światowej. Przebieg działań wojennych relacjonował Piotr Orman, Prezes Zarządu Towarzystwa Jurajskiego, współautor książki „Wielka Wojna na Jurze”. Kolejni prelegenci opowiadali o śladach jakie pozostawiła tragedia wojny na tym terenie. Jednymi z najbardziej poruszających historii wojennych są dzieje cmentarzy wojennych. Mimo, że nasz naród do miejsc pochówku odnosił się zawsze ze szczególnym szacunkiem, to los mogił żołnierzy poległych w I Wojnie Światowej był nieraz fatalny. Jak powiedział dr Jerzy Pałosz, autor książki „Śmiercią złączeni”, groby te ocalały w bardzo znikomej ilości. Nawet te mogiły, które udało się zachować są zaniedbane i w większości anonimowe, gdyż powszechnym zjawiskiem w tamtym okresie była kradzież krzyży i tabliczek drewnianych, umieszczanych nad grobami żołnierzy.

Kolejny prelegent, Dominik Synowiec, opowiadał o ciekawych śladach Wielkiej Wojny w jurajskim krajobrazie - o krzyżach przydrożnych, cmentarnych wykonanych z elementów oręża i o pociskach tkwiących do dzisiaj w jurajskich budowlach. Zdjęcia obiektów które przetrwały do czasów współczesnych zebrani mogli obejrzeć na prezentowanych przez autora slajdach. Adam Bakalarczyk przedstawił zapomniane dzieje wielkiego przemysłu w XIX-wiecznych Pradłach, opowiadając o „Żelaznej dolinie”.
Ponieważ nie wszyscy prelegenci zmieścili się w czasie przeznaczonym na wykłady, historii o dziejach pałacu w Pilicy, organizatorzy postanowili poświęcić osobne spotkanie.

Najciekawszą odsłoną pilickich spotkań historycznych była prezentacja umundurowania i wyposażenia Armii Carskiej, w wykonaniu członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej 71-go Bielewskiego Pułku Piechoty. Używane umundurowanie, amunicję i inne akcesoria z epoki można podziwiać na zdjęciach pod artykułem.

Renata Wyrodek
Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720