Aktualności
Strona główna / Aktualności / O zdrowie trzeba dbać
O zdrowie trzeba dbać
data dodania: 2010-10-19 13:33:05
W siedzibie Starostwa Powiatowego w Zawierciu odbyła się konferencja prasowa poświęcona tematyce zdrowotnej. W jej trakcie zaprezentowane zostały wyniki badań przeprowadzonych wśród mieszkańców powiatu. Dotyczyły one ich kondycji zdrowotnej oraz postaw związanych z profilaktyką.
Temat konferencji brzmiał następująco: „Społeczne determinanty zdrowia mieszkańców powiatu zawierciańskiego”. Badania telefoniczne przeprowadził Instytut Badawczy IPC z Wrocławia na reprezentatywnej próbie 528 osób. Uwzględniały one aspekty związane z aktywnością fizyczną, nawykami żywieniowymi, czynnikami ryzyka, środowiskiem pracy, otoczeniem oraz podejmowaną profilaktyką. Wyniki nie napawają optymizmem. Okazuje się, że podstawową aktywnością mieszkańców powiatu jest… oglądanie telewizji. 39 % ankietowanych nie chce z kolei uprawiać sportu. O ile oceniają swój stan zdrowia w zdecydowanej większości jako bardzo dobry lub dobry, to jednak niemal 1/3 odwiedziła gabinet lekarski w przeciągu minionych 3 miesięcy. Z kolei aż 1/4 zadeklarowała, iż choruje przewlekle. 13 % badanych korzysta z badań w ramach akcji medycznych. Badania kontrolne znacznie częściej wykonują panie niż panowie.
Wyniki uwzględniają także czynniki związane ze zdrowiem. Stale oddziaływanie na badanych mają używki. Okazuje się jednak, że na 10 osób nie pali 6, a więc jest to wskaźnik dający nadzieję. Alkohol ma 32% zwolenników, ale z drugiej strony 31% ankietowanych deklaruje się jako niepijący. W kwestiach związanych z pracą dla 31,2 % badanych wiąże się ona z hałasem, monotonią i innymi trudnościami. Blisko 15% mieszkańców powiatu spotkało się w pracy z mobbingiem. Natomiast 86% badanych lubi swe miejsce zamieszkania. Może to mieć wpływ na samopoczucie, a więc na zdrowie osoby w ogóle.
To tylko przykładowe dane, które służą zobrazowaniu sytuacji zdrowotnej w powiecie. Dyskusja ukazała, iż sporym problemem jest trudność w dotarciu do osób, które same nie korzystają ze służby zdrowia. Często bowiem wśród nich jest już dużo zachorowań ukrytych. Problem pojawia się przy okazji akcji profilaktycznych, gdzie stale pojawia się podobna grupa odbiorców. Istnieje tu duża przestrzeń do działania. Jako przykład może służyć Finlandia, gdzie skuteczność profilaktyki wzrosła potrójnie. Udało się to dzięki temu, że kobietom do domu wysyłano zaproszenia na badania mammograficzne oraz cytologiczne. W dyskusji przewijał się też temat reformy służby zdrowia, który ma swoje przełożenie na konkretne gminy oraz powiaty.
Powiat zawierciański został przedstawiony przez grupę badawczą jako powiat innowacyjny. Zdecydował się bowiem jako jedna z pierwszych jednostek terytorialnych w kraju na badania, które w efekcie posłużą racjonalniejszemu wydawaniu pieniędzy pod kątem rzeczywistych potrzeb mieszkańców powiatu. Jest to zresztą zadanie, które wykracza poza urzędnicze gabinety. O zdrowie trzeba dbać. Każdy ma w tym względzie wiele do zrobienia.