Aktualności
Strona główna / Aktualności / Ochroniarz – zawód nie tylko dla mężczyzny
Ochroniarz – zawód nie tylko dla mężczyzny
data dodania: 2013-04-10 12:18:44
We wtorek 9 kwietnia, zakończył się kurs zawodowy „Pracownik ochrony osób i mienia”, organizowany w ramach projektu systemowego pn. „Promocja aktywnej integracji społecznej na terenie miasta Zawiercie”. Projekt był realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zawierciu.
Zorganizowano go dla 5 uczestników, w tym trzech pań. Trwał 245 godzin, w tym 50 godz. bloku ogólnoprawnego, 70 godz. bloku ochrony mienia, 30 godz. bloku ochrony osób, 35 godz. wyszkolenia strzeleckiego (w tym strzelanie) oraz 60 godz. bloku samoobrony i technik interwencyjnych. Program kursu obejmował cykle tematyczne i odpowiednią do nich liczbę godzin. Kurs prowadziła firma Husar z Katowic, która zapewniła niezbędne materiały dydaktyczne. Instruktorem prowadzącym był Andrzej Machowski, emerytowany policjant, menedżer ryzyka, bezpieczeństwa i ochrony fizycznej.
– „Marzyłam o tym by móc uprawiać ten zawód – mówi jedna z kursantek Iwona Kur – i nie mam zamiaru na tym poprzestać. Jeszcze w tym roku chcę uzyskać licencję I stopnia, łącznie z prawem do posiadania broni”.
Już w trakcie trwania kursu jeden z uczestników otrzymał propozycję pracy i z niej skorzystał. Pozostali już w najbliższą niedzielę mogą zarobić w nowej profesji, korzystając z oferty firmy ochroniarskiej z Częstochowy.
– „Obawiałem się tej formy kursu – mówi dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zawierciu, Zygmunt Knopik – Podjęliśmy jednak ryzyko, bo trzeba przemaływać pewne stereotypy. Moje obawy się nie spełniły, z czego bardzo się cieszę”.
Na zakończenie kursu uczestnicy otrzymali świadectwa potwierdzające uzyskanie specjalistycznych kwalifikacji w zakresie ochrony osób i mienia i mogą tym sposobem przystąpić do wykonywania nowego zawodu.
Projekt „Promocja aktywnej integracji społecznej na terenie miasta Zawiercie” realizowany jest od czerwca 2008 r. i do tej pory objął wsparciem grupę 492 osób – klientów Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zawierciu. Obecnie realizowana jest V edycja projektu.
Grupę docelową projektu stanowią osoby bezrobotne zagrożone wykluczeniem społecznym z powodu bezrobocia lub uzależnienia będących w wieku aktywności zawodowej, długotrwale korzystające ze świadczeń pomocy społecznej, wykazujące bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych, młodzież w wieku 15-25 lat zagrożona wykluczeniem społecznym, osoby powyżej 45. roku życia oraz osoby niepełnosprawne.