poniedziałek, 25 Listopad 2024,
imieniny obchodzą: Katarzyna, Klemens

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Obowiązek pamięci

Obowiązek pamięci

data dodania: 2010-09-02 11:46:35

Przy pomniku Ofiar Hitleryzmu i Stalinizmu złożono kwiaty, fot.: J. Kijas

Mieszkańcy Zawiercia zgromadzili się 1 września przy pomniku Ofiar Hitleryzmu i Stalinizmu. W południe zainaugurowano tam obchody 71 rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz 13 rocznicy ustanowienia Dnia Weterana.

Po odegraniu hymnu państwowego przez Orkiestrę Dętą CMC Zawiercie głos zabrał Włodzimierz Gorzelak, przewodniczący Sztabu Powiatowej Społecznej Rady Kombatantów przy Starostwie Powiatowym. Zaczął od podania wstrząsających do dzisiaj liczb: ponad 6 milionów Polaków poniosło śmierć w walkach lub na terenie obozów koncentracyjnych i łagrów. Więcej niż 2 mln zostało wypędzonych, zginęło ponad 500 tys. dzieci. Omówienie skutków wojennej pożogi poprzedziło refleksję, która skierowała się ku polskim żołnierzom walczącym w tym czasie, szczególnie do obecnych na uroczystości kombatantów: - Jak wyrazić myśli i uczucia, bezradne wobec okrucieństwa i podłości człowieka? Jak przywołać przed oczy i serca obrazy heroizmu i człowieczeństwa zwyciężającego zło oraz śmierć? Polski żołnierzu, polski weteranie wszystkich ugrupowań bojowych – otrzymaliśmy od ciebie przywilej mieszkania we własnym kraju i bezcenny dar pokoju. Świadomość rozmiaru poniesionych strat stanowi zarazem wezwanie do pamięci, którą trzeba nieustannie pielęgnować. - Czas nakłada na kolejne pokolenia obowiązek pamięci o chwalebnych dokonaniach naszych przodków, pamięci o heroizmie polskiego żołnierza, który zdradzony i opuszczony w 1939 r. przez sojuszników, z biało-czerwoną flagą do ostatniego tchnienia walczył na Westerplatte, pod Lenino, pod Tobrukiem, w Normandii i na Monte Cassino – kontynuował W. Gorzelak.

Na uroczystości pojawili się reprezentanci zawierciańskich szkół, dostrzec można było również młodych harcerzy. - Jest to podniosłe wydarzenie. Pamiętamy o tych, którzy polegli. Dla mnie jest to zaszczyt, że mogę stać na warcie i uczestniczyć tych uroczystościach – powiedział Michał Wnuk z Hufca ZHP Ziemi Zawierciańskiej. Po wystąpieniu Włodzimierza Gorzelaka odznaczono osoby wyróżniające się w działaniach szerzących pamięć o udziale Polaków w II wojnie światowej oraz ich męczeństwie. Medal „Pro Memoria” otrzymało Gimnazjum nr 1, które na terenie Zawiercia wyróżniło się zwłaszcza poprzez inicjatywę sadzenia Katyńskich Dębów Pamięci. Po wręczeniu odznaczeń reprezentacje władz, szkolnictwa oraz lokalnych instytucji złożyły kwiaty przy pomniku Ofiar Hitleryzmu i Stalinizmu.

Po tych uroczystościach w Urzędzie Miasta odbyło się „Spotkanie pokoleń”. W jego ramach dokonano prezentacji dotyczącej Zawiercia oraz losów mieszkańców miasta w czasie II wojny światowej. Prelekcję przeprowadził Zdzisław Kluźniak. Wręczono również odznaczenia nadane przez związki kombatanckie. O godzinie 18 w Bazylice św. Ap. Piotra i Pawła została odprawiona Msza święta w intencji poległych za Ojczyznę żołnierzy Batalionu Obrony Narodowej „Zawiercie” oraz innych zawiercian walczących w II wojnie światowej.

W gmachu Urzędu Miasta oraz we wnętrzu Bazyliki św. Ap. Piotra i Pawła można do końca września obejrzeć wystawę „Wrzesień 1939. Rozbiór Polski” przygotowaną przez Dom Spotkań z Historią oraz Ośrodek KARTA.

Przemówienie Włodzimierza Gorzelaka było wezwaniem do żywej pamięci o ofiarach wojennej pożogi, fot.: J. Kijas
Reprezentacja Gimnazjum nr 1 - szkoły, która otrzymała medal Pro Memoria
Wystawa Wrzesień 1939. Rozbiór Polski - można obejrzeć ją w Urzędzie Miasta oraz we wnętrzu Bazyliki Mniejszej, fot.: J. Kijas
Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720